• BIST 97.713
 • Altın 145,018
 • Dolar 3,5685
 • Euro 3,9995
 • İstanbul : 19 °C
 • Ankara : 12 °C
 • İzmir : 17 °C
 • Antalya : 21 °C
 • Erzurum : 11 °C
 • Bursa : 16 °C

Torba Yasanın Beş Maddesi Daha Kabül Edildi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, torba tasarının 5 maddesinin daha kabul etti. Peki kabul edilen maddelerden hangi sürprizler çıkacak? İşte detaylar...
Torba Yasanın Beş Maddesi Daha Kabül Edildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Soma'daki facianın ardından madencilere yönelik düzenlemeler ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da içeren "torba kanun" tasarısının 5 maddesini daha kabul etti.

Tasarının kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin maddelerinin görüşülmesi sırasında, hükümetin verdiği önergeyle kapsam daraltılarak, vergi cezaları kapsam dışına çıkarıldı.

Buna göre, verginin aslı ve buna bağlı cezalar tahsil edilecek. Bunlara uygulanan gecikme faizi ya da gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE oranında yeniden faiz hesaplanacak.

Ayrıca, yine hükümetin önergesiyle RTÜK tarafından verilen ve kesinleştiği halde ödenmeyen idari para cezalarının da yapılandırılarak, ödenmesine imkan sağlanacak.

Tasarının, esnaf ve sanatkarların üyesi oldukları odalara, odaların da federasyon ve birliklere borçlarının faizi, gecikme faizi ve gecikme zammı gibi alacaklarının tahsilinden vazgeçilmesini öngören 76. maddesi üzerinde tekriri müzakere yapıldı.

Bu maddeye ilişkin geçen hafta MHP'nin "odaların birlik ve üyesi oldukları federasyonlara borçlarının faiz, gecikme zammı gibi alacaklarının tahsilinden vazgeçilmemesi" şeklinde verdiği ve bu çerçevede değişen madde hükümetin önergesiyle değiştirildi. Bu şekilde odalar kapsama yeniden alındı.

BİRİNCİ VİTESTE PATİNAJ YAPIYORSUN"

Yönetmelikle veya diğer bir düzenleyici işlemle avukatlık stajına, staj döneminde ve avukatlık mesleğine kabulde sınav veya benzeri bir rejim öngörülemeyeceğine ilişkin maddenin görüşülmesi sırasında da CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin ile AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş arasında sözlü tartışma yaşandı.

CHP'li Keskin'in, "Yazılıda 100 alıp bilmem neyi bilmediği için elenen çok hakim, savcılar var" ifadesi üzerine, AK Partili Muş "Moğultay'ın yaptığı gibi, Moğultay'ın söylediklerine bakacaksınız" karşılığını verdi.

Bunun üzerine Keskin, "Mezar taşlarına bakmayın. 'Yargıda paralel var' diye siz şikayet ediyorsunuz. Ben etmiyorum. 10 yılın sonunda yargıyı getirdiğiniz yer meydanda. Sabıka kaydınız o kadar kabarık ki. O artık geride kaldı, sen gününe bak gününe. 20 yıl evvelki laflarla bugünkü yanlışları düzeltemezsin. Kafan bu işte. Birinci viteste patinaj yapıyorsun, ikiye geçemiyorsun" dedi.

Diğer yandan torba tasarıya eklenmesi gündemde olan diğer maddelerde şöyle;

2005 yılından sonra göreve başlayan personele 1 derece verilecek.

Memurlara disiplin affı gelecek. Aftan, aday memurken ceza alanlar da yararlanacak.

Özelleştirmeler sonrası değişik kamu kurumlarında istihdam edilen ve 4C'li olarak bilinen çalışanlar kadroya alınacak.

MAAŞLARA ZAM GELECEK

KİT'lerde görev yapan, üniversite mezunu olmalarına ve memur işi yapmalarına rağmen işçi olarak istihdam edilen çalışanlar, statü değişikliği ile memur kadrosuna geçirilecek.

Ek gösterge artışı yapılacak. Böylece, başta polis ve öğretmenlerin hem emekli olduklarında alacakları maaşlar, hem de emekli ikramiyeleri artacak.

Masaya yatırılan diğer torba yasa tasarısı maddeleri;

Üniversite mezunu işçiler memurluk.

Akademisyenler maaş artışı.

Sertifikası olan 7 bin iş ve meslek danışmanı da atama bekliyor ve buna ilişkin düzenlemelerin torba tasarıya eklenmesini talep ediyor.

Torba tasarıya girmesi istenen maddeler arasında doğum izninin 18 haftaya çıkarılması, süt izninin süresinin uzatılması da var.

Ayrıca emekli memura promosyon ve aile yardımı verilmesine ilişkin düzenlemelerin de torba tasarıda yer alması isteniyor.

Tapu kadastro çalışanlarının sorumluluğunun yeniden düzenlenmesi.

İş yoğunluğu fazla olan mahkeme çalışanlarına fazla çalışma ücreti verilmesi.

Emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması.

Nöbetçi memurluğu uygulamasının kaldırılması.

İş ve meslek danışmanlarının ek ödemelerinin artırılması.

Sümer Holding'de çalışan sözleşmeli personelden işsizlik sigortası kesilmemesi.

Özelleştirme nedeniyle araştırmacı olarak atanan müdür, genel müdür yardımcısı, genel müdürün talep etmesi halinde kariyerlerine uygun mühendis, mimar, avukat gibi kadrolara atanması.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim