• BIST 97.533
  • Altın 145,969
  • Dolar 3,5805
  • Euro 3,9998
  • İstanbul : 21 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 20 °C
  • Antalya : 21 °C
  • Erzurum : 13 °C
  • Bursa : 19 °C

Torba Yasa'nın 7 maddesi daha kabul edildi

Torba Yasa'nın 7 maddesi daha TBMM'de kabul edildi; GSS prim borçları, yıllık izin, 15 bin polis kadrosu, 65 yaş aylığı, suç gelirlerinin aklanması, yabancı kuruluşlarla ilgili düzenleme, afet alanlarının düzenlenmesi, TOKİ...
Torba Yasa'nın 7 maddesi daha kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) milyonların dört gözle beklediği torba yasa tasarısı görüşüldü, tasarının 7 maddesi daha kabul edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Antalya ve Muğla'da turizm sektörü çalışanlarına yönelik maaş ve prim desteğinin diğer illerde de uygulanmasına yönelik değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

TORBA YASA'NIN KABUL EDİLEN 7 MADDESİ HANGİLERİ?
TBMM Genel Kurulunda, zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, 'Kanal İstanbul', 25 yaşa kadar genel sağlıksigortası primlerinin silinmesi, 15 bin polis alınması ve terörizmin finansmanıyla ilgili konularda düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısının görüşmeleri devam ediyor.

Torba yasa kabul edildi peki neler değişti? 
Torba yasa ile birlikte 65 yaş aylığında yeni düzenleme
Torba Tasarı'nın 5 maddesi kabul edildi

MHP'DEN TASARIYA ELEŞTİRİ
MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan, tasarıyı eleştirerek, hükümetin torba yasalarla halkın kafasını karıştırdığını savundu. "Halkın büyük çoğunluğunun mağduriyetine neden olacak düzenlemeler birkaç iyi düzenlemeyle kamufle edilmektedir." diyen Okutan, zorunlu trafik sigortasına ilişkin düzenlemeyle de vatandaşların mağduriyetinin giderilmeyeceği öne sürdü.
CHP: SİZ KİNDAR GENÇLİK İSTİYORSUNUZ
CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, tasarıyla istihdamı düşünülen kadroların işe başlama kriterlerinin ne olacağının merak konusu olduğunu söyledi. Hakimlik sınavında başarılı olan bir gencin Alevi olduğu gerekçesiyle işe başlatılmadığını iddia eden Yıldız, "Sizler kindar gençlik istiyorsunuz. Yeni kadrolara da kindar gençleri alacaksınız; yoksul, gariban aile çocuklarını almayacaksınız. Sizler 15 bin değil, 1,5 milyon polis alsanız bile bu ülkeyi bu kafayla yönetemezsiniz." dedi.

KONAKLAMA SEKTÖRÜ
Antalya ve Muğla’da konaklama sektöründe çalışan 44 bin 750 işçinin, 9 ay çalışması halinde geriye kalan maaş ve primlerinin Türkiye İş Kurumu tarafından karşılanacağını anımsatan Yıldız, bu düzenlemenin Aydın'da da uygulanmasını istedi.

Yıldız, salı gününe kadar bu konuda bir çalışma yapılmaması ve karar alınmaması halinde Meclis'te açlık grevine gideceğini söyledi.

SOYLU'DAN KRİTİK AÇIKLAMALAR
CHP'li Yıldız'ın konuşmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu söz aldı.

Süleyman Soylu'dan kıdem tazminatı açıklamasıSüleyman Soylu'dan turizm sektöründe çalışanlara müjde

Soylu, turizm sektöründe istihdama yönelik çalışma yaptıklarını, 5 ayrı destek programı oluşturarak, Antalya ve Muğla'daki turizm tesislerinde 9 ay çalışıp, çalışması 3 ay askıya alınan yaklaşık 44 bin 750 civarındaki çalışana destek olmak amacıyla protokol yaptıklarını aktardı.

Söz konusu protokolle turizm sektörüne 260 milyon liralık katkı gerçekleştirileceğini anlatan Soylu, Aydın, İzmir ve diğer illerle ilgili de değerlendirme yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

SOYLU ÇELTEK MADEN İŞÇİLERİNİ GÜNDEME ALDI
Soylu, Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesinde çalışan işçilerle ilgili de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile değerlendirme yaptıklarını, işçilerin yer altındaki açlık grevinin sonlandırıldığını belirtti.

Süleyman Soylu'dan açlık grevi açıklaması

İŞTE TASARININ KABUL EDİLEN 7 MADDESİ VE DETAYLARI
"Torba tasarı" TBMM Genel Kurulunda
- Tasarının 7 maddesi daha kabul edildi
- 25 yaş altı gençlerin genel sağlık sigortası prim borçları silinecek
- İşçiler, bir bölümü 10 günden az olmamak ve anlaşmak kaydıyla izin süresini istediği kadar bölebilecek
- 15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni kadrosu ihdas edilecek

65 YAŞ AYLIĞI DÜZENLEMESİ
65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan tasarının 17 ile 23. maddeleri arasındaki 7 madde kabul edildi.

Torba yasa ile birlikte 65 yaş aylığında yeni düzenleme

YILLIK İZİN
TBMM Genel Kurulunda kabul edilen maddelere göre, izin süresini, bir kısmı 10 günden az olmamak üzere, en fazla üçe bölebilen işçi, tasarının yasalaşmasıyla yine bir bölümü 10 günden az olmamak ve tarafların anlaşması kaydıyla, izin süresini daha fazla bölebilecek.

10 soruda yıllık izin: Cumartesi günleri dahil mi?

15 BİN POLİS KADROSUNUN İHDASI
Tasarıyla 15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni kadrosu ihdas edilecek.

15 bin polis alınacak!

GENÇLERİN GSS PRİMLERİ SİLİNECEK
Genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası primlerinin tahsilinden vazgeçilecek. Düzenlemeden önce ödenen primler ise iade ve mahsup edilmeyecek.

Gençlerin GSS prim borcu siliniyor

SUÇ GELİRLENRİNİN AKLANMASININ ÖNLENMESİ
Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun'da sayılan işlemlerin, mal varlığının aklanması veya terörün finansmanı suçuyla ilişkili olduğuna dair şüphe bulunması üzerine; Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığınca şüpheyi teyit etmek, işlemi analiz etmek ya da gerekli görüldüğünde analiz sonuçlarını yetkili makamlara aktarmak amacıyla 7 işgünü süreyle askıya almaya veya bu işlemlerin aynı süreyle gerçekleşmesine izin vermemeye Maliye Bakanı yetkili olacak.

YABANCI KURULUŞLAR
Bu yetki; yabancı bir muadil kuruluşun işlemin askıya alınması veya gerçekleşmesine izin verilmemesi yönündeki gerekçeli talebinde yer alan işlemler hakkında da aklama veya terörün finansmanı suçu ile ilişkili olduğuna dair şüphe görülmesi şartıyla, mütekabiliyet ilkesi gözetilerek kullanılabilecek.

AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLAR
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun çerçevesinde belirlenen alanların sınırları içinde olup, riskli yapılar dışında kalan diğer yapılardan uygulama bütünlüğü bakımından Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca gerekli görülenler, değerleme çalışmalarında yapının riskli olmadığı gözetilmek kaydıyla söz konusu yasa hükümlerine tabi olacak.

TOKİ'den İkinci Bahar kampanyası

 TOKİ YAPILAŞMASI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ veya idare, riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarında her türlü imar ve yapılaşma işlemlerini 2 yıl süreyle geçici olarak durdurabilecek. Uygulamanın gerektirmesi halinde imar ve yapılaşma işlemlerinin geçici olarak durdurulması 1 yıl daha uzatılabilecek. Anayasa Mahkemesi, söz konusu düzenlemedeki durdurmanın, süre belirtilmeden geçici yapılabileceği hükmünü iptal etmişti.

TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, verdiği aranın ardından komisyonun yerinde olmaması üzerine, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim