• BIST 94.079
 • Altın 191,150
 • Dolar 4,6935
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 28 °C
 • İzmir 30 °C
 • Antalya 28 °C
 • Erzurum 24 °C
 • Bursa 23 °C

Torba Kanun'da, Memurlara Ekstra Ödeme

Torba kanun ile bazı kanunlarda yaptığı düzenlemelerle denetim harcırahından yararlanan memurların kapsamını genişletti.
Torba Kanun'da, Memurlara Ekstra Ödeme

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen 6645 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”; 6245 sayılı Harcırah Kanununda da değişiklik yapmanın yanı sıra bazı kanunlarda yaptığı düzenlemelerle denetim harcırahından yararlanan memurların kapsamını genişletti.

Cumhurbaşkanının onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek olan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, Harcırah Kanununun; kurumlarına ait teftiş, denetim, inceleme veya soruşturma amacıyla memuriyet mahalli dışına gönderilen personeline ödenecek harcırah ödemelerine ilişkin düzenlemeler içeren 33/b maddesinde de doğrudan ve dolaylı bazı değişiklikler yapıyor.

Harcırah ödemeleri konusunda yapılan değişikliklerden bazıları şöyle

**Harcırah Kanununun 33/b maddesi kapsamındaki personele; teftiş, denetim, inceleme veya soruşturma amacıyla memuriyet mahalli dışındaki görevlendirmelerde, bu mahallerdeki görevlerine ilişkin olarak kurumlarınca taşıt sağlanmamışsa, acil ve zorunlu hâllerde taksi, diğer durumlarda ise mutat taşıt üzerinden yol masrafı ödenecek. Bu amaçla verilecek yol masrafı her gün için, müstahak oldukları gündelik tutarını aşmayacak. Ancak, memuriyet mahalli dışında takip edilmesi gereken yolun dışında bir yoldan veya kullanılması gereken taşıt aracından başka bir araçla yolculuk yapılmasının işin aciliyetine veya gereğine göre zorunlu olması hâlinde ise bu yol ve taşıt aracına ilişkin yol masrafı gerçek masraf üzerinden ödeme yapılacak.

**Meslekî Yeterlilik Kurumu Denetim Dairesi Başkanlığının görevleri kapsamda denetim veya inceleme amacıyla görevlendirilecek uzman ve uzman yardımcıları hakkında da, 6245 sayılı Harcırah Kanununun 33/b maddesi kapsamında olanlara ilişkin hükümler uygulanacak.

**İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda belirtilen eğitim kurumları, ortak sağlık ve güvenlik birimleri ile iş sağlığı ve güvenliği ortam ölçüm, analiz laboratuvarlarının inceleme, kontrol ve denetimleri iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve yardımcılarının yanı sıra mühendis, fizikçi, kimyager, biyolog ve tabipler tarafından yapılabilecek ve bu kapsamda görevlendirilecek personel hakkında da, 6245 sayılı Harcırah Kanununun 33/b maddesi kapsamında olanlara ilişkin hükümler uygulanacak.

6245 sayılı Harcırah Kanununun 33/b maddesi kapsamında olanlara uygulanan hükümler

Teftiş, denetim, inceleme veya soruşturma amacıyla memuriyet mahalli dışına gönderilenlerden Harcırah kanununun 33/b kapsamında olanlar hakkında, görevlendirildikleri yerlerdeki yol masrafının ödenmesini öngören yeni düzenlemenin yanı sıra; gündelik ve konaklama gideri ödemeleri bakımından da diğer memurlara göre farklı belirlemeler söz konusudur.

Harcırah Kanununun 33/b maddesinde yapılan değişikliğe ilişkin düzenleme 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanununun 33 üncü maddesinin (b) fıkrasına aşağıdaki paragraf eklenmiştir.

“Bu fıkra kapsamında kurumlarına ait teftiş, denetim, inceleme veya soruşturma amacıyla memuriyet mahalli dışına görevlendirilenlere, bu mahaller içindeki görevlerine ilişkin kurumlarınca taşıt sağlanamaması hâlinde yol masrafı; acil ve zorunlu hâllerde taksi, diğer durumlarda ise mutat taşıt üzerinden ödenir. Ancak bu amaçla verilecek yol masrafı her gün için, müstahak oldukları gündelik tutarını aşamaz. Memuriyet mahalli dışında, takip edilmesi gereken yolun dışında bir yoldan veya kullanılması gereken taşıt aracından başka bir araçla yolculuk yapılmasının işin aciliyetine veya gereğine göre zorunlu olması hâlinde ise bu yol ve taşıt aracına ilişkin yol masrafı gerçek masraf üzerinden verilir.”

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel :