• BIST 95.170
 • Altın 192,696
 • Dolar 4,7425
 • Euro 5,4719
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 27 °C
 • Antalya 28 °C
 • Erzurum 20 °C
 • Bursa 25 °C

TBMM görüşecek: Esnek çalışma nasıl olacak?

TBMM bu hafta kamuoyunda "esnek çalışma" olarak bilinen İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nı ele alacak. "Temel Kanun" olarak görüşülecek olan Tasarı, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulmas
TBMM görüşecek: Esnek çalışma nasıl olacak?

Tasarıyla; doğum izninde, askerlik hizmetinde, mevsimlik tarım işlerinde, ev hizmetlerinde, iş güvenliği bakımından acil işlerde, iş hacminin öngörülemeyen ölçüde artması gibi hallerde geçici iş ilişkisi kurulabilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında, madenlerde geçici işçi çalıştırılamayacak.

ÇALIŞMA SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Çalışanların verimliliğinin artırılması için başvurulacak yollardan en önemlilerinden birisi olan “çalışma saatlerinde ve çalışma düzeninde değişiklik yapılması” hususunda değerlendirme veya düzenleme yapılırken, getirilecek sistemin Devlet teşkilatı ve kurumların yapısı ile kamu personelinin yapısıyla ciddi bir uyum sorunu yaşamaması gerekiyor.

ESNEK VE KISMİ ÇALIŞMA

TBMM'nin yapacağı yeni düzenlemelerde esnek ve kısmi çalışma nasıl olabilir, nasıl bir yöntem izlenebilir sorusunun yanıtını memurhaber.com sizin için yanıtladı. İşte esnek ve kısmi çalışma türleri:

KISMİ ÇALIŞMA

Değişik biçimlerde iş süresinin uygulanması diye adlandırmak da mümkün. Yasal iş süresi dışında iş yerinde uygulanan normal iş süresine göre kısmî çalışma süresi tespit ediliyor. Bu süre belirlemesi yarım gün çalışma, haftanın ya da ayın belirli günlerinde veya saatlerinde çalışma şekillerinde olabiliyor.

İŞİN PAYLAŞIMI

Tam gün süreli bir işin ve onun sağladığı yararların birden fazla işçi tarafından paylaşılmasıdır. Bu modelde iki ya da daha çok sayıda işçi normal bir çalışma süresi içinde işi paylaşmaktadır. Aynı iş süresi işçiler arasında paylaşılabilir.

ÇAĞRI ÜZERİNE ÇALIŞMA

İş yerinde işçinin yapacağı işe sıra geldiğinde işveren tarafından yapılan çağrı üzerine gerçekleştirilen bir tür kısmî çalışmadır. İşçinin her çağrı döneminde ne kadar çalışacağını işveren belirler.

UZAKTAN ÇALIŞMA
İş, iş yeri dışında ayrı bir yerde görülmekte, bu yer ile asıl iş yeri arasında elektronik iletişim araçlarıyla kurulu bir bağ bulunmakta ve iş önceden belirlenmiş bir program dâhilinde görülmektedir. Bu çalışma türü zamanın istenildiği gibi planlanması, işe gidiş gelişte tasarruf sağlanması, işyeri kirası, elektrik su ve benzeri gider kalemlerinden tasarruf ile kadın ve engellilere işimkânı sağlaması şekliyle olumlu.

Bununla birlikte, işçinin sosyal izolasyonuna neden olması, çalışma ve aile hayatının birbirine karışması gibi sakıncaları da bulunmaktadır. Ayrıca işçilerin işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından korumasını zorlaştırmakta ve sendikasızlaşmaya yol açabiliyor.

EVDE ÇALIŞMA
İşçi bu çalışma şeklinde bir sözleşme uyarınca seçtiği yerde, genellikle evinde işverenin denetimi altında bulunmaksızın üretimde bulunmaktadır. Çalışma parça başına yapılmakta ve hizmet akdine dayanmayıp eser sözleşmesine (istisna akdi) dayanıyor.

 

Dokuma, konfeksiyon, paketleme sanayiinde yaygın kullanılmaktadır. Bu yöntemle bir veya daha çok işverene bağlı olarak çalışmak mümkün.

ÖDÜNÇ İŞ İLİŞKİSİ
İşverenin kendisine hizmet akdi ile bağlı olan bir işçinin iş görme edimini belirli ve geçici bir süreyle bir başka işverenin emrine vermesi söz konusu.

Burada ödünç işi veren işletme ile işçiler arasındaki iş ilişkisi, ödünç işçi alan işletme ile ödünç veren işletme arasında ödünç anlaşması ve ödünç olan işletme ile ödünç işçi arasındaki iş ilişkisi olmak üzere üç ayrı hukukî ilişki söz konusu.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM
Çalışma hayatını düzenleyen normlardaki katılığın ortaya koyduğu yükümlülüklerden kaçınma arayışı, kayıt dışı istihdamı doğuran etkenlerden birisidir. Gizli istihdam çoğunlukla yerli işçilerle gerçekleştirilen ve hukukî düzenlemelerden istisna tutulan klâsik bir ikinci iş yapma, bazı ülkelerde yaygın olan aile içinde gerçekleştirilen akrabalardan faydalanılan aile çalışması, oturma ve çalışma izni olmayan yabancılar tarafından yapılan gizli çalışma şeklinde görülebiliyor.

Ajanslar

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :