• BIST 98.314
  • Altın 144,066
  • Dolar 3,5732
  • Euro 3,9941
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 16 °C
  • Antalya : 19 °C
  • Erzurum : 4 °C
  • Bursa : 13 °C

Süleyman Soylu'dan kritik 'geçici çalışanlar' açıklaması

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, geçici çalışanların oranının toplam çalışanların yüzde 2'sini geçmeyeceğini, uzaktan çalışmanın 6 ay süreli olacağını ve istisnai durumlarda 8 aya çıkabileceğini duyurdu.
Süleyman Soylu'dan kritik 'geçici çalışanlar' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu çalışma hayatına ilişkin hayata geçirilecek önemli değişiklikleri açıkladı. Soylu, Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nca Meclis'e sevk edilen "uzaktan çalışma yasa tasarısı" hakkında İstanbul'da köşe yazarlarıyla bir araya geldi.

Soylu, evden ve telefonla çalışmayı "uzaktan çalışma" olarak düzenleyeceklerini ve "güvenceli esnekliğe" kavuşturacaklarını, "geçici çalışanların toplamın yüzde 2'sini aşmayacağını" belirterek, "geçici iş ilişkisinin düzenlenmesiyle kayıtdışılığın azalacağını, mevsimlik tarım işçilerinin de sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınacağını" açıkladı.

 

Süleyman Soylu'dan terörle mücadele vurgusu


Soylu düzenlemeyi yapma amaçlarını şöyle açıkladı: 

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ

"Mevsimlik tarım işçilerinden 50 kişi kamyonun sırtına binip gidiyor. Kaza oluyor. Bunun sorumluluğu hepimizin. Bir gün çalışsa bile sigortası, tazminatı, iş güvenliği bizim sorumluluğumuzda. Yeni düzenleme bu konuyu içeriyor. Hayat değişiyor artık. 3-4 ay çalışıp 7-8 ay gezmek isteyenler de var, yüksek lisans ve doktora yapanlar ama haftanın birkaç günü çalışmak durumunda olanlar da. Üniversite öğrencileri hafta sonu veya akşamları çalışıyor. Bütün bunların hak ve hukuklarını, çalışanla yarı zamanlı çalışan, uzaktan çalışanın eşit işleme tabi tutulmasını, bu yeni kanun koruyacak. Yapılan işleri kayıt altına alacak, çalışmayı özendirecek. 2023 hedefimiz olan yüzde 55 istihdam oranına ulaşmamızı da kolaylaştıracak.

‘Memur terörist’lere Soylu’dan gözdağı!

GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ

Geçici iş ilişkisi ile işçinin askerlik, yıllık izin, hastalık, doğum gibi durumlarda yeri doldurulacak, dolayısıyla işini kaybetme kaygısı olmayacak ama ek istihdam da sağlanacak."

EVDEN YA DA TELEFONLA 'UZAKTAN' ÇALIŞMA

- Soylu'nun verdiği bilgiye göre, evden çalışma ve telefonla çalışma mevzuatta "uzaktan çalışma" olarak düzenleniyor. Kayıtdışı olarak evlerde yapılan işler ile mevsimlik tarım işleri, istihdam güvencesi olan ve sigortalı çalışılan işlere dönüşüyor.

- Uzaktan çalışma veya geçici çalışma sistemi içinde yer almak isteyenler, istihdam büroları ile sözleşmeli olacak. Uzaktan çalışma 6 ay süreli olacak ve bazı istisnalarda en fazla 8 aya çıkacak.

- Geçici çalışan, daimi çalışanın yerine alınacak. Toplam çalışanların da yüzde 2'sini geçemeyecek. AB ortalaması yüzde 1.7. Bizde yüzde 2 olacak.

- Geçici çalışanlar yeni işe alınanların dörtte birini geçemeyecek. Aynı işyerinde daimi çalışanların geçici çalışan olabilmesi için, ayrılmanın üzerinden en az 6 ay geçmesi gerekecek.

Kıdem tazminatı hesaplaması nasıl yapılır Soylu açıkladı

KAMUDA UZAKTAN ÇALIŞMA YOK

- Kamu kurum ve kuruluşlarında, madenlerde uzaktan çalışma olmayacak.

- Uygulamayı, istihdam büroları yürütecek, denetlemeyi İşkur yapacak. Bürolar asgari ücretin 200 katı kadar teminat verecek. Bakan Soylu "Geçici çalışma konusunda en sıkı önlemleri alan ülke olacağız" dedi.

- Geçici çalışma süresi dolmasına karşılık işveren işçiyi çalıştırmaya devam ederse o işyerinde daimi işçi sayılacak.

- İşçinin seçtiği yerde veya evinde, metal sektörünün montajı, konfeksiyon parçalarının birleştirilmesi, dikiş ve nakış gibi ürünler üretilebilecek.

- Böylece hem kayıtlı istihdam artacak hem de çalışanların sigorta ve tazminat gibi hakları korunmuş olacak.

2016 DENETİM YILI OLACAK

Kayıtdışı istihdamı azaltmak, iş kazalarını önlemek için denetimlere ağırlık vereceklerini, 2016'nın en çok denetimin yapıldığı yıl olacağını söyleyen Çalışma Bakanı Soylu şöyle konuştu: "Kayıtdışı istihdamı yüzde 31.6'ya kadar düşürdük. Ama daha da düşürülmeli. Bizim için sosyal güvenliğin de bir mali disiplini var ve bunu korumalıyız. Bu açıdan bizden müsamaha beklenmesin. Bu yıl bazıları için denetimler sıkıcı gelebilir. Cezalandırıcı, bezdirici değil ama rehberlik edici, yönlendirici denetimleri sıklaştıracağız. Madenler ve inşaatlar gibi sektörel denetimler de sürecek."

KIDEM VE İŞSİZLİK FONU

Soylu kıdem tazminatının yeniden düzenlenmesi konusunda da "Güvenceli esneklik yasası Meclis'ten geçtikten sonra masaya getireceğiz" dedi. 2015'te işten ayrılanların % 86'sının tazminatlarını alamadıklarını belirten Soylu "Bu toplumsal bir sorundur" dedi. İşsizlik Fonu'nun 93 milyar liralık bir büyüklüğe ulaştığını belirten Soylu "Kıdem tazminatı fonu ile İşsizlik Fonu bir arada olabilir mi? Ağırlıklar azaltılabilir" dedi.

Ajanslar

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim