• BIST 97.533
 • Altın 145,781
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul : 17 °C
 • Ankara : 11 °C
 • İzmir : 17 °C
 • Antalya : 20 °C
 • Erzurum : 9 °C
 • Bursa : 16 °C

Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Ön lisans Kadro İstiyor

Sitemizin iletişim bölümünden gelen iletiyi aynen aktarıyoruz.
Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Ön lisans Kadro İstiyor

Bizler - yani Sosyal Hizmet ve Danışmanlık ön lisans mezunları olarak, mesleki unvan ve görev tanımı yapılmamış bir bölümde 2 yıl eğitim aldık.

Aldığımız eğitimin neticesinde başarılı olduk ve diploma almaya hak kazandık. Ve üzülerek ifade ediyoruz ki aldığımız bu diplomaların ne özel sektörde ne de kamuda bir karşılığı yok.

Örneğin Sosyal Hizmet Lisans Mezunları 4 yıllık eğitimlerinin neticesinde” sosyal çalışmacı”ve ya” sosyal hizmet uzmanı” gibi ünvanlar alıyor ve eğitimini aldıkları bölüm ile ilgili mesleki alanlarda çalışıyorlarken, bizlerin 2 yıl süresince aldığı eğitim ve diploma neticesinde mesleki unvan ve görev tanımımızın olmayışı büyük bir mağduriyete sebep oluyor.

Bizlerle birlikte sosyal hizmetlerin örgütlenmesi ve uygulamaya konulmasında gereksinim duyulan yeni ara elemanlar yetiştiriliyorsa da gerek kamuda gerekse özel sektörde mesleki hiyerarşi içerisinde mesleki yerimiz, görev tanımlarımız yapılmamış.

Mesela Sizi hangi görevde çalıştıracağız? Size ne olarak hitap edeceğiz? sorularından artık arkadaşlarımız bıktıklarını, usandıklarını , kapılardan geri çevirildiklerini ifade ediyorlar . İşleyişteki bu boşluk nedeniyle sosyal hizmete yönelik bilgi, eğitim isteyen işlerde ilk okul mezunları ya da o işin eğitimini almamış yani işin ehli olmayan kişiler istihdam ediliyorlar. Dolayısıyla bu çok açık bir eksiklik... Giderilmesi sonucunda ise ilk önce binlerce mağdur mezunun yüzü gülecek.

Bugün sosyal hizmet denilince bir çok kurum ve kuruluş akla geliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki kuruluşların yanı sıra, özel sektöre ait huzurevlerinde, özürlü bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde, engellilere yönelik özel eğitim kuruluşlarında, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında, yerel yönetimlerin sosyal yardım ve hizmet birimlerinde sosyal hizmet eğitimi almış kişilerin istihdamı önem arz ediyor.

Ve öyleki 2013 Yılına ait Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Faaliyet Raporu’nda ara eleman konusuna sosyal hizmete atıfta bulunuluyor. Söz konusu raporda Temel Politikalar ve Öncelikler başlığı altında Öncelik 99 ‘’ Sosyal Hizmet sunumunda etkinliğin sağlanması amacıyla nitelikli personel ve ara eleman ihtiyacı giderilecek … ‘’ denirken yanı sıra ‘’ Tedbir 251. ‘’ Sosyal Hizmetler alanında nitelikli personel ve ara eleman yetiştirilmesi çalışmaları hızlandırılacaktır ‘’ yazmaktadır. Sayısı 30 Binlere yaklaşan Sosyal Hizmet Ön Lisans mezununun gerek kamuda gerekse özel sektörde istihdam edilememesi ise bu rapordaki ifadelerle çelişen bir durumu gözler önüne sermektedir. İşin ehli olan bizlerin yerine başka mesleki alanlarda eğitim almış olanların ‘’ eşitlik ilkesi ‘’ savı ile istihdamı neticesinde sosyal hizmet gibi önemli bir alanda uygulama – yaklaşım hataları nedeniyle ileride ne tür sıkıntılar yaşanacağını tahmin etmek ise çok zor olmasa gerek. Eğitimini aldığımız bir bölümde ve bizlere ihtiyaç duyulan mesleki alanlarda başka bölüm mezunlarına yer vermek ne kadar doğru bir tercih ve ne kadar gerçekçi bir seçimdir?

2011 yılı KPSS memur alımlarında sosyal hizmete yönelik bir alanda bizler mesleki nitelik kodumuz olan 3384 ile yerleşebilme imkanına bir nebze olsun sahipken 2012 ve sonraki yıllarda genel kategori”KOD 3001” yani herhangi bir yüksek okul programından mezun olsun şartı ile mesleki bilgi ve deneyim isteyen kadrolar için eşit alıma tabi tutulmaktayız. Anayasanın 70 inci maddesine göre, “Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayırım gözetilemez.” denmekte ve görevin niteliğine uygun ayrım yapılabileceği dolayısıyla eşitlik ilkesine uyulmayabileceği anlamı ortaya çıkmaktadır.Anayasanın 70 inci maddesine göre, “Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayırım gözetilemez.” denmekte ve görevin niteliğine uygun ayrım yapılabileceği dolayısıyla eşitlik ilkesine uyulmayabileceği anlamı ortaya çıkmaktadır.Halbuki Anayasanın 70. Maddesine göre ‘’ … Hizmete alınmada ,görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez ‘’ ifadesi yer almaktadır.

Her eşitlik adil bir seçim değildir . Anayasa Mahkemesi ‘nin eşitlik ile ilgili kararları da vardır. Sosyal Hizmet bilgisi, eğitimi isteyen kadrolar için örneğin süt ve süt ürünleri mezunları ile kimi zaman pancar yetiştiriciliği bölüm mezunları ile puan yarışına girmek zorunda kalıyoruz. Salt eşitlik gerekçesi ile !

Sosyal Hizmet Ön Lisans Mezunları olarak mesleki unvan, görev ve yetki tanımlarımızın kanunlar, kararnameler ve ya yönetmelikler çerçevesinde mesleki hiyerarşiye uygun bir şekilde belirlenmesini istiyor, 2011 yılından sonra elimizden alınan hakkımızın tekrar geri iadesini istiyoruz.

Saygılarımla. Nuray Özkan

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim