• BIST 90.186
 • Altın 232,735
 • Dolar 6,1028
 • Euro 6,9689
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 30 °C
 • Antalya 27 °C
 • Erzurum 18 °C
 • Bursa 24 °C

Son Çocukluk Dönemi Okul Çocukluğu - I

Halise Odabaş

Beden ve Hareket Gelişimi

 

Bu dönemdeki bedensel gelişim, önceki dönemlere göre daha yavaştır. Bedensel gelişimin yavaş olması nedeni ile çocuk, hareket (motor) becerilerini en iyi biçimde kontrol etmeyi öğrenir. Çocuk, beden gelişiminin hızlı olduğu dönemlerde dengesiz ve uyumsuz olur. Beden kısımlarının koordinasyo­nu ve hareket becerilerinde azalma görülür. Buna karşılık, bedensel gelişimin yavaş olduğu dönemlerde çocuk daha dengelidir ve hareket becerileri daha kontrollüdür.

Son çocukluk döneminde, 6 yaşındaki bir çocuğun bü­yümesinde biraz fazla artış görülmesine rağmen, 7 yaşından itibaren büyüme daha yavaş ve düzenli bir seyir izler. Bu da hareket becerilerinin giderek olgunlaşmasına imkan verir.

Son çocukluk döneminde, çocuğun fiziksel görünümün­de bazı değişiklikler olur. Altı yaşına gelen bir çocuğun yüz ifadesi değişir. Bebeksi ifadeler ve bebeksi çizgiler kaybolur. Genellikle 6 yaşından sonra dişler dökülmeye başlar. Kız­ların dişleri erkeklerden daha önce değişir. İlk çocuklukta kemikler kıkırdaktır ve yumuşaktır. Okul çağında ise sertleşir. Kemiklerin güçlenmesi için, bu çağda çocuğun kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri içeren yiyeceklerden daha fazla alması gereklidir.

Yine bu çağda çocuğun kasları daha hızlı gelişir, fakat işlevleri tam değildir. Onun için, çocuk belirli bir yerde uzun süre oturamaz. Ayrıca, iskelet ve kasların uyuşmazlığına bağlı olarak, çocuk bazen büyüme ağrıları duyabilir. Ancak bu ağrılar, çoğunlukla 10 yaşında azalır ya da tümden kaybolur. Bu yaşta genellikle kızlar ile erkekler aynı boydadır. Ancak, bu yaştan itibaren kızlar daha hızlı büyüme gösterir ve çoğu kız aniden boy atar. Vücut hatları yuvarlaklaşmaya, yüz hatları yumuşamaya başlar. Kalça ve göğüslerde yağ birikimi olur. Erkek çocuklarında ise güç görünümü veren çene, boyun, göğüs kaslarının yuvarlaklaşmaya başladığı görülür.

Okul çağı çocuğu canlı ve hareketlidir. Enerji ve güç sarf edilen aktivitelerden hoşlanır. Altı yaşında buz pateniyle kay­ma, bisiklete binme, ip atlama; 7 yaşından sonra yakalama, tutma ve topa vurma gibi hareketleri tamamlanır. Bu çağ çocuğunun hareket becerileri, özellikle erkek çocuklarında, arkadaş veya akran grubunda kabul görmesine yardımcı olur. Örneğin, çok hızlı koşan veya bisiklete iyi binen bir çocuk, arkadaş grubunda kabul görür ve popüler olur.

Hareket becerisi cinsiyete göre de değişir. Hızlı koşma veya uzun atlama gibi büyük kas hareketlerinde erkek çocuklar kızlardan daha üstündür. Son çocukluk döneminde çocuk omuzlarını, kollarını, bileklerini ve parmaklarını daha iyi kul­lanmayı öğrenir. El-göz koordinasyonu gelişir. Bu gelişim yazı yazma, boyama, hamur ile oynama, dikiş dikme ve makas kullanma gibi faaliyetleri daha iyi yapmasını sağlar. Çocuğun yazı yazması, küçük kas hareketinin gelişimine bağlıdır. Bu beceri, genelde birinci sınıfta kazanılır. Ancak, el yazısıyla yazma ayrı bir parmak hareketini gerektirdiğinden, bu beceri daha çok ikinci sınıfta gerçekleşebilmektedir.


 

Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :