• BIST 97.726
 • Altın 146,210
 • Dolar 3,5844
 • Euro 3,9885
 • İstanbul : 17 °C
 • Ankara : 10 °C
 • İzmir : 15 °C
 • Antalya : 16 °C
 • Erzurum : 3 °C
 • Bursa : 15 °C

Sigortalı için emeklilikte bu 3 koşula dikkat!

Emeklilik, çalışanların statülerine göre, yani SSK'lı (4-a), Bağ Kur'lu (4-b) veya devlet memuru (4-c) olmalarına göre farklılık gösteriyor.
Sigortalı için emeklilikte bu 3 koşula dikkat!

Genel olarak bir veya birden fazla işverene bağlı olarak hizmet sözleşmesiyle çalışanlar için 4-a, yani eski adıyla SSK koşulları geçerlidir. Bu sigortalılar için emeklilikte 3 koşulun bir arada yerine getirilmesi şarttır. 

Milliyet Gazetesi'nden Cem Kılıç'ın bugünkü yazısında emekli olma durumunu değerlendirdi. Kılıç, SSK'lı, Bağ-Kur'lu veya devlet memuru çalışanların emeklilikleri farklı şartlara tabi. Sigortalı yani 4-a'lı çalışanların emeklilik şartlarında 3 koşula dikkat çekiyor. 

Emekli promosyonunda 2 formül

SSK'lılar için emekli olma şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirliyor. Sigortaya giriş tarihinize göre emeklilik yaşı ve ne kadar prim ödeneceği ortaya çıkıyor. Sigortalıların emeklilik koşullarında zamanla yapılan yasal değişiklikler ise farklı emeklilik tarihlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Memurun önceki SSK'lı işi aylığına yansır mı?

SSK'LILAR EMEKLİ OLMAK İÇİN BU TARİHE DİKKAT

Emeklilik şartlarında SSK'lılar için çok önemli iki tarih söz konusu: 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008... 1999'da emeklilik şartları yeniden düzenlendi ve ilk kez 8 Eylül 1999'dan sonra sigortalı olanlar için emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak belirlendi.

Daha sonra sosyal güvenlik reformu kapsamında yeniden bir düzenleme yapıldı ve bu sefer 30 Nisan 2008'den sonra ilk kez sigortalı olanlar için, kademeli bir geçiş ile emeklilik yaşı 2036 yılından sonra her yıl bir yaş artırılarak 2048 yılında kadın ve erkeklerde 65'e çıkarıldı. Bunun yanında, emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı da artırıldı. Yani, emekli olabilmek için yaş ve prim ödeme gün sayısı şartı zaman içerisinde yükselmiş oldu.

Hangi emekli ne kadar zam alıyor?

Bu tarihlerden önce ve sonra sigortalılık giriş tarihleri, emeklilik koşullarını çok ciddi bir şekilde değiştiriyor. Örneğin 8 Eylül 1999'da ilk kez sigortalı olan bir kişi emekli olabilmek için kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmak ve 7000 gün prim ödemek zorunda. Buna karşılık, 7 Eylül 1999'da ilk kez sigortalı olan kişi, kadın ise 56, erkek ise 58 yaşını doldurduğunda ve 5975 gün prim ödediğinde emekli olabiliyor. Dolayısıyla, emekli olma şartlarındaki en önemli husus, ilk kez sigortalı olunan tarihtir.

YAŞA TAKILANLAR İÇİN UMUT VAR MI?

Emeklilikte şartların 1999 yılında değişmesiyle kademeli emeklilik yaşı geldi. Bu yeni durumla çalışanlar açısından mağduriyet başladı. Çalışma yaşamına başlarken belirlenen emeklilik yaşları daha da yükseldi, emeklilik tarihleri uzadı. Oyunun kurallarının sonradan değişmesi milyonlarca kişiyi olumsuz olarak etkiledi. Son yıllarda bu mağduriyeti yaşayanlar seslerini daha fazla duyurmaya, ellerinden alınan haklarının geri verilmesini daha yüksek sesle söylemeye başladılar. Medyada da konu çok işlenir oldu. Bizim de çok sık bu konuyu gündeme getirmemize rağmen sonuçta bir değişiklik yaşanmadı. Aslında geçen yılın seçim ortamı bu değişiklik için çok ideal bir durum yaşatmıştı. Ne var ki, istenen olmadı ve mağduriyet devam etti.

Emekliye izinsiz hesaba ceza

Şu sıralar yine birçok haber yapılıyor, ancak ifade edelim ki, mağdur olanların umutlanmasına neden olacak herhangi bir gelişme bulunmuyor. SGK'da bu konuda bir çalışma yapılmadı, yasa hazırlığı bulunmuyor. Konu milyonları ilgilendirdiği için dikkat çekebilmek adına yanlış bilgiler vatandaşa sunuluyor. Kimsenin bu mağduriyet üzerinden vatandaşı istismar etmeye hakkı yok...

18 YAŞ ÖNCESİNDEN SİGORTALI OLUNURSA NE OLUR ?

Sigortaya başlangıç yaşı tüm sigortalılar bakımından önemlidir. 18 yaş öncesi çalışmaların emekliliği nasıl etkilediği hep tartışılmıştır. Konu, çalışanlar bakımından iyi bilinmediği için emeklilik tarihi hesaplamalarında yanlışlıklar yapılmaktadır. Bu bakımdan, 1 Nisan 1981 tarihi önemlidir. Bu tarihten itibaren, 18 yaşından önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık süresi, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul ediliyor. Ancak bu tarihten önceki süreler için malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil ediliyor. Daha açık bir anlatımla, sadece 18 yaşından önce ödenen primler işinize yarıyor ve bunlar toplam prim gününüze ekleniyor. Sigortalılık süreniz ise her halükarda 18 yaşında başlıyor.

Emekliler yeniden memur olabilir mi?

EMEKLİLİKTE SON 7 YILA DİKKAT

Emeklilikte, aylığı bağlayıp ödeyecek kurumun belirlenmesinde, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son 7 yıllık fiili hizmet (360 x 7 = 2520 gün) süresi esas alınıyor. Bu kural sadece SSK'lı çalışanları değil, tüm çalışanları ilgilendiriyor. Sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresi içerisinde en fazla hangi statüde hizmeti varsa, yani sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme günü hangi statüde geçmişse, o statü şartlarıyla emekli olunuyor. Son 7 yıl hizmet süresi eşitse en son tabi olunan statüye göre emeklilik aylığı bağlanıyor.

BAĞKUR'lu emekliye müjde kesinti kalktı

EN ÇOK PRİM NEREDEN ÖDENDİYSE ORADAN EMEKLİ OLUNUYOR

Örneğin, sigortalının hem SSK, hem Bağ-Kur prim ödemesi varsa, son 7 yıllık fiili prim ödeme süresi içinde en fazla SSK statüsünden prim ödemişse SSK'dan, en fazla Bağ-Kur ödemesi varsa Bağ-Kur'dan emekli aylığı bağlanıyor. Primler eşitse son sigortalılığı hangi statüde ise o statüden emekli aylığı bağlanıyor.

Son 7 yıl, sigortalılık süresi veya yaş şartının yerine getirildiği tarihten geriye doğru 7 yıl değil, son prim ödeme tarihinden geriye doğru prim ödenen 7 yıllık süreyi ifade ediyor. Diğer deyişle, toplam prim gün sayısının son 2520 günü. Bu konu çalışanlarca bilinmediği için, kötü sürprizlerle karşılaşanlar oluyor.

Hemen ifade etmekte fayda var, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra, yani yeni sosyal güvenlik uygulamalarının başladığı tarihten sonra bu kuralda değişiklik oldu. Buna göre, 1 Ekim 2008 sonrası ilk kez sigortalı olanlar için son 7 yıl sigorta primleri değil, çalışma hayatının tümünde ödenen sigorta primlerine bakılarak en fazla hangi statüde prim ödenmişse o statüde emeklilik şartları belirlenecek.

Ajanslar

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Taşerona kadroda son durum Süleyman Soylu açıkladı19 Ağustos 2016 Cuma 18:53
 • Tazminat alımında yeni dönem!19 Ağustos 2016 Cuma 09:42
 • Başbakan'dan taşeron işçi açıklaması18 Ağustos 2016 Perşembe 15:04
 • Taşerona kadroda son durum12 Ağustos 2016 Cuma 09:25
 • Taşeron işçilere kötü haber03 Ağustos 2016 Çarşamba 08:53
 • Muhasebecilerin asgari ücret31 Temmuz 2016 Pazar 09:52
 • Darbe girişimi taşeron işçileri nasıl etkileyecek?22 Temmuz 2016 Cuma 13:53
 • Taşeron işçi için Binali Yıldırım'dan talimat12 Temmuz 2016 Salı 18:47
 • Naci Ağbal'a sordular: Asgari ücret düşecek mi?30 Haziran 2016 Perşembe 08:03
 • 4/C'lilere müjdeli haber kadro geliyor!18 Haziran 2016 Cumartesi 07:57
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim