• BIST 97.926
  • Altın 144,080
  • Dolar 3,5648
  • Euro 3,9975
  • İstanbul : 22 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Erzurum : 17 °C
  • Bursa : 24 °C

Sağlık Personelinin Ek Ödemesi Ne Kadar?

Aylık ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre ödenen kamu çalışanlarına, 2012 yılı başından itibaren aylık ücretleriyle birlikte ek ödeme yapılmaktadır.
Sağlık Personelinin Ek Ödemesi Ne Kadar?

Devlet memurlarını; hizmet sınıfları, kadro unvanları ve aylık dereceleri itibariyle farklı oranlarda belirlenmiş olan ek ödemeler, bazı personele döner sermaye ödemesi şeklinde yapılmaktadır. Ancak, döner sermayeden yararlanan personele yapılacak sabit ödeme oranının, sınıfı-kadrosu-derecesi itibariyle ilgili hakkında geçerli olan ek ödeme oranından düşük olmaması gerekmektedir.

Ek ödemenin miktarı

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki (I) sayılı Cetvelde düzenlenen ek ödeme oranlarının en yüksek Devlet memuru aylığına uygulanması neticesinde, yapılacak olan ek ödemenin brüt miktarına ulaşılmaktadır. Bu tutardan, damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Ek ödemenin döner sermayeden karşılanması

Bazı kurumların personelinin ek ödemesi döner sermaye bütçelerinden karşılanmakta olup, bu ödeme “sabit döner sermaye” olarak da adlandırılmaktadır.

Sağlık personelinin büyük çoğunluğu, çalıştıkları kurumlar itibariyle ek ödemelerini sabit döner sermaye şeklinde almaktadırlar.

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan düzenlemeyle, kendilerine ek ödeme yapılacağı belirtilen personelden bazılarına bu ödemenin ilgili döner sermeye bütçesinden yapılması ve bu şekilde ödeme yapılan personele ayrıca ek ödeme yapılmaması kuralı getirilmiştir.

Döner sermaye ödemelerinden Damga Vergisinin yanı sıra Gelir Vergisi de kesilmekte olup, ilgili personelin eline geçen net miktarın, hakkında belirlenmiş olan ek ödeme miktarından az olduğu durumlarda ise ilgililere fark ödemesi yapılması yoluna gidilmektedir.

Sağlık personelinin ek ödemesi

Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının büyük bir kısmının ek ödemesi döner sermaye bütçelerinde ödenmektedir.

Bu personele ödenecek sabit döner sermayenin en düşük net miktarı, unvan ve kadroları itibariyle haklarında geçerli olan ek ödemenin net miktarı kadar olacaktır.

Bu çerçevede, sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil personelin ek ödeme oranları ile aylık net ek ödeme miktarları konusunda bilgi vermesi amacıyla yaptığımız çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır.

Aşağıdaki tabloda yer alan ek ödeme miktarları, 2014 yılı için geçerli olan aylık katsayısına göre hesaplanmıştır.

adsiz-003.png

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim