• BIST 82.828
  • Altın 147,822
  • Dolar 3,8219
  • Euro 4,0676
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 10 °C
  • Antalya : 17 °C
  • Erzurum : -8 °C
  • Bursa : 5 °C

Okulun hizmet puanı sonradan değişirse hangi işlem yapılır?

Zorunlu çalışma yükümlülüğü süreleri ne kadardır?
Okulun hizmet puanı sonradan değişirse hangi işlem yapılır?

06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ''Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Zorunlu çalışma yükümlülüğü süreleri" başlıklı 27. maddesi şu şekildedir:

"(1) Türkiye üç hizmet bölgesine ve altı hizmet alanına ayrılmıştır. Bunlardan 4, 5 ve 6 ncı Hizmet Alanları öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirecekleri hizmet alanlarıdır.

(2) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden sonra Bakanlık öğretmen kadrolarında göreve başlayanlar;

a) Üçüncü hizmet bölgesi içindeki illerin 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl, 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl, 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 3 yıl,

b) İkinci hizmet bölgesi içindeki illerin 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl, 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl, 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,

c) Birinci hizmet bölgesi içindeki illerin 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 7 yıl, 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl, 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl çalışmakla yükümlüdürler."

Yukarıda yer alan yönetmelik hükmü gereğince, 06.05.2010 tarihinden sonra göreve başlayanlar zorunlu çalışma yükümlüsüdür.

Eğitim kurumları hangi Hizmet Alanları içerisinde yer alır?

Eğitim kurumlarının hangi Hizmet Alanları içerisinde yer alacağı ise Yönetmeliğin "Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarının belirlenmesi" başlıklı 49. maddesi 3. fıkrasındaki "Eğitim ve öğretime yeni açılan ya da dönüştürülen eğitim kurumları ile eğitim kurumlarının yer aldığı yerleşim yerlerinin idari bağlılıklarının değiştirilmesi ve benzeri nedenlerden dolayı hizmet alanlarının yeniden belirlenmesi gereken eğitim kurumlarının hangi Hizmet Alanları içerisinde yer alacağına ilişkin düzenlemeler, her yıl valiliklerin kasım ayı içinde yapacakları teklifler doğrultusunda Aralık ayı içinde Bakanlıkça değerlendirilir ve Bakanlık Tebliğler Dergisinde yayımlanarak Ocak ayında yürürlüğe konulur." hükümlerine göre belirlenir.

Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları nasıl belirlenir?

Hizmet Alanları ve hizmet puanları ise Yönetmeliğin "Hizmet Alanları ve hizmet puanı" başlıklı 47. maddesi 8. fıkrasındaki; "Eğitim ve öğretime yeni açılması, dönüştürülmesi ya da benzeri nedenlerden dolayı bu Yönetmelik eki EK-2 Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesinde yer almayan eğitim kurumlarının yer alacağı Hizmet Alanları ile hizmet puanları, EK-2 Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesine ekleninceye kadar o eğitim kurumunun bulunduğu yerleşim yerindeki diğer eğitim kurumları emsal alınarak değerlendirilir. Bu durumdaki eğitim kurumları her yıl kasım ayı içinde Bakanlığa bildirilir. Bakanlıkça yapılacak değerlendirmeden sonra EK-2 Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesinde yer verilerek Tebliğler Dergisinde yayımlanır." hükümlerine göre belirlenir.

Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları sonradan değişirse hangi işlem yapılır?

Zorunlu çalışma yükümlülüğü süresi ya da Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları sonradan değişirse bu okulda görevli öğretmenler eski duruma göre mi yoksa yeni duruma göre mi değerlendirileceklerdir?

Bu konuda herhangi bir görüş yazısı ya da mevzuat bulunmamasına rağmen daha önceki Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre E sınıfı bir zorunlu hizmet içerisinde bir ilçede görev yapan öğretmen yönetmelik değişikliği ile görev yaptığı ilçenin C sınıfı ve zorunlu hizmet dışında bir bölge olarak belirlenmesine karşılık daha önce bu ilçede görev yapmasına istinaden zorunlu hizmetten muaf sayılması gerektiğine dair açtığı idari davayı kazanmış dava Danıştay'da da onaylanmıştır.

Buna göre; Zorunlu çalışma yükümlülüğü süresi ya da Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları sonradan değişen okulda görevli öğretmenler eski duruma göre değerlendirilerek işlem yapılmalı ya da lehine olan durum uygulanmalıdır.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Öğretmen adaylarına müjde!28 Eylül 2016 Çarşamba 20:41
  • Düzce'de 11 öğretmen tutuklandı24 Eylül 2016 Cumartesi 18:01
  • Tarih öğretmeni 6.kattan ölüme atladı17 Eylül 2016 Cumartesi 10:02
  • Milli Eğitim Bakanlığı'ndan FETÖ açıklaması17 Eylül 2016 Cumartesi 09:09
  • Görevden alınan 419 MEB personeli geri döndü17 Eylül 2016 Cumartesi 01:10
  • FETÖ’nün eğitim haritası!15 Eylül 2016 Perşembe 20:15
  • İhraç edilen öğretmenlerin il il dağılımı15 Eylül 2016 Perşembe 08:04
  • EBA kurs başvuruları MEB açıkladı14 Eylül 2016 Çarşamba 11:03
  • Öğretmen açığa almalar başladı işte sayı!10 Eylül 2016 Cumartesi 16:34
  • Sadece o ilde 4 bin 313 öğretmen görevden alındı10 Eylül 2016 Cumartesi 13:05
  • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim