• BIST 94.008
 • Altın 191,360
 • Dolar 4,6989
 • Euro 5,4936
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 28 °C
 • İzmir 30 °C
 • Antalya 28 °C
 • Erzurum 24 °C
 • Bursa 23 °C

Öğretmenlerin rotasyonu nasıl olacak

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'yle beraber hangi düzenlemeler geldi?
Öğretmenlerin rotasyonu nasıl olacak

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği rotasyon süresini 8 yıl olarak belirledi.

Bu sürenin en azından 12 yıl olmasını beklentisinde olan öğretmenler hayal kırıklığına uğrarken, özellikle hizmet süresi az olan öğretmenler arasında 8 yıllık rotasyon süresini uygun görenler de bulunuyor.

Süre ile ilgili tartışmalar dışında, bugün yayınlanan Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre rotasyona ilişkin hususları memurunyeri.com olarak şöyle özetleyebiliriz:

En fazla 8 yıl

Öğretmenler aynı eğitim kurumunda adaylık süresi de dahil olmak üzere toplamda en fazla 8 yıl görev yapabilecekler.

8 yıl hangi tarih itibariyle belirlenecek?

Öğretmenler için, 8 yıl hesabı yapılırken 30 Eylül tarihi esas alınacak. Yani, aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları gerçekleştirilecek.

Rotasyon ataması nereye yapılacak?

8 yılını dolduran öğretmenin ataması, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere, alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına, tercihleri doğrultusunda ve hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılacak.

Boş öğretmen kadroları nerede yer alacak?

Rotasyon için Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, rotasyon suretiyle ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilecek.

Öğretmenlere, rotasyon için kaç tercih hakkı verilecek?

Bu şekilde yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilecek.

Hizmet puanlarının hesabı nasıl olacak?

Rotasyon kapsamında yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınacak.

Rotasyonda esas alınacak 8 yıllık süreler nasıl hesaplanacak?

8 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.

Eğitim kurumunun adının değişmesi, dönüşmesi veya birleşmesi fark etmeyecek. Yani  değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınacak.

Spor liseleri beden eğitimi öğretmenleri ile güzel sanatlar liseleri müzik ve resim öğretmenleri aynı kapsamdaki okullara atanabilecek.

Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılacak.

Sınıf öğretmenlerinin rotasyonu uzayabilecek

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarihe kadar ertelenecek.

Alanlarında norm kadro açığı olmayan öğretmenlerin rotasyonu

Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenecek.

Rotasyona tabi olmayan öğretmenler

Yönetmelik gereğince rotasyon suretiyle atamaya tabi olmayan öğretmenler ise şöyle belirlendi:

-Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri,

-Engelli öğretmenler, engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler,

-Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel :