• BIST 99.639
 • Altın 140,144
 • Dolar 3,5032
 • Euro 3,9191
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 22 °C
 • Antalya 24 °C
 • Erzurum 12 °C
 • Bursa 22 °C

Öğretmenlerin ders vereceği yeni alanlar!

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları" yeniden belirledi.
Öğretmenlerin ders vereceği yeni alanlar!

Arapça, Almanca, Çince, Fransızca, İngilizce, Rusça öğretmenliğinden, bunlara ilişkin dil ve edebiyat fakültelerinden veya mütercim tercümanlık alanlarından mezun olanlar, artık Türkçe derslerine giremeyecek.

Buna göre, öğretmen adayları ve öğretmenlerin; yükseköğrenimlerinde alanlarına ek olarak aldıkları ve diplomalarında yer alan öğrenim programı veya farklı bir alanda yapılan yüksek lisans eğitimi de yan alan olarak kabul edilecek.

Yabancı dil, rehberlik, bilişim teknolojileri, görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile din kültürü ve ahlak bilgisi alanları ilköğretim ve ortaöğretimde ortak alan olarak belirlendi. Daha önce ortak alanlar içerisinde bulunan resim dersleri, ortak alanlardan çıkarıldı.

2009-2010 öğretim yılından önce resim-is öğretmenliği bölümünden mezun olanlar ile bu öğretim yılında adı geçen bölüme kayıtlı olup mezun olanlar, teknoloji ve tasarım alanı öğretmenliğine herhangi bir öncelik tanınmadan alınacak.

Üç engel grubu için "özel eğitim" öğretmenliği alanı

Görme, işitme ve zihinsel engelliler öğretmenlikleri özel eğtim öğretmenliği adı altında birleştirildi. Özel egitim alanında ögretmen ihtiyacının görme, işitme ve zihinsel engelliler öğretmenliği mezunlarınca karsılanamaması durumunda, bu alana ögretmenlik alanları mezunu olup özel egitim alanında tezli veya tezsiz yüksek lisans veya doktora mezunları atanabilecek.

Özel egitim ögretmenligine özel egitim bölümü, özel eğitim öğretmenliği, zihinsel engelliler ögretmenliği, görme engelliler ögretmenligi ile isitme engelliler ögretmenligi mezunları atanabilecek. Bu öğretmenler, özel eğitim mesleki eğitim merkezleri, özel eğitim iş uygulama merkezleri, özel eğitim programı uygulayan özel eğitim sınıflarında, 9-12. sınıf dersleriyle mesleki ortaöğretim kurumlarında çocuk gelişimi ve eğitimi alanı özel eğitim dalı derslerine girebilecek.

Beden egitimi ve spor yüksekokulu mezunlarından 12 Temmuz 2004'den önce mezun olanlar ile bu tarih itibariyle söz konusu okullara kayıtlı bulunup mezun olanlardan pedagojik formasyon egitimini tamamlayanlar, beden egitimi alanı ögretmenligine atanabilecekler.

Sınıf ögretmeni olarak görev yaparken 540 saatlik "Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitimi Programı"nı basarıyla tamamlayanlar zihin engelliler sınıfı alanına, öğretmen olarak görev yapmakta iken 90 saatlik "Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayanlar, teknoloji ve tasarım alanına eğitim kurumlarının ihtiyacına göre alan değişikliği yapabilecek.

Düzenlemeye göre, Arapç, Almanca, Çince, Fransızca, İngilizce, Rusça öğretmenliğinden, bunlara ilişkin dil ve edebiyat fakültelerinden veya mütercim tercümanlık alanlarından mezun olanlar, artık Türkçe derslerine giremeyecek.

Bilişim teknolojileri dersine artık yazılım mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, bilgisayar ve kontrol teknolojisi öğretmenliği, elektronik ve bilgisayar bölümü, bilgisayar teknolojisi ve bilisim sistemleri bölümü, bilisim sistemleri ve teknolojileri, bilgisayar bilimleri bölümü mezunlarından, ortaögretim alan ögretmenligi tezsiz yüksek lisans ya da pedagojik formasyon programı veya pedagojik formasyon egitimi sertifikası programını basarı ile tamamlayanlar alınabilecek.

Din Kültürü öğretmenliğine Dini İlimler mezunları atanabilecek

Din kültürü ve ahlak bilgisi ve imam hatip lisesi meslek dersi öğretmenliğine, artık ilahiyat bilimleri fakültesi, uluslararası islam ve din bilimleri fakültesi, dini ilimler fakültesi, islami ilimler fakültesi mezunu olup, Ortaögretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı ve Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Programı'nı basarı ile tamamlayanlar atanabilecek.

Bu alanlardan mezun olup, din kültürü ve ahlak bilgisi ve imam hatip lisesi meslek derslerine atanan öğretmenler, Osmanlı Türkçesi, Arapça ve Türk İslam Sanatları derslerini de okutabilecek.

Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe ve Tarih öğretmenleri de Osmanlı Türkçesi dersini verebilecek. Görsel sanatlar öğretmenliğine geleneksel Türk sanatları mezunları da atanabilecek.

İmam hatip liseleri ders çizelgesine eklenen yeni seçmeli derslerden Türk Islam sanatları dersi, öncelikli olarak bu derslerle ilgili sertifikası olan veya lisans veya lisansüstü ögrenimleri sırasında bu dersleri aldıgını belgelendiren ilahiyat, ilahiyat bilimleri fakültesi, uluslararası islam ve din bilimleri fakültesi, dini ilimler fakültesi, islami ilimler fakültesi mezunu öğretmenler tarafından okutulacak.

Matematik öğretmenliklerine, matematik öğretmenliği ve matematik mezunlarıyla, matematik-bilgisayar bölümü mezunu olup tezsiz yüksek lisansı ve formasyonu olanlarla kredilerinin en az yüzde 70'ini matematik alanında belgelendirenler atanabilecek.

Yasayan diller ve lehçeler dersleri, öncelikle, üniversitelerin Türkçe ögretmenligi, Türk dili ve edebiyatı ögretmenligi, sosyal bilgiler ögretmenligi bölümleri ile Türk dili ve edebiyatı programları mezunu olup yasayan diller ve lehçelerin ilgili alanında tezsiz yüksek lisans programını basarı ile tamamlayan ögretmenler olmak üzere; lisans ve lisansüstü ögrenimleri sırasında bu alanda ders aldıgını belgelendiren diger ögretmenler tarafından okutulacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Öğretmen adaylarına müjde!28 Eylül 2016 Çarşamba 20:41
 • Düzce'de 11 öğretmen tutuklandı24 Eylül 2016 Cumartesi 18:01
 • Tarih öğretmeni 6.kattan ölüme atladı17 Eylül 2016 Cumartesi 10:02
 • Milli Eğitim Bakanlığı'ndan FETÖ açıklaması17 Eylül 2016 Cumartesi 09:09
 • Görevden alınan 419 MEB personeli geri döndü17 Eylül 2016 Cumartesi 01:10
 • FETÖ’nün eğitim haritası!15 Eylül 2016 Perşembe 20:15
 • İhraç edilen öğretmenlerin il il dağılımı15 Eylül 2016 Perşembe 08:04
 • EBA kurs başvuruları MEB açıkladı14 Eylül 2016 Çarşamba 11:03
 • Öğretmen açığa almalar başladı işte sayı!10 Eylül 2016 Cumartesi 16:34
 • Sadece o ilde 4 bin 313 öğretmen görevden alındı10 Eylül 2016 Cumartesi 13:05
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :