• BIST 117.110
 • Altın 168,129
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 20 °C
 • Antalya 13 °C
 • Erzurum 3 °C
 • Bursa 10 °C

Memurlara Ödenen Tayın Bedeli Nedir, Hangi Personele Ve Ne Tutarda Ödenir?

Bugünkü yazımızda okuyucumuzdan gelen bir soru çerçevesinde tayın bedelinin ne olduğunu hangi personellere hangi tutarda ödeneceğini ve bu ödemeden yapılan kesintileri izah etmeye çalışacağız.
Memurlara Ödenen Tayın Bedeli Nedir, Hangi Personele Ve Ne Tutarda Ödenir?

2014 - 2015 dönemini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde Nüfusu 100.000'i aşan merkezlerde mobil hizmet veren posta dağıtıcılarına 2155 sayılı kanuna göre tayın bedeli(yemek ücreti) verilmektedir.

Bu konuda merak ettiğim birkaç soru var.

1- Tayın bedeli nasıl hesaplanır?

2- Bu ücreti almak için Dağıtıcının 'filen dağıtıcılık' yapması zorunlu mu?

3- Dağıtıcının izinde olması rapor vb. durumlarda bu ücret kesilir mi?

4- Bu ücretten hangi yasal kesintiler yapılır?

Tayın bedeli, 2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanun'da ve bu kanuna göre çıkarılan Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesine Ait Yönetmelik'te düzenlenmiştir.

Tayın bedeli kimlere ödenir?

2155 sayılı Kanun'un 1'inci maddesinde tayın bedelinin kimlere ödeneceği ve tutarı belirlenmiştir.

Buna göre; Barışta ve savaşta Milli Savunma Bakanlığı bütçesine bağlı fiili kadrolarda bulunan subay, askeri memur, astsubay, uzman çavuş, sivil memur ve yardımcı hizmetler personeline, Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kıt'a ve kurumlarında görevli Maliye Bakanlığı'na bağlı muhasebeler teşkilatındaki memur ve yardımcı hizmetler personeline; Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kıt'a ve kurumlarında görevli Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü kadrolarındaki memur ve yardımcı hizmetler personeline; Jandarma Genel Komutanlığı fiili kadrolarında görevli subay, askeri memur, astsubay, uzman jandarma çavuş, sivil memur ve yardımcı hizmetler personeli ile Jandarma Genel Komutanlığı kuruluşlarında görevli Maliye Bakanlığı'na bağlı muhasebeler teşkilatındaki memur ve yardımcı hizmetler personeline; Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarında görevli her sınıf personele; Milli İstihbarat Teşkilatı'nda görevli sivil memurlara; Gümrük Muhafaza merkez ve iller kuruluşundaki muhafaza ve muamele sınıfı kadrolarına dahil memurlara ve muhafaza teşkilatında görevli gemi adamlarına, Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü hizmetlerinde çalışan orman muhafaza memurlarıyla bunlara refakat eden şoförlerine ayda günlük er tayın istihkakının bir aylık tutarı tayın bedeli olarak verilir.

Tayın belinin tutarı nasıl belirlenir?

Tayın bedelinin aylık tutarı o yılın Bütçe Kanunu'nda gösterilen miktarı aşmamak üzere, Ankara mahalli rayici üzerinden Milli Savunma, İçişleri ve Maliye ve Orman Bakanlıklarınca müştereken saptanmaktadır.

Buna göre tayın bedelinin tavanı 2100*0,076998 = 161,6958 TL'dir. Genel olarak bu tavan rakam üzerinden ödeme yapılmaktadır.

Ayrıca, 2155 sayılı Kanun'a göre çıkarılan Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesine Ait Yönetmelik'te konu bütün detaylarıyla izah edilmiştir.

Diğer yandan tayın bedelinin ödeneceği maksimum tutarı her yıl Merkezi Yönetim Bütçe Kanunlarında belirlenmektedir. Bu çerçevede, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nun ek ders, konferans ve fazla çalışma ücretleri ile diğer ücret ödemelerinin tutarlarını gösteren K - Cetveli'nde; '2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanun'un 1'inci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca ödenecek tayın bedelinin aylık tutarı, (2.100) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak tutarı geçemez' ifadesine yer verilmiştir.

2155 sayılı Kanun kapsamında olmamakla birlikte 14 Ağustos 2013 tarihli ve 28735 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2.Dönem Toplu Sözleşme'de bazı personele tayın bedeli ödeneceği belirlenmiştir.

Buna göre toplu sözleşmede; 'PTT'de Mobil Çalışan Personele Yemek Yardımı Verilmesi' başlıklı 8'inci maddesinde, ' T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü posta dağıtıcılarından, merkez nüfusu 100.000'i aşan yerleşim yerlerinde mobil hizmet verenlere 2155 sayılı kanuna göre tayın bedeli verilir' ifadesine yer verilmiştir.

Sözleşmede yer verilen hüküm çerçevesinde Posta Ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi tarafından yapılan açıklamada ise; merkez nüfusu 100.000'i aşan yerleşim yerlerinde çalışan dağıtıcılara izinli veya raporlu olduğu günler dışında fiilen çalıştığı gün sayısı dikkate alınarak 2155 sayılı Kanun'a göre ilgili kurumlarca belirlenen (2100) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak brüt rakam üzerinden 01.01.2014 tarihinden itibaren takip eden ayda maaş ile birlikte tayın bedeli ödeneceği ve bu ödemenin 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye tabi çalışan personele ilişkin olduğu ve idari hizmet sözleşmeli olarak çalışan personel hakkında uygulanmayacağı ifade edilmiştir.

Yapmış olduğumuz izahattan sonra soruları cevaplandıracak olursak;

1- Tayın bedeli nasıl hesaplanır?

01.01.2014 tarihinden itibaren hesaplanacak tayın bedeli brüt tutarı: 2100*0,076998 = 161,6958 TL olarak hesaplanır.

2- Bu ücreti almak için Dağıtıcının 'filen dağıtıcılık' yapması zorunlu mu?

Toplu sözleşmeye göre, merkez nüfusu 100.000'i aşan yerleşim yerlerinde çalışan dağıtıcılara izinli veya raporlu olduğu günler dışında fiilen çalıştığı gün sayısı dikkate alınarak tayın bedeli ödenecektir. Dolayısıyla tayın bedelini alabilmek için işin fiilen yapılması gerekmektedir.

3- Dağıtıcının izinde olması rapor vb. durumlarda bu ücret kesilir mi?

Evet kesilir.

4- Bu ücretten hangi yasal kesintiler yapılır?

Bu ödemeden sadece damga vergisi kesilecek olup, başka bir kesinti yapılamaz.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :