• BIST 97.726
  • Altın 145,622
  • Dolar 3,5781
  • Euro 4,0001
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 17 °C
  • Antalya : 19 °C
  • Erzurum : 12 °C
  • Bursa : 16 °C

Memurlara bir derece ve disiplin affı geliyor!

Milyonlarca memuru sevindirecek haber geldi. Memurlara nihayet bir derece ve disiplin affı çıkıyor! Yeni Şafak gazetesi yazarı Ahmet Ünlü memurları sevindirecek bir derece ve disiplin affı müjdesinin detaylarını yazdı.
Memurlara bir derece ve disiplin affı geliyor!

Bu çerçevede disiplin affı ve ilave bir derece verilmesiyle ilgili kanun tasarısı taslağının hazırlandığı ve hazırlanan kanun taslağının da Başbakanlığa gönderildiği yönünde tarafımıza kuvvetli bilgiler gelmiştir. Şimdiden memurlara hayırlı olsun diyoruz.

Daha önce bu köşeden ısrarla gündemde tutmaya çalıştığımız iki konunun sendika başkanlarınca tekrar gündeme taşınması ve sonuç alma yolunda mesafe alınması memurlar adına sevindirici bir gelişmedir ve istenirse sorunların çözülebileceğinin önemli bir göstergesidir.

Çünkü, memur sendikalarının bu iki konudaki kadar rahat ısrar edebileceği başka bir konunun olmadığını, bu konuların anlatılması ve anlaşılmasının oldukça kolay olduğunu ifade etmiştik.

DİSİPLİN AFFININ ZAMANI GELMİŞ DE GEÇİYOR

28/8/1999 tarihinde 4455 sayılı Memurlar İle Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesinin ardından 22.6.2006 tarihinde 5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmiş olması ve her iki kanun arasında da 7 yıllık bir zaman aralığının bulunması yakında yeni bir disiplin affının gündeme getirileceğini ve çıkacağını göstermektedir.

MEMUR SENDİKALARININ TASLAĞI TAKİP ETMESİ ÖNEMLİDİR

Memur sendikalarının Başbakanlığa sevk edilen kanun tasarısı taslağını takip etmeleri oldukça önemlidir. Zira benzer bir tasarı 2012 yılında da hazırlanmış ve Başbakanlığa gönderilmişti. Ancak, yeterince takip edilmediği için memurları sevindirecek kanun çıkmamıştı.

Ümit ederiz ki hazırlanan tasarı taslağı memur sendikalarınca yeterince takip edilir ve hazırlanan tasarıdaki maddeler Meclis'teki torba kanuna ilave edilerek memurlar Ocak ayında sevindirilir.

İLAVE BİR DERECE ÇOK MU ÖNEMLİ?

Evet bir derece memurlar açısından çok önemlidir. Çünkü, 666 sayılı KHK ile ilave bir derece oldukça önemli hale gelmiştir ve maaşla birlikte dereceye bağlı birçok ödemeyi de etkilemektedir.

Bu bağlamda ilave bir dereceden yararlanacak memur sayısının çokluğu dikkate alındığında konunun ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

DİSİPLİN AFFI HIRSIZI DOLANDIRICIYI AFFETMEZ

Disiplin affı denince, her disiplin suçunun affedileceği gibi bir anlam çıkarılmamalıdır. Bu zamana kadar çıkan disiplin cezaları kamu vicdanını yaralayacak unsurlar içermemiştir ve bundan sonra da içermeyeceğini düşünüyoruz. Çünkü, şu ana kadar çıkarılan iki disiplin affı kanununda da bazı suçlar af kapsamı dışında tutulmuştur.

AF KAPSAMI DIŞINDA TUTULAN SUÇLAR NELERDİR?

Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla basit veya nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar veya istimal ve istihlâk kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçları sebebiyle görevleriyle sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğurur.

Disiplin cezaları 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun 68'inci maddesinin ikinci fıkrasının (e) ve (f) bentlerine göre verilmiş yer değiştirme cezaları ve 69'uncu maddesine göre verilmiş meslekten çıkarma cezaları ile emniyet hizmetleri sınıfına dahil personel ile çarşı ve mahalle bekçileri hakkında verilen meslekten çıkarma cezaları disiplin affı kapsamında tutulmuştur.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim