• BIST 115.450
 • Altın 167,004
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 17 °C
 • Antalya 20 °C
 • Erzurum 10 °C
 • Bursa 17 °C

Memurlar başka kuruma nasıl geçiş yapar?

"On yıllık bir polis memuruyum. KPSS’ye girip farklı bir memurluk kazanırsam nasıl geçiş yaparım?” sorusunun merak edilen cevaplarını sizler için araştırdık.
Memurlar başka kuruma nasıl geçiş yapar?

Devlet memurluğuna ilk defa atamayla bir kez girilir. Buna “açıktan atama” adı verilmektedir.

Açıktan atama şeklinde devlet memuru olduktan sonra 657’de sıralanan tüm hakları kazanırsınız ve kurumdan kuruma geçmek mümkündür. Hangi kurumda çalışırsa çalışsın devlet memuru olan birinin (A) yada (B) grubu başka bir kadroya yerleşmesi halinde ataması “kurumlar arası naklen atama” şeklinde gerçekleştirilir.

Muvafakat Ne Demektir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre devlet memurlarının KPSS sonucu tercih yaparak yada kurumların açtığı yarışma sınavlarını kazanarak kurumlar arasında geçiş yapması mümkündür.

Kurumlar arası naklen atamalarda her iki kurumun da, kurumlar arası değişikliğe muvafakat vermesi gerekmektedir. Muvafakat her iki devlet kurumunun personel transferine razı olması anlamını taşır.

Gitmek istediğiniz Kurum zaten atama emrini çıkartmakta olduğunda (yerleşme yada sınav kazanma suretiyle zaten sizi almaya karar verdiğinden) geldiğiniz kurumun muvafakatı önem kazanır.

Mahkeme Yoluyla Muvafakat Alınabilir mi?

Şunu belirtmek gerekir ki Kurumlar muvafakat vermeye zorunlu değildir. Ancak idarenin her türlü eylem ve işleminde kamu yararı aranır. Memurun isteği işi yapmasında, istediği kurumda çalışmasında verimlilik açısından kamu yararı vardır. Ancak kurumlar karar verirken yetişmiş personel ihtiyaçları gibi başka unsurlara ve teamüle de bakarlar.

Zaman zaman kurumların personel eksikliği, iş yükü gibi çeşitli gerekçeler ile kurumlar arası atamaya muvafakat vermediği görülebilmektedir.

Bu takdirde memurlara idari yargı yolu görünmektedir. Muvafakatın reddinin memura tebliğinden itibaren 60 günlük idari yargı süresi vardır. İdarenin her türlü eylem ve işlemine karşı idari dava yolu açıktır.

Yerleşik Danıştay içtihatları memurun sınav kazanmak suretiyle yerleştiği kadrolara Kurumların muvafakat vermemesini hukuka uyar bulmamakta, hak kaybı olacağını değerlendirmekte ve muvafakatın verilmemesine dair idari işlemlerin yürütmesini durdurma yönünde irade göstermektedir. Dolayısıyla muvafakat alamayan bir memurun idari yargıya başvurması halinde kazanılmış haklarını alması yüksek bir olasılıktır.

İdari yargıda muvafakat verilmemesi nedeniyle açılan davalar, ivedi işler olduğu için genelde yürütmeyi durdurma talepli açılmakta ve ilk elden görüşülmektedir.

Mahkeme kararları kamu ve özel tüm kişi, kurum ve kuruluşları bağlar. Mahkeme kararını uygulayıp uygulamamak seçimlik değildir.

Kurumlar arası atama süreci nasıl olur?

Kurumlar arası naklen atama onayı çıkan bir memurun diğer kurumda göreve başlaması için öncelikle çalıştığı kurumdan ilişiğini kesmesi gerekmektedir. İlk kez devlet memurluğuna atanmada ayni yere atanmışsanız 1 gün, başka yere atanmışsanız 15 günlük yasal başlama süresi bulunmaktadır. Bu sürede başlamazsanız atama emriniz iptal edilir. 657 sayılı Kanun kurumlara arasında geçiş sürecinde ilişiğin kesilmesi içinse bir süre öngörülmemiştir.

Önceki kurumun amirleri ilişik kesmeye izin vermeyerek atamanızı ancak kısa bir süre geciktirebilir. Nihayetinde atama emri uygulanmak durumundadır. Makul bir süre içerisinde atama emrinizin gereğinin yerine getirilmesi zorunludur. Birim amirlerinin görevden ayrılış için eski işlerin devri, işin gereği, personel düzenlemesi gibi kriterlerle bir süre mehil kullanabilmesi mümkündür. 657 sayılı Kanun ayrılış için; mali hesapların yeni gelene devri, eski göreve yeni bir memurun başlaması gibi kriterler getirmiş olabilmektedir.

İlişik Kesilince Atama Süresi Başlar

Eski kurumunuzdan ilişiğinizi kestikten ve görevinizden ayrıldıktan sonra ayni yere atandı iseniz 1 günlük, başka yere atandı iseniz 15 günlük başlama süreniz başlar. İşte bu süre içerisinde diğer kurumda göreve başlamazsanız ancak o zaman atamanız iptal edilir ve devlet memurluğundna usulsüz olarak çekilmiş sayılırsınız.

Durumunuza göre 1 veya 15 günlük bu başlama mühletinde aylıklı izinlisinizdir, eski kurumunuzdaki mali haklarınız yönünden ücretinizi hak edersiniz. Yeni kurumda işe başladığınızda ise yeni statünüzün mali haklarını elde edersiniz.

Kurumlar değişse de memuriyet aynen devam eder. Derece kademe ilerlemeniz ve memuriyet haklarınız sürer. Özlük dosyanız eski kurumunuzdan yeni kurumunuza gönderilir.

Muvafakat sürecini kısaltmanın en kestirme yolu ise süreci yazışmalara bırakmadan, bizzat elden takip etmek, yazıları elden götürüp getirmektir. Ne yazık ki ülkemizde kurumlar arasındaki eşgüdüm ve iletişim düşük olduğundan elden takip etmezseniz süreç normal şartlarda aylarca sürebilmektedir.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel :