• BIST 97.926
  • Altın 144,080
  • Dolar 3,5648
  • Euro 3,9975
  • İstanbul : 22 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Erzurum : 17 °C
  • Bursa : 24 °C

Memura ölüm yardımı ödemelerde fark var mı?

Memurlara ölüm yardımı ödenekleri memurun statüsüne göre değişiyor mu? Ölüm yardımını kimler, nasıl alabilir?
Memura ölüm yardımı ödemelerde fark var mı?

Devlet memurlarının ölümü halinde önceden belirledikleri kişiye veya aile fertlerine yapılan, aynı zamanda eş veya çocuklarının ölümü halinde de yapılan ölüm yardımı nasıl yapılıyor? İşte her yönüyle ölüm yardımı dosyası...

Ölüm yardımı nedir? Ölüm yardımı kimlere ödeniyor? Ölüm yardımı hayatını kaybeden  kişinin statüsüne göre değişiyor mu? Yeni Şafak yazarı Ahmet Ünlü'nin bugünkü yazısında ele aldığı ölüm yardımı konusunda, ölen kişilerin tamamı sigortalı olsa da ölüm nedeniyle yapılan yardımların ölen kişinin statüsüne göre değiştiğine dikkat çekti. 

Ölen kişilerin tamamı sigortalı olsa da ölüm nedeniyle yapılan yardımlar ölen kişinin statüsüne göre değişiyor. Milletvekillerine yapılan ölüm yardımıyla memurlara yapılan ölüm arasında farklılıklar oluyor.

MEMURLARA ÖLÜM YARDIMI NE KADAR YAPILIYOR?

657 sayılı Kanun'un ölüm yardımı ödeneğini düzenleyen 208'inci maddesinde; "Devlet memurlarından; memur olmayan eşi ile [ikiden fazla dahi olsa] aile yardımı ödeneğine müstahak çocuğu ölenlere en yüksek devlet memuru aylığı (ek gösterge dahil) tutarında, memurun ölümü halinde sağlığında bildiri ile gösterdiği kimseye, eğer bildiri vermemiş ise eşine ve çocuklarına, bunlar yoksa ana ve babasına, bunlar da yoksa kardeşlerine en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) iki katı tutarında ölüm yardımı ödeneği verilir. Ölüm yardımı ödeneği, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ve ödeme emri aranmaksızın saymanlarca derhal ödenir. Bu yardım borç için haciz edilemez" hükmü yer alıyor. Öte yandan memurlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2015 yılı için belirlenen 489 TL tutarındaki cenaze ödeneği de verilecektir.

Peki ölüm yardımı her memura eşit mi yapılıyor, memurun statüsü ya da maaş katsayısı ölüm yardımını ne derece etkiler? 

İşte o yazıdan çarpıcı satırlarla 'memura ölüm yardımı' dosyası:

MİLLETVEKİLLERİNE 'ÖLÜM YARDIMI'

3671 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerinin Ödenek, Yolluk ve Emekliliklerine Dair Kanun'un Ölüm Yardımı başlıklı 7. maddesinde; “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin ölümleri halinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ek ve değişikliklerine göre en yüksek devlet memurunun almakta olduğu aylığın (ek gösterge dahil) 12 aylık tutarı ölüm yardımı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçesinden usulü dairesinde ve re'sen ödenir.

Yasama Organı üyeliği sona erenler için bu yardım ölüm tarihi itibariyle birinci fıkraya göre hesaplanacak miktarın yarısı tutarında olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçesinden ödenir. Bu madde uyarınca ölüm yardımı yapılanlara diğer mevzuat hükümleri ile öngörülen ölüm yardımları yapılmaz. Bu maddenin tatbikinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 208'inci maddesi hükümleri uygulanır” hükmüne yer verilmiştir.

Ajanslar

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim