• BIST 89.270
  • Altın 146,969
  • Dolar 3,6543
  • Euro 3,9297
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Antalya : 15 °C
  • Erzurum : 0 °C
  • Bursa : 13 °C

Meclis'ten memurları endişenlendirecek haber!

Meclis'te görüşülmesine devam edilen torba yasanın memuriyet güvencesine ilişkin maddesinin dün gece kabul edilmesiyle, bazı memurların endişesi de arttı.
Meclis'ten memurları endişenlendirecek haber!

Meclis Genel Kurulunda görüşülmesine devam edilen torba yasanınmemuriyet güvencesine ilişkin maddesinin dün gece Kabul edilmesiyle, bazı memurların endişesi de arttı.

Üzerinde çok tartışılan vememuriyet güvencesinin sınırlandırılması anlamına da gelen yasal düzenleme, TBMM Genel Kurulunun Cumhurbaşkanı seçiminin ardından yapılan ilk toplantısında kabul edildi.

DAVA KAZANAN MEMUR HAKKINDAKİ UYGULAMA NASIL OLACAK?

Tasarının kabul edilen maddesiyle, bazı görevlerle ilgili olarak; her türlü atama ve görevden alma, yer değiştirme, görev ve unvan değiştirme işlemlerine karşı açılacak davalarda verilecek mahkeme kararlarının nasıl uygulanacağı yeniden düzenlendi.

Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin yürütmenin durdurulması ve iptal kararlarının, ilgili idare tarafından 30 gün içerisinde uygulanması zorunluydu. Yapılan düzenlemeyle bu zorunluluk bazı memurlar ve işlemler için kaldırıldı.

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28 inci maddesinde yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesinden sonra, bu konulardaki mahkeme kararlarının uygulanması şöyle olacak:

**Bazı görev ve kadrolara ilişkin davalarda verilecek mahkeme kararları artık 30 gün içerisinde uygulanmayacak. Bu durumlarda uygulama 2 yıl içerisinde yapılacak.

**Mahkeme kararlarının 2 yıl içerisinde uygulanması, ilgililerin eski durumlarının geri gelmesi şeklinde olmayacak. İlgili memurun kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması mahkeme kararının uygulandığı anlamına gelecek.

**Mahkeme kararları 2 yıl içerisinde uygulanacak işlemlerle ilgili olarak yürütmenin durdurulması kararı verilemeyecek.

**2 yıl içerisinde uygulanması öngörülen mahkeme kararları bu süre içerisinde yerine getirilmezse, yerine getirmeyenler hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması açılamayacak.

2577 sayılı Kanunun “Kararların sonuçları” başlıklı 28 inci maddesinin son hali

Kararların sonuçları

“Madde 28 –Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. Ancak, 23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı bakanlıklar ve bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanuna Ekli (1) ve (2) sayılı Cetvellerde gösterilen unvanları taşıyan görevler ile farklı atama usullerine tabi olsalar dahi daire başkanı ve üstü görevlere, sivil memurlar hariç kolluk teşkilatlarının kadrolarına; açıktan, naklen veya vekaleten yapılan atama ve bu görevlerden alınma, bu görevlerle ilgili yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleri hakkında verilen mahkeme kararlarının gereği, ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle iki yıl içinde yerine getirilir. Bu görevliler hakkındaki mezkur işlemlerin uygulanması, telafisi güç veya imkansız zararları doğuran hallerden sayılmaz.

Bu fıkranın üçüncü cümlesinde belirtilen işlemlerle ilgili mahkeme kararlarının yerine getirilmemesi ceza soruşturması ve kovuşturmasına konu edilemez; ancak disiplin hükümleri saklıdır."

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim