• BIST 97.533
  • Altın 145,745
  • Dolar 3,5801
  • Euro 4,0019
  • İstanbul : 16 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 14 °C
  • Antalya : 17 °C
  • Erzurum : 6 °C
  • Bursa : 14 °C

Maaş katsayısındaki artış memurları ve emeklileri nasıl etkiledi?

Maliye Bakanlığı, memur, memur emeklileri ve sözleşmeli personele ne kadar zam yapılacağını açıkladı.
Maaş katsayısındaki artış memurları ve emeklileri nasıl etkiledi?

Maliye Bakanlığı 4 Temmuz 2016 tarihinde mali ve sosyal haklara ilişkin genelge yayımlayarak memur ve memur emeklileri ile sözleşmeli personele ne kadar zam yapılacağını belirledi.

Memurlar.net sitesinin haberine göre bu artışlardan en fazla memur emeklileri kazançlı çıktı. Çünkü, vergi diliminin artması nedeniyle memurlar ve sözleşmeli personel zamdan gelen artış kadar faydalanamazken memur emeklileri aynı oranda faydalanıyorlar. Peki memurlar, sözleşmeli personel ve memur emeklilerinin zamdan nasıl etkilenecek? İşte ayrıntılar...

MEMUR MAAŞ KATSAYILARI NE KADAR ARTTI? 

Genelgeye göre, 01/07/2016-31/12/2016 döneminde geçerli olmak üzere; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 154'üncü maddesi uyarınca aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayısı (0,093259), memuriyet taban aylığı göstergesine uygulanacak taban aylık katsayısı (1,4598), iş güçlüğü, iş riski, temininde güçlük ve mali sorumluluk zamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak yan ödeme katsayısı ise (0,029574) olarak belirlenmiştir.

Bu rakamlardan aylık katsayısı ile taban aylık katsayısı emekli maaşını etkiler. Özellikle taban aylık katsayısındaki artışlar emekli maaşını oldukça fazla etkiler. Çünkü, memurlarda taban aylık tutarından gelir vergisi ve emekli kesintisi kesilmekte iken emeklilerde taban aylık tutarları üzerinden hiçbir kesinti yapılmıyor.

Aynı unvana sahip memurlar arasında 836 lira maaş farkı var!Torba Kanun memurları nasıl etkileyecek?

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN SÖZLEŞME TAVANI NE KADAR ARTTI?

Kamu kurumlarında birden fazla sözleşmeli personel statüsünde çalışan personel olduğu için bunların ücret tavanları da oldukça farklıdır. Genelgeye göre gelen artışı değişik sözleşmeli personel statüsüne göre sıralamak gerekirse;

399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 3'üncü maddesinin (c) bendi uyarınca sözleşmeli olarak çalıştırılan personelin ücret tavanı 5.104,72 TL'ye yükseltilmiştir.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 3'üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ücret tavanı 4.550,74 TL'ye yükseltilmiştir. Özellikle bu tutar 5502 sayılı Kanun'a göre istihdam edilen bilişim uzmanlarının sözleşme tavanları ile 375 sayılı KHK kapsamında istihdam edilen bilişim uzmanlarının sözleşme tavanlarını arttırdı.

Başbakanlık'ta Çalıştırılacak Sözleşmeli Personel Hakkında Hizmet Sözleşmesi Esaslarının 8'inci maddesinde yer alan Başbakanlık Müsteşarı'nın aylık sözleşme ücret tutarı, 56.400 gösterge rakamı ile (a) bendinde belirlenmiş olan aylık katsayısının çarpımı suretiyle hesaplanan 5.259,80 TL'dir. En yüksek devlet memuru maaşı ise 9500*0,093259 =885,96 TL olmuştur.

Mevzuatı uyarınca istihdam edilen sözleşmeli personelin hizmet sözleşmesi esaslarında yer alan ve 04/01/2016 tarihli ve 82 sayılı Maliye Bakanlığı genelgesinde belirtilen taban ve tavan ücretleri % 5 oranında artırılmıştır.

Mevzuatı uyarınca vize edilmiş sözleşmeli personel pozisyonlarının, taban ve tavan ücretleri % 5 oranında artırılmıştır.

Bakanlık açıkladı: Memurların maaşı yüzde 5 artacak

 'Çeşitli statülerde sözleşmeli olarak çalıştırılanların, mevcut brüt sözleşme ücretleri % 5 oranında artırılmıştır.

' 21/10/2011 tarihli ve 2011/T-20 sayılı Yüksek Planlama Kurulu Kararı'na ekli (EK-I)'de gösterilen grupların 30/06/2016 tarihi itibarıyla en düşük ve en yüksek temel ücretleri ile bu gruplara göre temel ücreti belirlenen personelin anılan tarih itibarıyla geçerli olan temel ücretleri % 5 oranında artırılmıştır. Temel ücret artışıyla birlikte başarı ve kıdem ücreti de arttırılmış olmaktadır.

" 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin kapsamı dışında kalan kamu iktisadi teşebbüsü ve bağlı ortaklıklarında (özelleştirme kapsam ve programında bulunanlar dahil) çalışan sözleşmeli personelin 30/06/2016 tarihi itibarıyla geçerli olan sözleşme ücretleri % 5 oranında artırılmıştır. Ancak, bunların sözleşme ücreti tutarları, ilgili dönemde anılan Kanun Hükmünde Kararname'nin eki (II) sayılı cetvele dahil emsali personelin toplam sözleşme ücreti tutarını geçmeyecektir.

KATSAYI ARTIŞLARI ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNİ ARTTIRDI MI?

Asgari geçim indirimi tutarları 2016 yılının ilk 6 aylık dönemi için belirlenen asgari ücrete göre belirlendiği için bu tutarlarda herhangi bir artış olmayacaktır. Buna göre, 2016 yılında asgari geçim indiriminin hesaplanmasında esas alınacak brüt asgari ücret tutarı 1.647 TL'dir. Ancak katsayı artışı, çalışmayan eş için 2.134, çocuklar için ise 250 gösterge (0-6 yaş için 500) rakamının maaş katsayısı ile çarpımından oluşan tutar üzerinden ödendiği için çocuk ve aile yardımı tutarını arttırmaktadır.

MAAŞ FARKI ÖDEMESİ YAPILACAK MI? 

Memur ve sözleşmeli personel maaşları peşin ödendiği için 01/07/2016 - 14/07/2016 tarihleri arasındaki maaş farkı tutarları hesaplanarak hesaplara yatırılacaktır.

MAAŞ KATSAYISINDAKİ ARTIŞLAR KIDEM TAZMİNATI TAVANINI ARTTIRDI MI? 

Kıdem tazminatı tavanının hesabında bir hizmet yılı için Başbakanlık Müsteşarına yapılan emekli ikramiyesi ödemesi esas alınır. Bu çerçevede, maaş katsayısındaki artışlar, Başbakanlık Müsteşarı'na yapılacak emekli ikramiyesini de arttırmıştır. Dolayısıyla Başbakanlık Müsteşarı'nın emekli ikramiyesine paralel artış gösteren işçilere ödenecek kıdem tazminatı tavanı tutarı 01/07/2016 tarihinden itibaren 4.297,21 TL olmuştur.

MAL BEYANINDA ESAS ALINACAK ŞUBE MÜDÜRÜ MAAŞI ARTTIRDI MI? 

3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu uyarınca yürürlüğe konulan Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkında Yönetmeliğin 8'inci maddesi uyarınca Maliye Bakanlığı'nca ilan edilmesi gereken genel idare hizmetleri sınıfında birinci derecenin birinci kademesindeki şube müdürüne ödenen her türlü zam ve tazminatlar dahil net aylık tutarı 01/07/2016 tarihi itibarıyla 4.024,92 TL olmuştur. Bu tutarın kendilerine aylık ödenmeyenleri kapsadığını ifade etmek isteriz. Yani memurlarla ilgisi yoktur.

Ajanslar

Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim