• BIST 97.533
  • Altın 145,781
  • Dolar 3,5801
  • Euro 4,0019
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İzmir : 18 °C
  • Antalya : 21 °C
  • Erzurum : 13 °C
  • Bursa : 20 °C

KPSS'siz 237 Kişilik Alımın Hukuki Dayanağı

KPSS'siz 237 Kişilik Alımın Hukuki Dayanağı... KPSS dışındaki yazılı sınava hatta sözlü sınava da gerek yoktur.
KPSS'siz 237 Kişilik Alımın Hukuki Dayanağı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 237 adet sözleşmeli personel alımı için ilana çıktı. 22 adet İnşaat Mühendisi, 5 adet Makine Mühendisi, 5 adet Elektrik-Elektronik Mühendisi, 16 adet Harita Mühendisi, 6 adet Jeoloji Mühendisi, 3 adet Jeofizik Mühendisi, 62 adet Şehir ve Bölge Plancısı, 60 adet Mimar, 41 adet Avukat, 17 adet Uzman alımı yapılacaktır. Bu alımlarda KPSS puanı istenmemektedir. Yazılı ve sözlü sınavla personel alınacaktır. Yazılı sınav Sakarya Üniversitesi tarafından 17 Ağustos'ta saat 14:00'de yapılacaktır.Sözlü sınav ise Bakanlık tarafından oluşturulacak komisyon tarafından yapılacaktır. Sözleşmeli personellerin KPSS puanı istenmeden alınmasının hukuki dayanakları 6036 sayılı kanun ve 2012/3945 sayılı Bakanlar Kurulu kararıdır.

6306 Sayılı Kanun

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un 8.maddesinin 4. Fırkası hükümlerine göre alım ilanı verilmiştir. Aşağıdaki 8. Maddenin 4. Fırkası 237 kişilik alımın hukuki dayanağını oluşturmaktadır.

8. Madde -(4) Bakanlık, TOKİ ve İdare; bu Kanun kapsamındaki uygulamalarda, uygulama süresini aşmamak kaydı ile 657 sayılı Kanun ile diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair hükümlerine bağlı kalmaksızın, özel bilgi ve ihtisas gerektiren konularda sözleşmeli personel çalıştırabilir. Bu suretle çalıştırılacakların unvanı, sayısı, ücretleri ile diğer hususlar Bakanlar Kurulunca belirlenir.

2012/3945 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

Bakanlar Kurulu kararı ile “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Uygulamalarında Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına Dair Esaslar”da da sözleşmeli personeli alım şartları belirlenmiştir. Önemli bazı maddeler aşağıda verilmiştir:

Madde 1: 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair hükümlere bağlı kalınmayacaktır.

Madde 5-c: Bakanlıkça yaptırılacak veya yapılacak sınavda başarılı olmak.

Madde 5 (2): Bakanlık, Kanun kapsamında yürütülecek işin niteliğine göre istihdam edilecek sözleşmeli personel için özel şartlar belirleyebilir.

Madde 7 (3): Türkiye'de veya yurt dışında öğretim üyesi olarak görev yapmış olanların istihdamı için sınav şartı aranmaz.

Madde 12: Sözleşme süreleri mali yıl ile sınırlıdır. Ancak kanun kapsamındaki uygulamalarda, uygulama süresi ile sınırlı olmak üzere, aynı personelle sözleşme yenilebilir.

Madde 22 (2) Bu kapsamda istihdam edilecek sözleşmeli personel sayısı tabloda gösterilmiştir.

Mühendis

150

Mimar

75

Şehir ve Bölge Plancısı

75

Avukat

50

Uzman

30

TOPLAM

380

YORUM: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sözleşmeli personel alımında KPSS puanı istenmeyecektir. Sebebi de şudur: Özel bilgi ve uzmanlık gerektiren işler olduğu için KPSS yerine yazılı ve sözlü sınav yapılacaktır. Yazılı ve sözlü sınavda alanla ve bölümle ilgili sorular sorulacaktır.

17 kişilik Uzman alımına hangi bölümlerin başvurabileceği ilanda belirtilmemiştir. Alım ilanında bu durumun açıklanmasında fayda vardır.

NOT: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın personel alımlarını 2014 KPSS sonuçlarına göre almasında fayda vardır. En adaletli yöntem budur. KPSS dışındaki yazılı sınava hatta sözlü sınava da gerek yoktur.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim