• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 16 °C
 • Antalya 16 °C
 • Erzurum -3 °C
 • Bursa 10 °C

Kimlere Ne Kadar Fazla Çalışma Ücreti Çıktı

TBMM'de görüşülmesine devam edilen torba Kanun Tasarısının kabul edilen maddeleri arasında, bazı personele fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin düzenleme de yer alıyor.
Kimlere Ne Kadar Fazla Çalışma Ücreti Çıktı

İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının kabul edilen 73 üncü maddesiyle 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye bir madde eklendi. Eklenen madde, iş yoğunluğu diğer mahkemelere göre fazla olan mahkemelerde görev yapan memurlar ile sözleşmeli personele fazla çalışma ücreti ödenmesini öngörüyor.

Tasarıdaki bu düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle;

**Adlî yargıdaki ilk derece mahkemeleri (hukuk ve ceza mahkemeleri) ile bölge adliye mahkemelerinden iş yoğunluğu diğer mahkemelere göre fazla olanlarda görev yapan memur ve sözleşmeli personele fazla çalışma ücreti ödenebilecek.

**Fazla çalışma ücreti, her bir personel için ayda 50 saati ve yılda 300 saati geçmeyecek şekilde ödenebilecek.

**Fazla çalışmanın her saati için ödenecek ücret, ilgili mali yıl bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin üç katını aşamayacak.

**Fazla çalışma karşılığı ödenecek ücretten sadece damga vergisi kesilecek.

**Fazla çalışma ücreti ödenebilecek personel sayısı, mahkemelerde (kapsamdaki tüm mahkemeler) görev yapan toplam personel sayısının %10'unu geçemeyecek.

**Yıllık olarak yapılacak toplam fazla çalışma süresi Adalet Bakanlığının talebi üzerine Maliye Bakanlığınca belirlenecek.

**İş yoğunluğu fazla olan mahkemeleri belirleme ve toplam fazla çalışma saat süresini ilgili mahkemelere dağıtma hususunda Adalet Bakanlığı yetkili olacak.

**Yaptıkları fazla çalışma nedeniyle, herhangi bir mevzuat gereği ödeme yapılan personele ayrıca fazla çalışma ücreti ödenmeyecek.

 Düzenleme 2014 yılında uygulanırsa alınacak fazla çalışma ücreti

2014 yılı Bütçe Kanununda, fazla çalışma karşılığı ödenecek saat başı ücret 1,54 TL olarak belirlenmiş ve özel kanunlarda bütçe kanununda düzenleneceği öngörülen fazla çalışma ücretleri için de bu saat ücretinin esas alınacağı belirtilmiştir.

Buna göre;

**1 saatlik fazla çalışma karşılığı en çok ödenebilecek fazla çalışma ücreti:

1,54 TL X 3 = 4,62 TL - 0,04 TL (damga vergisi) = 4,58 TL (net)

**1 ayda fazla çalışma karşılığı en çok ödenebilecek fazla çalışma ücreti:

4,62 TL X 50 = 231 TL - 1,75 TL (damga vergisi) = 229,25 TL (net)

**1 yılda fazla çalışma karşılığı en çok ödenebilecek fazla çalışma ücreti:

4,62 TL X 300 = 1386 TL - 10,52 TL (damga vergisi) = 1375,48 TL (net)

Kanun Tasarısının kabul edilen maddesi

MADDE 73- 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 17- 6/1/1982 tarihli ve 2576 sayılı Kanunla 26/9/2004 tarihli ve 5235 sayılı Kanun uyarınca kurulmuş olan ve iş yoğunluğu diğer mahkemelere göre fazla olan mahkemelerde görev yapan memurlar ile sözleşmeli personele ayda elli ve her bir personel için yılda 300 saati geçmemek üzere yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin üç katını aşmamak kaydıyla fazla çalışma ücreti ödenebilir. Bu fıkraya göre fazla çalışma ücreti ödenebilecek personel sayısı, mahkemelerde görev yapan toplam personel sayısının %10'unu geçemez. Bu kapsamda yıllık olarak yapılacak toplam fazla çalışma süresi Adalet Bakanlığının talebi üzerine Maliye Bakanlığınca belirlenir. İş yoğunluğu fazla olan mahkemeleri belirlemeye ve toplam fazla çalışma saat süresini ilgili mahkemelere dağıtmaya ve bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Adalet Bakanlığı yetkilidir. Bu ödeme damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaz. Diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde yaptıkları fazla çalışma karşılığında herhangi bir ad altında ödeme yapılan personele bu madde uyarınca ayrıca fazla çalışma ücreti ödenmez."

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :