• BIST 79.945
  • Altın 125,040
  • Dolar 3,0730
  • Euro 3,3444
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 24 °C
  • Antalya : 26 °C
  • Erzurum : 12 °C
  • Bursa : 20 °C

Kemal Kılıçdaroğlu: Yaramazlık yapın

Partisinin Ulusal Çocuk Politikası Çalıştayında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, "Yaramazlık yapmayan bir çocuk çocukluğunu yaşayamaz" dedi.
Kemal Kılıçdaroğlu: Yaramazlık yapın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yaramazlık yapmayan bir çocuk çocukluğunu yaşayamaz. Merak etme, hayatı sorgulama hakkınız var. Hayatı sorgulamazsa, merak etmezse, çocuk geleceğini yitirmiş olur. O açıdan çocuğun küçük yaşlarda oyun oynaması gerekirken bir işte çalışması Türkiye'nin geleceği açısından çok ciddi bir kayıp" dedi. 

Kılıçdaroğlu, CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından parti genel merkezinde düzenlenen Ulusal Çocuk Politikası Çalıştayı'nın açılışına katılarak bir konuşma yaptı. 

"Aslında bu toplantı, salt bir siyasi partinin toplantısı olmasının çok daha ötesinde, kendi geleceğimizi nasıl belirleyeceğimiz konusunda bana göre CHP'nin yaptığı en önemli toplantılardan birisi" diyen Kılıçdaroğlu, ailelerin çocuklarını hep en iyi koşullarda yetiştirmek istediğine işaret etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onları Türkiye'nin geleceği açısından hem bir güven hem ailenin övünebileceği birer obje olarak geliştirmek isteriz. Acaba biz görevimizi yerine getirebiliyor muyuz? Bireysel olarak yerine getirdiğimizden hiçbir endişem yok. Her anne baba çocuğunun üzerine titriyor, çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek istiyor ama biz gerçekten bu duygularımızı bütün çocuklar için taşıyor muyuz?

Bana göre asıl sorulması gereken sorulardan birisi bu. Yani çocukla ilgili sorunları toplumsallaştırabiliyor muyuz? Bu soruyu sormamın nedeni çocuklarla ilgili rakamlar. Önce anaerkil, daha sonra babaerkil, şimdi çocukerkil bir topluma doğru sürükleniyoruz.

Evde ne dersek diyelim, sonuçta çocuğun dediği oluyor. Onun arzularını yerine getirmek için anne baba olağanüstü çaba harcıyor. Ama aynı anne ve baba kendi çocuğunu bu kadar dinlerken sokaktaki çocuğu dinliyor mu? Bence bunun üzerinde hepimizin biraz durması gerekiyor"

Barınma sorununa dikkati çeken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, her anne ve babanın kendi çocuğunun barınma sorunu için her türlü özveride bulunduğunu ancak milyonlarca çocuğun yurtsuz olduğunun çoğu kez farkına varılmadığını dile getirdi.

Ailelerin bu sorunu aşmak için hükümetlere hiçbir şey söylememesinin anlaşılır olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Toplumsal yapımızda sorunların çözümü konusunda yurttaşın farklı bir gözden bakmasını sağlayacak mekanizmaları harekete geçirmek zorundayız" ifadesini kullandı.   

Çocuk yoksulluğuna da değinen Kılıçdaroğlu, "Çocuğunun en iyi şekilde beslenmesi için her türlü çabayı harcayan bir aile, milyonlarca yoksul çocuğun olduğunun ne kadar bilincinde?" sorusunu yöneltti. 

Sorunları toplumsallaştırmanın, bireysel çözümden çıkıp toplumsal çözüme yönelme olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, "Benim çocuğumun değil, çocuklarımızın sorununu çözmeliyiz biz. O açıdan bu çalıştayın bize göre önemi çok fazla. Eğer geniş kitleleri çocuklar konusunda yeterince uyarabilirsek, toplumsal bilinci geniş kitlelere aktarabilirsek bence bu çalıştay çok önemli bir görevi yerine getirmiş olacaktır" diye konuştu.  

Eğitim konusunda da benzer bir sorunla karşı karşıya olunduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, "Neden Türkiye'nin bütün okulları asgari bir standardı yakalamaz? Bunun önündeki engeller nelerdir?" dedi. 

Matematikçi Ali Nesin'in daha önce bir matematik köyü kurduğunu, şimdi ise bir felsefe köyü oluşturduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ali Nesin'i saygıyla anıyoruz ama bütün ailelerin düşünmesi gereken şu soru var; matematik konusunda neden bütün çocuklar aynı olanaklara sahip değil? Düşünmeyi ve felsefeyi neredeyse okullardan dışlayacağız. Sosyoloji, felsefe gibi çocuklarımızın öğrenmesi, tartışması gereken alanları neden çocuklardan yoksun bırakıyoruz? Bunların tamamının üzerine gitmemiz gerekiyor. Tabii ki eğitimin sorgulayıcı olması gerekiyor.

Çocuklara anlatırım, Amerikalıların Mars'a gönderdikleri aracın adı 'merak.' Bütün çocuklarımızda merak duygusu var. O duyguyu geliştirmek, onları dünyayı sorgular hale getirmek aslında eğitimin özünü oluşturuyor ama Türkiye'deki çocuklar bundan bilinçli olarak yoksun bırakılıyor. Bu, Türkiye'nin geleceği açısından son derece büyük bir risk"

"YARAMAZLIK YAPIN"

Çocuk işçiliği konusunun da Türkiye için bir sorun olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bir okulun açılış töreninde çocuklara "sizin yaramazlık yapma hakkınız var." dediğini aktardı.

Kılıçdaroğlu, "Yaramazlık yapmayan bir çocuk çocukluğunu yaşayamaz. Merak etme, hayatı sorgulama hakkınız var. Hayatı sorgulamazsa, merak etmezse çocuk geleceğini yitirmiş olur. O açıdan çocuğun küçük yaşlarda oyun oynaması gerekirken bir işte çalışması Türkiye'nin geleceği açısından çok ciddi bir kayıp. Üstelik yüz binleri bulan çocuklarımız var aynı şekilde" değerlendirmesini yaptı.

Sağlıklı çocuklar yetiştirmek için güçlü bir sosyal devlete de ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin sosyal devlet ilkesini büyük ölçüde unuttuğunu savundu.

Ajanslar

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim