• BIST 89.270
 • Altın 146,921
 • Dolar 3,6543
 • Euro 3,9297
 • İstanbul : 10 °C
 • Ankara : 0 °C
 • İzmir : 11 °C
 • Antalya : 13 °C
 • Erzurum : -2 °C
 • Bursa : 5 °C

Kamu Çalışanları Son 5 Ayda Neler Kaybetti?

Kamu görevlisi olarak çalışanlar ile çalışacak olanları yakından ilgilendiren düzenlemelerde son yıllarda çeşitli değişiklikler yapıldı.
Kamu Çalışanları Son 5 Ayda Neler Kaybetti?

Sadece son 5 aylık döneme bakıldığında bile, kamu çalışanlarının sahip olduğu güvencelerin nasıl yok edildiği açıkça görülmektedir. Konunun daha rahat anlaşılabilmesi için memurunyeri.com olarak burada son 5 aylık dönemi üç bölüm halinde ele alıp karşılaştırdık.

Burada, kamu personeli hakkında yapılan idari işlemlere karşı açılan davaların uygulama şekli yönüyle konu ele alınmış olup, kamu çalışanlarının mali ve özlük haklarını olumsuz etkileyen diğer düzenlemelere ise değinilmemiştir.

Bu çerçevede, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak mahkemeler tarafından davacı lehine karar verildiği durumlarda kararın uygulanma şekli konusunda kısaca şunlar söylenebilir.

6 MART 2014 TARİHİNDEN ÖNCESİ DÖNEM

**Yürütmenin durdurulması kararı alınabiliyordu.

**Karar, idareye tebliğinden başlayarak 30 gün içerisinde uygulanıyordu.

**Dava konusu edilen kadro boş olsun ya da olmasın (kadro boşaltılarak) bu kadroya atama yapılması (uygulanması mümkün olmayacak haller hariç) ve mali haklarının bu kadro üzerinden ödenmesi, mahkeme kararının uygulandığı anlamına geliyordu.

6 MART 2014 TARİHİNDEN GÜNÜMÜZE KADAR OLAN DÖNEM

**Yürütmenin durdurulması kararı alınabiliyor.

**Karar, idareye tebliğinden başlayarak 30 gün içerisinde uygulanıyor.

**Dava konusu edilen kadronun boş olması durumunda bu kadroya atama yapmak suretiyle; kadronun boş olmaması durumunda ise ilgili kamu görevlisinin aynı kurumda kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması mahkeme kararının uygulandığı anlamına geliyor.

**Başka bir kadroya atamada, eski kadro ile atama yapılan yeni kadro arasında mali haklar bakımından bir fark bulunması durumunda, aradaki fark, bu farklılık giderilinceye kadar tazminat olarak ödeniyor.

TBMM'DE GÖRÜŞÜLMEKTE OLAN KANUN TASARISI YASALAŞIRSA

**Yürütmenin durdurulması kararı verilemeyecek.

**Karar, idareye tebliğinden başlayarak 2 yıl içerisinde uygulanacak.

-Dava konusu edilmiş olan kadro boş olsa bile bu kadroya atama yapılmayacak, ilgili kamu görevlisinin aynı veya başka bir kurumda kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması, mahkeme kararının uygulandığı anlamına gelecek.

-Eski kadro ile atama yapılan yeni kadro arasında mali haklar bakımından bir fark bulunsa bile aradaki fark ödenmeyecek.

TBMM GÜNDEMİNDEKİ TASARININ İLGİLİ MADDESİ

Mecliste görüşülmekte olan torba Kanun Tasarısında yer alan ve kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren düzenlemenin alt komisyondan gelen hali şu şekilde:

MADDE 82 - 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının üçüncü ve dördüncü cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"Ancak, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereği iki yıl içinde; ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle yerine getirilir.

"Kamu görevlileri hakkında yapılan bu tür idari tasarruflar; telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmaz."

"Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamaz; ancak disiplin hükümleri saklıdır."

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim