• BIST 97.726
 • Altın 145,622
 • Dolar 3,5781
 • Euro 4,0001
 • İstanbul : 19 °C
 • Ankara : 14 °C
 • İzmir : 17 °C
 • Antalya : 19 °C
 • Erzurum : 12 °C
 • Bursa : 16 °C

Kadro bekleyen 4C'lilere kötü haber!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Benim bilgim dahilinde 4C'lilerin kadroya alınması için şu anda herhangi bir çalışma yok" dedi.
Kadro bekleyen 4C'lilere kötü haber!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Siyasi operasyonlar nedeniyle bir belirsizlik, bunun bir yansıması olacaktır. Vatandaşımıza maalesef bunun bir yansıması söz konusu. Ama bunun geçici olacağı kanısındayız" dedi.Şimşek, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi gerçekleşmelerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Mali politikaların büyümeyi desteklediğini belirten Şimşek, gelişmiş ülkelerde 2013 yılında 2012 yılına göre bir toparlanma yaşandığını, bunun bu yıl da devam edeceğini söyledi. Gelişmekte olan ülkelerde büyümenin geçen yıl önemli ölçüde yavaşladığına dikkat çeken Şimşek, küresel ekonominin ise 2014 yılında 2013 yılına göre bir miktar daha güçlü seyredeceğini ifade etti.

Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı AB'deki resesyon, kriz ve sermaye akımlarının zayıflamasına rağmen, ekonominin Orta Vadeli Programda belirlenen yüzde 3,6'yı aşarak muhtemelen yüzde 4 civarında büyüyeceğini bildirdi. Şimşek, şunları kaydetti:

"Türkiye ekonomisi büyüme açısından 2013 yılına baktığımız zaman oldukça iyi bir yıl geçirmiştir karşı karşıya olduğu sorunları dikkate alırsanız. Aslında yüzde 4'e yakın bir büyüme gelişmekte olan ülkelere oranla da yadsınacak bir büyüme değildir. Çin hariç gelişmekte olan ülkelere bakarsanız, geçen sene gelişmekte olan ülkeler yaklaşık yüzde 3,2 civarında büyümüştür. Türkiye'nin yüzde 4 civarında büyüyeceğini dikkate alırsak, Çin hariç gelişmekte olan ülkelere oranla Türkiye'deki büyümenin 0,8 puan fazla yukarıda olduğunu göreceksiniz. Bu da aslında oldukça önemli bir başarıdır. Öyle sıkıntılı bir bölgede, böyle bir dönemde."

- "Temel hedef; yurt içi tasarrufları artırmak, cari açığı aşağıya çekmek"

Bu yıl yurt içi tasarruf oranlarını artırmak ve cari açığı aşağıya çekmenin temel hedefleri olduğunu bildiren Şimşek, şöyle devam etti:

"2014 yılı için öngördüğümüz büyüme oranı yüzde 4 civarındadır. Son dönemde gerek Amerikan Merkez Bankasının parasal sıkılaşma politikası, ki bunun 2014 yılında hızlanarak devam etmesi olasıdır, 17 Aralık sonrasında başlayan siyasi operasyonların büyümeye yönelik aşağı yönlü riskleri artırdığı ortadadır. Ama yine de büyümede bir yavaşlama olsa da bunun biz geçici olacağı kanısındayız. Çünkü Türkiye'nin temelleri sağlamdır. Biz bu şoku çok daha büyük ölçekte benzer bir şoku, 2008-2009 yılında yaşadık, gördük. O dönem de aslında Türkiye'nin temelleri sağlamdı. Sağlam olmasaydı o krizden rekor düzeyde istihdam yaratarak, çok hızlı büyüyerek hemen bir iki yıl içerisinde kriz öncesi seviyenin üstüne Türkiye ekonomisi çıkamazdı. Bugün de aynı şekilde bir yavaşlama olsa dahi, bu anlamda bir belirsizlik varsa da bunun etkileri muhtemelen geçici olacaktır. Türkiye ekonomisi bu belirsizlikler giderilir giderilmez yoluna devam edecektir."

- "Atıl kapasite varken enflasyonda talep eksenli bir baskı söz konusu olmaz"

Bakan Şimşek, Türkiye'de geçen yıl iç talepteki güçlü artış, yüksek seyreden petrol fiyatları, bölgedeki jeopolitik gerginlikler ve zayıf dış talebe rağmen aslında altın hariç cari açıkta hiçbir kötüleşme olmadığını, hatta yıllık bazda düştüğünü vurguladı. Geçen senenin, altın ithalatının çok çok arttığı istisnai bir yıl olduğunu belirten Şimşek, kasım ayı verilerine bakıldığında 12 aylık cari açığın 60,8 milyar dolar, net altın ticareti hariç 50,7 milyar dolar olduğuna dikkati çekti. Şimşek, yaklaşık 10 milyar doların üzerinde net altın ithalatı söz konusu olduğunu ve altın hariç cari açıkta 2012 yılına göre son 12 ayda 3,5 milyar dolarlık bir iyileşme görüldüğünü kaydetti.

Şimşek, "Son dönemde Türk lirasında bir değer kaybı yaşanmıştır. AB bir toparlanma sürecindedir. Bütün bunlar cari açığı 2014 yılında olumlu yönde etkileyecektir. Cari açıkta çok ciddi bir daralma söz konusu olabilir. Ayrıca geçen sene biz hem ekimde, hem de yıl sonunda makro ihtiyati tedbirler aldık. Bunlara ilaveten özellikle cari açığa yönelik spesifik mali vergi tedbirleri aldık. Dolayısıyla makro ihtiyati tedbirleri ve spesifik vergi tedbirleri bir arada alırsanız, liradaki değer kaybını, AB'deki toparlanmaya, bütün bunlara bakansanız, cari açıkta ciddi bir iyileşme beklenebilir" diye konuştu.

Türk lirasındaki değer kaybının enflasyona olumsuz şekilde yansıyacak olsa da Türkiye'nin potansiyelinin altında büyüdüğü bir dönemden geçtiğine işaret eden Şimşek, dolayısıyla Türkiye ekonomisinde ciddi bir çıktı açığı, atıl kapasite bulunduğunu, atıl kapasite varken enflasyonda talep eksenli bir baskının söz konusu olamayacağını vurguladı. Şimşek, "Enflasyonda da aslında şu anda speküle edildiği gibi kontrol dışı bir gelişme olmayacak. Yılın belki ilk çeyreğinde, son liradaki değer kaybı nedeniyle enflasyona 1,5 puana yakın bir geçişkenlik söz konusu olabilir. Fakat daha sonraki dönemde ben inanıyorum ki manşet enflasyon aşağıya doğru bir trende girecektir. Çünkü enflasyonun yüksek kalması için hiçbir sebep yoktur" ifadelerini kullandı.

- "Yabancı para cinsinden kredilerin payı 2013 yılında yüzde 27'lere düştü"

Bakan Şimşek, 2013 yılı temmuz ayında kredi hacmindeki artışın yüzde 38 civarına çıktığını, son haftada yüzde 17'ye gerilediğini bildirerek, bu durumun makro çerçevenin işlediğini gösterdiğini söyledi.

Şimşek, "Siyasi operasyonlar nedeniyle bir belirsizlik, bunun bir yansıması olacaktır. Vatandaşımıza maalesef bunun bir yansıması söz konusu. Ama bunun geçici olacağı kanısındayız" dedi.

Şimşek, sektörler itibarıyla net döviz pozisyonlarına bakıldığında, bankacılık sektörünün ufak bir fazlası, hanehalkının ise çok büyük bir fazlası bulunduğuna işaret eden Şimşek, kısa vadeye denk düşen reel sektörün döviz pozisyon açığının 14 milyar doların altında bulunduğunu ve bu rakamın da Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın yüzde 2'sinden daha az olduğunu vurguladı. Hem dışarıda, hem içeride yapılan değerlendirmelerin sağlıklı sorgulanması gerektiğini ifade eden Şimşek, toplam krediler içerisinde yabancı para cinsinden kredilerin payının 2012 yılında yüzde 60 iken, 2013 yılında yüzde 27'lere kadar gerilediğini, reel sektöre yönelik değerlendirmelerin de bu çerçevede yapılması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'de dalgalı kur ve rezerv politikası bulunduğunu, bunun ellerini güçlendirdiğini anlatan Şimşek, mali dengelerin hiçbir dönemde olmadığı kadar güçlü kalmaya devam ettiğini kaydetti. Bankacı sektörünün bütün gelişmelere rağmen sağlıklı yapısını koruduğunu ifade eden Şimşek, hanehalkının da bilançosunda ciddi bir bozulma söz konusu olmadığını belirtti.

Birçok vatandaşın altını bir tasarruf aracı olarak ve bankacılık sistemine sokmadan elinde tuttuğunu anımsatan Şimşek, "Gerek altın, gerek döviz mevduatları, gerekse döviz cinsinden diğer varlıklarını dikkate alırsak hanehalkının kurdaki değer kaybından etkilenmesi bu anlamda söz konusu değildir" diye konuştu.

İstihdam verilerine de değinen Şimşek, Türkiye'nin son yıllarda çok yüksek istihdam gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl 389,4 milyar lira merkezi yönetim bütçe gelirine karşılık, 407,9 milyar lira merkezi yönetim bütçe gideri gerçekleştiğini belirterek, 2013 sonu itibarıyla merkezi yönetim bütçe açığının 18,4 milyar lira düzeyinde olduğunu bildirdi.Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe gerçekleşmelerini açıkladı.

Geçen aralık ayında merkezi yönetim bütçe giderlerinin 49,7 milyar lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 47,7 milyar lira olduğunu belirten Şimşek, aralık ayında merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 32,5 milyar lira, genel bütçe vergi gelirlerinin 26,7 milyar lira olarak geçekleştiğini bildirdi.

Bakan Şimşek, bu çerçevede aralık ayında 17,2 milyar lira bütçe açığı, 15,2 miyar lira faiz dışı açık oluştuğunu bildirdi.

- "Çok başarılı bir yılı geride bıraktık"

Geçen yılın tamamında ise merkezi yönetim bütçe giderlerinin 407,9 milyar lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 357,9 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirten Şimşek, 2013 yılında 389,4 milyar lira merkezi yönetim bütçe geliri elde edildiğini kaydetti. Şimşek, geçen yıl genel bütçe vergi gelirlerinin de 326,1 milyar lira olarak gerçekleştiğini dile getirdi. Geçen yılsonu itibarıyla 18,4 milyar lira bütçe açığı oluştuğunu bildiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Hatırlanacağı üzere 2013 yılı bütçesi yaptığımızda bütçe açık hedefimiz 34 milyar liraydı. Dolayısıyla 2013 yılı bütçe açığı başlangıç bütçe açık hedefine oranla tam 15,5 milyar lira aşağıda gerçekleşmiştir. Bu çok ciddi bir başarıdır. Hatta Orta Vadeli Program'ı (OVP) açıkladığım zaman ekim ayında, ciddi bir şekilde açık hedefini aşağı doğru revize etmiştik. 19,4 milyar lira bükçe açığı öngörmüştük. Bugün baktığımızda revize açık hedefinin 1 milyar lira altında gerçekleşmiştir.

Bu rakamlara baktığınız zaman çok açık ve net bir şekilde Türkiye kamu maliyesi açısından, bütçe performansı açısından son derece başarılı, iyi bir yılı geride bırakmıştır. 2013 yılı bütçesini hazırlarken gayrisafi yurtiçi hasılaya oran olarak merkezi yönetim bütçe açığının yüzde 2,2 olacağını öngörmüştük, bugün gelinen noktada yüzde 1,2 olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Bunu OVP'deki milli gelir hesabına göre söylüyoruz. Eğer şu an da rakamların ima ettiği gibi büyüme yüzde 4'e daha yakın bir çerçevede gerçekleşirse bir ihtimal bu oran yüzde 1,1'e kadar inebilir. Uluslararası piyasalarda, merkezi yönetim bütçe açığı ile diğer ülkelerin bütçe açığını karşılaştırmamak lazım. Karşılaştırmamız gereken genel devlet açığıdır ki, merkezi yönetim bütçe açığından daha düşüktür."

-"Güçlü gelir performansı etkili oldu"

Bakan Şimşek, bu performansta, Türkiye'nin gelir performansının çok daha güçlü olmasının, giderlerin de önemli oranda kontrol altında tutulmasının önemli rol oynadığını belirtti. Yılın son ayında ulaştırmaya, AFAD'a bir miktar ilave kaynak aktarıldığını belirten, Şimşek, "Bizim için önemli olan ülkenin öncelikleri, ama hedefleri de çok güçlü bir şekilde tutturduğumuzu da ifade etmek istiyorum" dedi.

Geçen yıl bütçe giderlerinin bir önceki yıla göre yüzde 12,7 arttığını açıklayan Şimşek, başlangıç gider hedefine göre yüzde 1, revize edilen hedefe göre binde 3 civarında yukarıda gerçekleştiğini kaydetti.

Bütçe gelirlerinin 2013 yılında 2012'ye göre yüzde 17,1 oranında, vergi gelirlerinin de yüzde 17 oranında arttığını dile getiren Şimşek, yılsonu gelir gerçekleşmesine bakıldığı zaman, hedefin yaklaşık 19, 3 milyar lira üzerinde gerçekleştiğinin görüldüğünü, hatta revize hedefin bile 2,3 milyar lira üzerinde olunduğunu söyledi.

Bütün bu rakamların 2013 yılını mali açıdan başarılı kapatıldığını gösterdiğini ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

"Nitekim 2013 yılının sonunda bütçe açığının GSYH'ye oranı 1985' ten beri elde edilen en düşük 3. açık olduğunu ifade etmek istiyorum. Türkiye 1985'ten sonra 3 kez açığı çok düşük düzeye çekmiştir. Bunların üçü de AK Parti Hükümetleri döneminde gerçekleşmiştir. Bu anlamda 2013 yılı da oldukça iyi bir yıldır. AK Parti Hükümetlerinden önce merkezi yönetim bütçe açığı yüzde 11,5'lerde olduğu hatırlanacaktır. Biz bütçe açığını GSYH'ye oran olarak 10 puandan daha fazla düşürmüş oluyoruz. Bu hakikaten Türkiye'nin kazanımlarında büyük bir faktör. Bu, siyasi istikrarın bir sonucu, kararlı uygulanan maliye politikalarının, mali disiplinin sonucu. Bu siyasi istikranın ve maliye politikalarının en önemli sonucu; bugün Türkiye'nin genel devlet açığı düşmüş. Genel devlet açığı belkide yüzde 1 bir miktar altına düşmüştür. Bu OECD ortalamasının neredeyse beşte biridir, OECD ortalaması 4,8 civarındadır."

- "Hizmet bütçeleri yapıyoruz"

Son 11 yılda kamunun brüt borç stokunun milli gelire oranında 39 puanlık düşürüldüğünü ve yüzde 35'lere gerilediğini söyleyen Şimşek, bütçelerin, hizmet bütçelerine dönüşmesinin bu gelişmenin açık bir sonucu olduğunu dile getirdi.

2002 yılında toplanan vergilerin yüzde 86'sının devletin faiz ödemeleri için kullanıldığını hatırlatan Şimşek, şu anda vergi gelirlerinin yüzde 85'inin hizmet için kullanıldığına işaret etti. Şimşek, vergi gelirlerinin yüzde 23'üne yakınının eğitime ve yüzde 20'den fazlasının da sağlık alanına yönlendirildiğini belirtti.

Geçen yıl faizin vergi gelirlerine oranının yüzde 15'ler civarına düşürdüklerini ifade eden Şimşek, "Bu sene de inşallah yüzde 15'in altına düşer. Dolayısıyla bu anlamda biz, hizmet bütçeleri yapıyoruz" diye konuştu.

- "Siyasi operasyonlara rağmen..."

Faiz giderlerinin bütçe, vergi gelirleri ve GSYH içindeki payının 1980'li yıllardan bu yana en düşük seviyelerden birisine geldiğini anlatan Şimşek, 2013 yılında 31,5 milyar lira faiz dışı fazla verildiğini ve öngörülerinin 15,5 milyar lira altında gerçekleştiğini söyledi. Milli gelire oran olarak en iyi performanslardan bir tanesinin yaşandığını dile getiren Şimşek, "Hükümet olarak iş başına geldiğimiz günden bugüne kadar özellikle kamu maliyesi alanında titiz olduk" ifadesini kullandı.

2014 yılı bütçesin de bu anlayışla yaptıklarını ve mali disiplini sürdüren gerçekçi tahminlere dayandırdıklarını belirten Şimşek, 2014 yılı bütçesinde gelir artışı hedeflerinin yüzde 4,1 olduğunu anımsattı.

Nominal milli gelirdeki artış beklentilerinin ise yüzde 10'un üzerinde olduğunu kaydeden Şimşek, "Dolayısıyla oldukça ihtiyatlı bir yaklaşım içerisinde olduğumuzu göreceksiniz" dedi.

Kamu maliyesindeki güçlü duruşun Türkiye'nin bir şok ile karşı karşıya geldiğinde manevra alanı sağladığını, para politikasının elini güçlendirdiğini ve ülke riskini aşağı çektiğine dikkati çeken Şimşek, "Bütün bu hengameye, siyasi bir takım operasyonlara rağmen piyasalarımızdan küresel yatırımcı çıkışı son derece sınırlı olmuştur. Çünkü Türkiye'nin temellerine onlar da güveniyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Taşerona kadroda son durum Süleyman Soylu açıkladı19 Ağustos 2016 Cuma 18:53
 • Tazminat alımında yeni dönem!19 Ağustos 2016 Cuma 09:42
 • Başbakan'dan taşeron işçi açıklaması18 Ağustos 2016 Perşembe 15:04
 • Taşerona kadroda son durum12 Ağustos 2016 Cuma 09:25
 • Taşeron işçilere kötü haber03 Ağustos 2016 Çarşamba 08:53
 • Muhasebecilerin asgari ücret31 Temmuz 2016 Pazar 09:52
 • Darbe girişimi taşeron işçileri nasıl etkileyecek?22 Temmuz 2016 Cuma 13:53
 • Taşeron işçi için Binali Yıldırım'dan talimat12 Temmuz 2016 Salı 18:47
 • Naci Ağbal'a sordular: Asgari ücret düşecek mi?30 Haziran 2016 Perşembe 08:03
 • 4/C'lilere müjdeli haber kadro geliyor!18 Haziran 2016 Cumartesi 07:57
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim