• BIST 97.533
  • Altın 145,745
  • Dolar 3,5801
  • Euro 4,0019
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 16 °C
  • Antalya : 19 °C
  • Erzurum : 8 °C
  • Bursa : 16 °C

Kadın memur hakkında ahlaka uygun olmayan konuşmaların cazası

Bayan memur hakkında mesai arkadaşı olan başka bir memurun gayri ahlaki konuşmalarda bulunmasına Danıştay'dan aylık kesme cezası...
Kadın memur hakkında ahlaka uygun olmayan konuşmaların cazası

657 sayılı Devlet Memuru Kanunu memurların iş yerlerinde birbiri hakkında uygunsuz konuşmaları hakkında  ne diyor? Bir memur mesai arkadaşı hakkında ahlaka ters düşen ifadeler kullandığında cezası ne olur? İşte cevabı...

Danıştay, bir kamu kurumunda örev yapan kadın memur hakkında başka bir memurun ahlaki standartlara uymayacak şekilde değişik söylentiler olduğu izlenimi uyandıracak konuşmalar yapması üzerine ceza verdi. Şikayet üzerine yapılan soruşturmada, konuşmaların yapıldığı tespiti yapıldı ve konuşmayı yapan memurlara aylıktan kesme cezası uygulandı. Ceza alan memurların açtığı davalar ise reddolundu.

657 KADIN MEMURA AHLAKA UYGUN OLMAYAN SÖZLER İÇİN NE DİYOR?
memurlar.net'in incelemesine göre, bir bayan memur hakkında, ahlaki zaafları olduğu şeklinde konuşmalar yapılması halinde, buna ne ceza verileceği 657 sayılı kanununda net olarak belirtilmiyor ancak bu tür durumlarda, 657 sayılı Kanunun 125. maddesinde yer alan torba maddeler uygulanıyor:

Örneğin, 125. maddede,

"ı) Hizmet içinde Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak"

fiiline aylıktan kesme cezası uygulanacağı belirtilmiştir

İstemin Özeti :....nde uzman tabip olarak görev yapan davacının, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125 C(ı) maddesi uyarınca 1/8 oranında aylıktan kesme cezası ile cezalandırılmasına ilişkin 17.09.2010 gün ve 1333 sayılı işlemin iptali istemiyle açılan davada; kurumda görev yapan bir bayan hakkında ahlaki noktada değişik söylentiler olduğu izlenimi uyandıracak şekilde konuşmalar yapıldığı ve böylece bu kişi üzerinde ahlaki anlamda psikolojik baskı uygulandığı, davacının da söz konusu eyleme iştirak ettiği, bu durumda dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddi yolunda ... 2. İdare Mahkemesince verilen 28/12/2011 tarihli ve ... sayılı kararın temyizen incelenerek bozulması istenilmektedir.
Savunmanın Özeti : İstemin reddi gerektiği savunulmaktadır.
Danıştay Tetkik Hakimi : Fatih Yıldırım
Düşüncesi : İdare mahkemesince verilen karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir neden de bulunmadığından temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanması gerektiği düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Karar veren Danıştay Onikinci Dairesince işin gereği görüşüldü:

İdare ve vergi mahkemeleri tarafından verilen kararların temyiz yolu ile incelenerek bozulabilmeleri 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 49. maddesinde belirtilen nedenlerden birinin bulunması halinde mümkündür. İdare mahkemesince verilen karar ve dayandığı gerekçe, hukuk ve usule uygun olup bozulmasını gerektirecek bir sebep de bulunmadığından temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına, temyiz giderlerinin istemde bulunan üzerinde bırakılmasına, bu kararın tebliğ tarihini izleyen 15 (onbeş) gün içerisinde kararın düzeltilmesi yolu açık olmak üzere 26.01.2016 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Ajanlar

Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim