• BIST 97.713
  • Altın 143,932
  • Dolar 3,5669
  • Euro 4,0007
  • İstanbul : 18 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 18 °C
  • Antalya : 18 °C
  • Erzurum : 8 °C
  • Bursa : 16 °C

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Ne!

İşsizlik maaşı alma şartları neler? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşına nasıl başvurulur?
İşsizlik Maaşı Alma Şartları Ne!

İstatistiklere göre İşsizlik her geçen gün artmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi bu problem tüm hükümetlerin sürekli üzerinde çalışıp bir çözüm getirmeye çalıştığı bir problem. Bu nedenle vatandaşların işsiz kaldıkları süre içersinde maddi açıdan mağduriyetlerini biraz da olsun gidermek için hükümetler İşsizlik Maaşı adı altında bir sistem geliştirdiler.

İşsizlik maaşına belli şartlara sahip olan herkes başvurabilir. Örnek vermek gerekirse; işveren işinize son verdiyse ya da iş yeriniz kapandıysa veya sürekli bir iş akdi yaptınız ve süre bitince işi bıraktığınızda işsizlik maaşı alma şansınız doğuyor. İşsizlik maaşı koşullarını özetlmeke gerekirse; Eğer yukarda sayılan nedenlerden birini taşıyorsanız; işten ayrıldığınız andan itibaren işverenden talep edeceğiniz; işten ayrılma bildirgesini işveren üç farklı nüsha şeklinde hazırlamak zorunda. İşverenin bu üç nüshanın birincisini kendisine, ikincisini işten ayrılana, üçüncüsünü ise çıkış sebebiyle birlikte İŞKUR’ a gönderme yükümlülüğü bulunuyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI YENİDEN BELİRLENDİ

İşten çıkarılma sebeplerini göz önünde bulunduruyor ve işten çıkarılana işsizlik maaşı verilip verilemeyeceğini süreç sonunda karara bağlıyor. Peki işssizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı alabilmek için; işten çıkarıldıktan otuz gün içerisinde İŞKUR’ a başvurmanız gerekiyor ve eğer üzerinden 30 gün geçtiyse her geçen günün ücretini işsizlik maaşınızdan alamıyorsunuz. İki ay sonra bir başvuru gerçekleştirirseniz, iki aylık işsizlik maaşınızı alamıyorsunuz. Başvuru yaptıktan 1 ay sonra İŞKUR’ a giderek işsizlik maaşınızı hesap cüzdanınızı da alarak ilgili bankadan çekebilirsiniz. İşsizlik maaşı alma şartları konusunda daha detaylı bilgi vereceğiz.Bunların dışında; işsizlik maaşı alma koşullarından bahsedersek genel olarak koşullar şu şekilde; çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında işini kaybetmiş olması. Son üç yıl içerisinde toplamda 600 gün adına sigorta primi ödenmiş olması. İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru yüz yirmi gün kesintisiz olarak çalışmış olması. İşten ayrılan kişi eğer yukarıdaki koşulları taşıyorsa işsizlik maaşı alabilir. Ayrıca bununla birlikte iş yeri kapandığı ya da iflas ettiği için işsiz kalanlar da bu fondan yararlanarak, işsizlik maaşı alabilirler.

TEMMUZ ZAMMI GELDİ
Temmuz ayı zam ayı olarak biliniyor ve bu ayda birçok kesim zamdan nasibini alacak. Memurlar ve işçiler dışında, Temmuz ayında ücreti artacak bir başka kesim ise işsizler. İşsizlik maaşı asgari ücrete göre belirlendiği için Temmuz ayında yılın ikinci döneminde geçerli olan asgari ücret uygulanacak. Şu an için brüt 1201 lira 50 kuruş olan asgari ücret 1273 lira 50 kuruşa çıkacak. Bu artış işsizlik maaşlarına da yansıyor olacak. Bilindiği gibi İşsizlik maaşı çalışanın son dört ayda aldığı brüt maaşın ortalamasının yüzde kırkı olarak hesaplanıyor. Buna göre en düşük maaş olan asgari ücreti alan, yani brüt maaşı 1273 lira 50 kuruş olan bir işçi, Temmuz' dan sonra kıdem durumuna göre on aya kadar ayda 509 Türk Lirası 40 kuruş işsizlik maaşı alabilecek. Zam gelmeden şuan içn geçerli olan en düşük işsizlik maaşı ise 480 lira 60 kuruş olarak biliniyor.

Daha yüksek maaş alanların işsizlik maaşı hesabı biraz farklı oluyor. Aylık ne kadar yüksek olursa olsun işsizlik maaşı geçerli asgari ücretin yüzde 80'inden fazla olamıyor. Takvim'in haberine göre, asgari ücretten fazla maaş alanlar için işsizlik ödeneği bu formülle hesaplanıyor. Maaşı yüksek olanların işsizlik ödeneği yeni asgari ücretle bin lirayı geçecek. Şu anda 972 lira olan en yüksek işsizlik maaşı Temmuz' dan itibaren bin 18 lira 80 kuruşu bulacak.İşsizlik maaşı almak için öncelikle kendi kusuru dışında işten çıkartılmış olmak gerekiyor. Çalışanın ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olması gerekiyor. Ayrıca son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olma şartı da bulunuyor. Bu şartları taşıyanlar kıdemlerine göre 10 aya kadar işsizlik maaşı alabiliyor.
 
İŞSİZLİK MAAŞI ALMA KOLAYLAŞTI
Seçimlerden önce başlatılan bir çalışmayla işsizlik maaşı almak kolaylaşırken süreler de uzatılacak. Mevcut uygulamada 600 gün işsizlik sigortası ödenmesi koşulu 100'e düşürülecek. Kusurlu olduğu için işten çıkarılan da işsizlik maaşı alabilecek. 10 ay olan yararlanma süresi de 16 aya kadar uzatılacak.
Yasalar çalışanlara çeşitli güvenceler getiriyor. İşinden ayrılanlar için kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı gibi güvenceler bulunurken işe geri dönüş davaları da tazminat kazandırıyor. Kendi kusuru olmadan haksız yere işten çıkartılan bir çalışan eğer işe geri dönüş davası açarsa mahkemeler 4 maaştan 8 maaşa kadar tazminata hükmediyor. Bu çalışanlar ayrıca dava süresince işsiz kaldıkları için 4 brüt maaş da alabiliyor. Böylece toplamda 12 brüt maaşı bulan bir tazminat kazanma imkanı doğuyor. İşe geri dönüş davası açmak için çalışılan yerde en az 30 ve üstü personel bulunması gerekiyor. Ayrıca bu işyerinde en az 6 aylık kıdem aranıyor. Bu şartlar oluştuktan sonra işten çıkartılmasının üzerinden 1 ay geçmeden davayı açmak gerekiyor.
 
Mahkemede işveren çıkartma sebebini ispatlamak zorunda. Geçerli bir sebep olmayınca mahkeme işe geri dönüş kararı veriyor. İşveren 1 ay içinde işe başlatmaz ise mahkemenin belirlediği tazminatı ödüyor. Bu da en az 4 en fazla 8 brüt maaş şeklinde oluyor. Dava süresi için de 4 brüt maaş ödeniyor. Amerika' da işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz haftada 3 bin yükselerek 271 bin ile beklentinin altında çıktı. Bloomberg anketine katılan 48 ekonomistin tahmin medyanı 273 bin şeklinde olurken, tahminler ise 262 bin ile 291 bin aralığında gerçekleşmişti. Perşembe günü Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, bir önceki haftanın verisi bin kişi arttırılarak 267 bin seviyesine revize edildi.Mart başından beri başvurular, ekonomistler tarafından işgücü piyasasındaki ilerleme açısından istikrar sunacağını ifade edilen 300 bin seviyesinin altında gerçekleşiyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre; İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler.Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır. Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.
Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

Kaynak: Ajanslar

Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim