• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 24 °C
 • Antalya 24 °C
 • Erzurum 13 °C
 • Bursa 22 °C

Hükümetten öğretmen atamaları için flaş karar!

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı.
Hükümetten öğretmen atamaları için flaş karar!

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, seçim kabinesinin ilk toplantısı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Gündemi değerlendiren Kurtulmuş, artan PKK saldırıları için çarpıcı bir çağrı yaparken Koza-İpek Grubu'na dönük operasyon için de konuştu. Kurtulmuş, yeni kabinedeki HDP'li Bakanların görevlerinden azledileceği yönündeki iddiaları da yanıtlarken öğretmen atamaları için flaş bir açıklama yaptı.

Kurtulmuş, 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle "silahların susması ve gömülmesi" çağrısı yaptı. İpek-Koza grubuna dönük operasyon için yorum yapmaktan kaçınan Kurtulmuş "bundan sonraki safhalarını hep beraber izleyip göreceğiz." dedi. HDP'li Bakanların kabine dışı bırakılacağı iddialarını yanıtlayan Kurtulmuş "Hiçbir uyumsuzluk göremedik. Varsayım üzerinden hareket etmeyiz" derken "Bu anayasal zorunluluk bütün arkadaşlarımıza sorumluluk ruhu verecektir." mesajı verdi. Kurtulmuş, "Eylül ayı içerisinde 37 bin yeni öğretmen ataması yapılacak" diyerek öğretmen atamaları için de rakam ve tarih verdi.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

SİLAHLARIN SUSMASINI DİLİYORUZ

Bugün güzel bir günde de toplanmış olduk. 1 Eylül dünya barış gününde toplandık. Bütün milletimizin dünya barış gününü kutluyorum. İnşallah ülkemizde de 20 Temmuz’da Suruç’ta başlayan katliamla birlikte başlayan süreçte, ölümlerin kayıpların ortaya çıkması hepimizi derinden yaralıyor. Buradan hükümet olarak bir barış çağrısı yapmayı sorumluluk olarak hissediyorum. Silahların susmasını silahların gömülmesini, barış içinde yaşayacak sözlere de eylemlere de herkesin sahip olmasını diliyoruz.

Bugün bakanlar kurulunda ele alacağımız konulardan ikisini ele aldık. Bundan bir tanesi Milli eğitim bakanlığının durumu, bir diğeri de 2016 yılıyla ilgili gelişmelerdir. Hopa'da yaşananlar, buradan çıkardığımız derslerle, doğu Karadeniz’de yapılabilecekler, uzun detaylı bir görüşmeyi yaptık.

Anayasal zorunluluk çerçevesinde sayın cumhurbaşkanımız, milletvekili olarak sayın başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nu görevlendirmiş, sayın başbakanımız da ilgili arkadaşlarımıza, bireysel olarak teklifte bulunmuş ve teklif bazı arkadaşlar tarafından kabul edilmiş, bazıları tarafından kabul edilmemiştir.

HERKES EŞİT HAKLARA SAHİPTİR

Bakanlar Kurulu içerisinde yer alan bakan arkadaşlarımız, her birisi eşit haklara ve sorumluluklara sahiptir. Bunun gereği olarak da ümit ediyorum ki, bu ilk toplantı da onu gösterdi, uyum içerisinde yerine getirecek ve 63'ncü hükümet bu yüksek temsilin de verdiği güçle görevlerini sürdürecektir.

Bu hükümetin dördüncü temel özelliği ise bu ülkeyi suhuletle seçime götürme görevi olmasıdır. bir taraftan üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecek, hem de demokratik bütün kural ve kuruluşları işleterek, türkiye'yi güvenli bir şekilde seçime götürmekle yükümlüdür.

ÇİFTÇİLERİMİZİN ZARARI KARŞILANACAK

Bu süre içerisinde afetten sonra gördük ki orta vadede yapılması gereken işler var. bunlardan bir tanesi artan yağışlar devam ettiği sürece daha fazla problem olmaya devam edecek. Doğu karadeniz’de sel ve heyalan riskinin arttığından bahsettik ve bunları tespit ettik. Hemen orda vadede, heyelan ve sel riskinin yeniden güncellenmesi hem de doğu karadeniz’deki sel ve heyelan riskleriyle ilgili adımların atılması kararlaştırıldı. Çiftçilerimizin uğradığı zararlar da karşılanacaktır. Ayrıca esnaf ve sanatkarlarımızın kamu bankalarına olan borçları ve SSK’ya olan borçları ertelenecek.

37 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

Eylül ayı içerisinde 37 bin yeni öğretmen ataması yapılacak ve ihtiyaç duyulan alanlarda genç öğretmen arkadaşlarımız görevlerine başlayacaklardır. Dershaneler meselesi… Bugün itibariyle dershane adı altında bir faaliyet olmayacak. Ama bundan sonra isteyen dershanelerin özel okula dönüşmesiyle ilgili de kapı açık bırakılacaktır. Türkiye’de dershane meselesini zorunlu hale getirien eğitim sisteminin yapısıdır. Bu çerçevede kimseyi mağdur etmeksizin, dershane sahipleri öğrencileri ve velileri mağdur etmeden dönüşümün gerçekleştirilmesi için gerekli uygulamalar yapıldı.

2415 dershane dönüşüm programına müracaat etti. 1401 tanesi de özel okul ruhsatı aldılar. Yine milli eğitim bakanlığıyla ilgili olarak konuşmalarımız arasında, mesleki eğitimle ilgili olarak kapsamlı bir çalışma yapılacak, bu çalışmaya bilim sanayi bakanlığımız, odalar birliği gibi kuruluşları da katarak bir rapor hazırlanacak ve mesleki eğitimin niteliğinin artırılması konusunda, adım atılacaktır.

Artan nüfusumuza bu derslik sayısı yetmiyor. Bu açığı kapatmak için hayırseverlerimizin de devreye gireceği yeni bir programın üzerinde durduk. Bundan sonra isteyen hayırseverlerimizin derslik yapabilmesi, isimlerinin annelerinin babalarının isimlerinin bu okullara verilmesi, hatta maalesef artan terör dolayısıyla şehirlerimize gelen şehitlerimizin anısına yapılacak okullara şehitlerimizin adının bu okullara verilmesini hep beraber benimsemiş bulunuyoruz.

DERSLİK SAYISI YETMİYOR

Artan nüfusumuza bu derslik sayısı yetmiyor. Bu açığı kapatmak için hayırseverlerimizin de devreye gireceği yeni bir programın üzerinde durduk. Bundan sonra isteyen hayırseverlerimizin derslik yapabilmesi, isimlerinin annelerinin babalarının isimlerinin bu okullara verilmesi, hatta maalesef artan terör dolayısıyla şehirlerimize gelen şehitlerimizin anısına yapılacak okullara şehitlerimizin adının bu okullara verilmesini hep beraber benimsemiş bulunuyoruz.

2016 bütçe süreciyle ilgili detaylı bir görüşmeyi yaptık. Bu süre içerisinde hiçbir aksama olmadan, bütçeyle ilgili bütün hazırlıklar zamanında yerine getirilerek 17 Ekim’e kadar merkezi yönetim bütçesi TBMM’ye gönderilecektir. Üç temel metnin hazırlanması, bunun da bir bütün içerisinde ele alınması perspektifini benimsedik.

Soru-cevap:

Bugün İpek-Koza operasyonu gerçekleştirildi. Gündeme geldi mi?

Hayır bakanlar kurulunda gündeme gelmedi. Bir gruba dair soruşturma sürdürülüyor. 5 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden birisi yurtdışında. Bu soruşturma MASAK ve polisin yapmış olduğu ön inceleme sonucu başlatılan soruşturma. Bundan sonraki safhalarını hep beraber izleyip göreceğiz.

Bakanlar kurulunda iki HDP’li üye var. Kuruldan çıkarılabilecek mi? Çıkarılırsa da yerine kim atanacak? Bilgi verebilir misiniz bize?

İlk toplantımızda çok güzel, konularına hakim olan bakanlar kurulu olarak toplantımızı gerçekleştirildik. Milli eğitim, bütçe, Hopa’daki sel felaketi çok detay konuştuk. Hiçbir uyumsuzluk göremedik. Varsayım üzerinden hareket etmeyiz. Herkes şunun bilincinde ki burada bir koalisyon kurulmadı, normal bir süreç olsaydı bu tartışmalar gündeme gelmezdi.

Bu anayasal zorunluluk bütün arkadaşlarımıza sorumluluk ruhu verecektir.

Hükümetin kurulmasıyla birlikte atamaların sınırlandırılmasına ilişkin genelge de yayınlandı. İki bakan da ‘güvensizlik göstergesi’ olarak ifade ettiler. Böyle bir genelgeye neden ihtiyaç duyuldu. HDP’li bakanlar bugün serzenişte bulundular mı?

Böyle bir konu gündeme gelmedi. Ama kusura bakmayın, yine bazı şeyler bir seçim hükümeti olduğu için, ilk sefer denendiği için buralarda spekülasyonlar yapılıyor.

1991 yılından itibaren, Yıldırım Akbulut, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit hükümeti, Recep Tayyip Erdoğan hükümeti, ondan sonraki süreçte Ahmet Davutoğlu hükümeti… Hükümetler oturana kadar, bakanlar yerleşene kadar başbakana bu hakkı veren, bu atama yapılmayacak anlamına gelmiyor. Zaten normal zamanlarda izinlerinizi, istişarelerinizi başbakan ile yapıyorsunuz. Ve daha önce de saydığım bütün bu hükümetler tarafından, evet yapmayan hükümetler de var ama gördüğünüz gibi bir çok hükümetler bunu gerçekleştirmiş. Kaldı ki bu geçici bir genelgedir. Hükümetler, bakanlar yerine oturana kadar.

Seçim güvenliği gündeme geldi mi, yarın MGK var. bugün de gündeme geldi mi?

Tabi içişleri bakanımız, seçim güvenliğiyle ilgili bir sunum yapıyorlar. Ama yarın MGK’nın önemli konularından biri bu olacaktır. Yani barut kokuları içerisinde, asla sağlıklı bir seçimin yapılması mümkün değil. onun için gerçekten barış diyenlerin silahları terk etmesini arzu ediyoruz. Bu seçim bunun göstergesi olacaktır. Samimi olmak istiyorsak, bir elimizde kaleşnikof bir elimizde halay çekemeyiz. Sandıktan ne çıkıyorsa başımız üstünde. Kim kime oy vermiş ilgilenmeyiz. Ama her vatandaşımız huzur içerisinde seçimini yapsın. Bunu güvenlik kuvvetleri olarak sağlayacak bütün tertibatı alacağız. Herkesin de bu konuda duyarlı olmasını bütün siyasi partilerin de azami destek ve yardım yapmalarını burada bir kere daha, Dünya Barış Günü dolayısıyla bu çağrıyı yapmayı telakki kabul ediyorum.

2016 bütçesini detaylı şekilde konuştuğunuzu söylediniz. Bu bütçede savunmaya ayrılacak payın daha fazla olacağını söyleyebilir miyiz? Geçtiğimiz günlerde BDDK başkanının taksit sınırlarının esneyeceği şekilde. Bugün de bireysel kredilerinde 36 aydan 48 aya çıkacağı yönünde. Böyle bir talimatı oldu mu hükümetin?

Bir kere bütçe sürecinden bahsettik. Bütçe kalemlerinin neler olacağının detayları ise önümüzdeki dönemde gelecek. Kredi kartlarıyla ilgili konu, tamamiyle piyasanın şartlarıyla ele alınabilecek bir husustur. İlgili yerler çalışmaları yapıyorlar. Hükümet geldiğinde sizinle paylaşırız. Şu anda hükümetin gündemine gelmiş bir konu değildir.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :