• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 10 °C
 • Antalya 10 °C
 • Erzurum 1 °C
 • Bursa 9 °C

GTHB' ye 20 Bin 265 Personel Atanması

GTHB' ye 20 Bin 265 Personel Atanması İçin Kanun Teklifi verildi.
GTHB' ye 20 Bin 265 Personel Atanması

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında boş bulunan 20 bin 265 kadroya atam yapılması için Kanun Teklifi verildi. Kanun teklifinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca 2013 yılında 5 bin 567 kadro sözü verilmiş ancak 490 atama yapılmıştır. Bu durum 2014 yılında da devam etmiş verilen 2000 kadro sözüne rağmen yalnızca 4 kişinin ataması yapılmıştır.

Bu kanun teklifi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığındaki 20 bin 265 boş kadroya atama yapılarak gençlerimizin yaşadığı sıkıntıların bir nebze olsun giderilmesi amaçlanmaktadır denildi.

Dünyada tarım sektörünün stratejik önemi her geçen yıl artmaya devam etmektedir. Günümüzde tarımın ülke ekonomisindeki rolü yurtiçi gıda ihtiyacınm karşılanması, sanayi sektörüne girdi temini, ihracat ve istihdam olanakları olarak kendini göstermekte ve büyük bir önem arz etmektedir. Türkiye, 78 milyon hektarlık yüzölçümü üzerinde büyük bir tarım potansiyeline sahip gözükse de söz konusu potansiyelini yeterince kullanamadığı görülmektedir. Nitekim tarım sektörünün giderek önem kazandığı bu süreçte ülkemiz dışa bağımlı hale getirilmiştir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan atama bekleyen 70 bin civarında ziraat mühendisi, su ürünleri mühendisi, gıda mühendisi, balıkçılık teknolojisi mühendisi, tekniker ve teknisyen bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımız, Bakanlıkta boş bulunan kadrolara atanmak istemektedirler. Bu vatandaşlarımız hükümetten iş sorunlarına çözüm üretmesini beklemekte ve eğitimini aldıkları alanda çalışmak istemektedirler. Kamu hizmetlerinde nitelik ancak bu şekilde artırılabilir. Kamuda yer alan boş kadrolara atama yapılması gerekmektedir. Bu şekilde kadrolara ilişkin nicelik problemi çözülebilir.

Günümüzde iş ve meslek, çağdaş toplumlarda insanların hayatının merkezine yerleşmiş bulunmaktadır. Aile birliğinin korunması, sağlıklı bir toplum oluşturulabilmesi için bireylerin mutlu olabileceği, gönül rahatlığıyla çalışabileceği bir işinin olması şarttır. Unutmamak gerekir ki aile içi çatışmaların en büyük nedenlerinden biri işsizlik ve bunun ardından yaşanan maddi yetersizliklerdir. Tüm bunların sonucunda, sorunlu aile ve toplum yapılan ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle toplumda açılan derin yaraların da iyileştirilmesi mümkün olmamaktadır.

Öte yandan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca 2013 yılında 5 bin 567 kadro sözü verilmiş ancak 490 atama yapılmıştır. Bu durum 2014 yılında da devam etmiş verilen 2000 kadro sözüne rağmen yalnızca 4 kişinin ataması yapılmıştır.

Bu kanun teklifi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığındaki 20 bin 265 boş kadroya atama yapılarak gençlerimizin yaşadığı sıkıntıların bir nebze olsun giderilmesi amaçlanmaktadır.

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 3/6/2011 tarihli ve 639 sayılı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 2- Ekli (1) sayılı listede yer alan kadrolar ihdas edilerek 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) sayılı cetvelin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ait bölümüne eklenmiştir."

MADDE 2- 639 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"2015 Yılı Atamaları

GEÇİCİ MADDE 9- 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanununun sınırlamalarına tabi olmaksızın mevcut boş kadrolar 31/12/2015 tarihine kadar doldurulur."

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

adsiz0.jpg

adsiz-023.jpg

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel :