• BIST 98.314
  • Altın 144,066
  • Dolar 3,5732
  • Euro 3,9941
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 15 °C
  • Antalya : 18 °C
  • Erzurum : 8 °C
  • Bursa : 13 °C

Eş durumundan tayin nasıl olur?

Eş durumundan tayin Anayasamızın 41 ve 62 inci maddeleri ile güvence altına alınan ailenin birliği gereğince bir devlet memurunun eşinin bulunduğu yere tayin istemesi demek.
Eş durumundan tayin nasıl olur?

Mardin’den okurumuz Emine Tekman soruyor: “Bünyamin bey, Mardin’de zorlu şartlarda kamu hizmetimi yapıyorum. Eşim Ankara’da, orada sigortalı çalışıyor. Daha altı ay oldu ama eşimden ayrı perişan olduk. Eşimin yanına nasıl eş durumundan tayin isterim? Her kafadan bir ses çıkıyor, ne olur ayrıntılı açıklayım. Eşimin kesintisiz üç yıl çalışma şartı var mı? Üç yıl varsa çok uzun değil mi? Ne zaman tayin isterim?”

Sayın okurum, eş durumundan tayin hakkı en çok soru aldığımız konulardan birini oluşturuyor.

Memurlar, özellikle de sizin gibi terörün kol gezdiği bölgelerde görev yapan memurlar, eş durumundan tayin olup ailelerinin yanına gelmek istiyorlar. Bu kadar çok sorulmasına karşın o kadar da az bilinen, yanlış bilinen bir konu eş durumundan tayin.

Eş durumundan tayin hakkı nasıl oluyor? En son düzenlemelere göre ayrıntılı olarak açıklayalım…

Eşim Ankara’da, orada sigortalı çalışıyor. Daha altı ay oldu ama eşimden ayrı perişan olduk. Eşimin yanına nasıl eş durumundan tayin isterim? Her kafadan bir ses çıkıyor.

EŞ DURUMUNDAN TAYİN NEDİR?

Öncelikle eş durumundan tayin nedir, onun izah edelim…

Eş durumundan tayin Anayasamızın 41 ve 62 inci maddeleri ile güvence altına alınan ailenin birliği gereğince bir devlet memurunun eşinin bulunduğu yere tayin istemesi demek.

Bu doğrultuda farklı farklı illerde görev yapan aile bireylerinden memurların aile birliğinin teminini sağlayacak şekilde bir ilden diğerine atamasının gerçekleştirilmesi temel ilke olarak beliriyor.

Bu temel ilkenin nasıl uygulanacağı ise mevzuatta iki kademeli olarak düzenlenmiş. Birinci kademede her kurumun kendi personel yönetmeliği eş durumundan tayin konusunda belirli haklar getirmiş. Bu haklar kurumdan kuruma, memurdan memura değişiyor…

Bunların üzerinde ise tüm devlet memurlarını kapsayacak şekilde genel bir yönetmelik var: Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik.

HER İKİ EŞ MEMURSA DURUM NASIL OLUR?

Eş durumundan tayinde iki farklı hal var. Ya her iki eş de memur ya da yalnızca biri memur… Öncelikle her iki eşin de memur olma halini değerlendirelim:

Memurluğa girişte kimlere ayrıcalık tanınır?

Memurların hangisinin diğerine tabi olup tayin olacağını unvanlara ve statülere göre değişiyor. Örneğin memurun, o da memur olan eşinin kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkânının olmaması veya mevzuatı uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere tayini gerçekleştiriliyor.

Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halindeyse, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere tayin yapılıyor. Yani hangi eşin hangisinin yanına gideceğine Kurumları karar veriyor.

FARKLI KURUMDA ÇALIŞIYORLARSA NASIL OLUR?

Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere tayin yapılmakta.

Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halindeyse, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere tayin yapılıyor. Yani hangi eşin hangisinin yanına gideceğine Kurumları karar veriyor.

Son olarak da memur çalışanın, milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere ise ataması doğrudan yapılabiliyor.

Şunu belirtelim, uygulamada genelde unvanı yüksek olan memurun yanına daha düşük unvandaki memur atanıyor. Örneğin A grubu bir kadroda bulunan memurun yanına B grubu kadroda bulunan eşi atanıyor.

EŞİ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANIN DURUMU NASIL OLUR?

Gelelim eşi özel sektörde, yani SSK’lı veya Bağ-kur’lu çalışanların durumuna… Eskiden eşi özelde çalışanlar eşinin çalıştığı yere tayin isteme hakkına sahip değildi. Bu durum 2014 yılında yapılan değişiklik ile değiştirildi.

Bu değişiklik ile eşi SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olan memurlara da eşlerinin olduğu ile tayin isteme ve yanlarına atanma hakkı getirildi. Daha önce birçok kurumda böyle bir hak bulunmuyordu… Yani eşiniz özelde çalışıyorsa yanına tayin isteyemiyordunuz…

Yönetmelik değişikliği ile eşi özelde çalışana da tayin hakkı getirildi, kurumlar arasındaki karmaşa giderildi, memurlara yeni bir hak verildi.

3 YIL KESİNTİSİZ HİZMET ŞARTI VARDI

Eşi özel sektörde çalışan memurlara eş durumundan tayin hakkı 2014’te ilk getirildiğinde yanına tayin istenilecek eşin o yerde “son üç yıldır kesintisiz çalışıyor” olma şartı vardı. Bu şart çok ağır bir şart olduğu için pek çok kişi mağdur oluyor, hatta eşini sahte sigortalı gösterme yoluna gidiyordu.

3 YIL HİZMET ŞARTI SIFIRDAN BAŞLIYORDU

Keza üç yıllık hizmetin kesintisiz olması istenildiğinden bir gün bile çalışılmamış ise, SGK gün dökümünde bir gün bile eksik görülse eşinizin yanına tayin isteyemiyordunuz. Böyle bir gün eksiği olanın üç yıl hizmet şartı sıfırdan başlıyordu. Bu kabul edilemez, “aile birliği”ni prensibinin özüne aykırı, saçma bir uygulamaydı…

360 GÜN HİZMET ARTIK YETERLİ

Şimdi ise bu durum değişti. Sıkça okurlarımızdan soru gelen bu konuda net olarak söyleyelim ki, SSK’lı veya Bağ-Kur’lu eşinizin yanına tayin istemek için üç yıldır kesintisiz çalışıyor olmasına gerek yok! Yanına tayin isteyeceğiniz eşinizin tayin istediğiniz yerde son iki yıl içerisinde 360 gün sigortasının olması yeterli.

Üstelik bu sigortanın kesintisiz olmasına da gerek yok. Arada boşluk olsa da, önemli olan toplamda 360 günü bulması…

Son iki yıldaki 360 gün hizmet tamamen SSK veya tamamen Bağ-Kur’lu olabildiği gibi ikisinin karışımı da olabiliyor… Yeter ki toplamda 360 gün olsun…

Memurların yer değiştirme ataması değişti

NE ZAMAN BAŞVURU YAPILMASI GEREKİR?

Daha açık bir ifade ile söyleyecek olursak, eşiniz tayinin istediğiniz tarihten geriye iki yıl içerisinde en az 360 gün SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olmuşsa eşinizin yanına tayin isteyebiliyorsunuz. Üstelik eşiniz tayin istediğiniz tarihte işsiz (yani sigortalı olmasa) bile tayin isteyebiliyorsunuz. Yeter ki son iki yılda en az 360 gün (12 ay) çalışmış olsun…

HER KURUMUN KENDİ TAYİN DÖNEMLERİ VAR

Her kurumun kendi yönetmeliğine göre uyguladığı tayin dönemleri var. Bazı kurumlar bu tayin dönemlerinde başvurmanızı istiyor. Bazı kurumlar ise her zaman eş durumundan tayin dilekçelerini kabul alabiliyor, tayin dönemini beklemeksizin sizi eşinizin yanına atayabiliyor.

Bu konuda çalıştığınız Kuruma ister tayin dönemi olsun isterse de olmasın dilekçe vermeniz gerekiyor.

Ajanslar

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim