• BIST 116.036
 • Altın 166,292
 • Dolar 3,9383
 • Euro 4,8462
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 18 °C
 • Antalya 19 °C
 • Erzurum 13 °C
 • Bursa 18 °C

Engelli adayları yeni rapor almayacak

Engelli raporları konusunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından sonra, Devlet Personel Başkanlığı da bir açıklama yaptı.
Engelli adayları yeni rapor almayacak

Engelli raporları konusunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından sonra, Devlet Personel Başkanlığı da bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde, kamuoyunun dikkatine sunduğumuz haberde, engelli tanımında geçen bir ibareye dikkat çekmiştik. Söz konusu ibarede, engelli sağlık rapolarında "çalışabilir durumda" olduğu yönünde bir tespi bulunması istenmişti.

Engelli adaya 'çalışabilir' şoku

Bu düzenleme sonrasında, sağlık raporlarında "İstihdam" bölümü boş olan adaylar yeni rapor çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda tereddüt yaşamıştı.

Devlet Personel Başkanlığı bugün yaptığı açıklamada, raporlarda "çalışabilir" yönünde bir tespitin bulunmasının yeterli olduğunu belirtmiştir. Başkanlık bu yöndeki raporun, yerleştirme işlemi sonrasında kurumca ihtiyaç duyulması halinde düzenlenecek olan sağlık kurulu raporunda belirtilmesinin yeterli olduğunu açıklamıştır.

İŞTE BAŞKANLIĞIN AÇIKLAMASI

EKPSS YÖNETMELİĞİNDE GEÇEN "ÇALIŞABİLİR" İBARESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Bilindiği üzere "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı Ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde "engelli" ibaresi "doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler" şeklinde tanımlanmıştır.

Bu tanımda geçen "çalışabilir" ibaresinin kamuoyunda engelli adayların yeniden sağlık kurulu raporu almalarının gerekip gerekmediği yönünde tartışmalara sebep olduğu görülmüştür.

Bu çerçevede aşağıdaki hususların açıklanmasında fayda görülmüştür;

1- Engelli adayların yeni bir sağlık kurulu raporu almalarına gerek bulunmamaktadır.

2- Bahse konu ibare, kamu kurum ve kuruluşlarından geçtiğimiz atama döneminde Devlet Personel Başkanlığı'na iletilen ve "kamu kurumlarına merkezi yerleştirme ile yerleştirildiği halde çalışamayacak veya kendi ihtiyaçlarını göremeyecek durumda olan adaylar hakkında nasıl bir işlem tesis edileceği" şeklindeki başvurulara bir karşılık olmak ve uygulama birliğini sağlamak üzere konulmuştur.

3- Bahse konu düzenleme yeni bir durum olmayıp, bir kadroda istihdam edilecek adaylar için aranacak asgari şart niteliğindedir.

4- İstihdam amaçlı sosyal politika uygulamalarında asgari düzeyde de olsa adayın "çalışabilir" durumda olması temel şarttır. Aday için düzenlenen veya yerleştirme işlemi sonrası kurumca ihtiyaç duyulması halinde düzenlenecek olan sağlık kurulu raporunda kişinin "çalışamaz" durumda olduğunun belirtilmesinin "atanmaya engel olduğu"nun bilinmesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :