• BIST 103.047
 • Altın 203,087
 • Dolar 4,8857
 • Euro 5,7204
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 21 °C
 • Antalya 28 °C
 • Erzurum 13 °C
 • Bursa 18 °C

Elektronik haberleşme pazarında büyük hedef

2014 yılında elektronik haberleşme ve bilgi teknolojileri pazarlarının 2013 yılına göre yüzde 10 oranında büyüyerek sırasıyla 18,6 ve 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
Elektronik haberleşme pazarında büyük hedef

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri süren 2014 yılı bütçe programında, ülkemizin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde, önümüzdeki dönem için politika, strateji ve uygulamaların belirleneceği yeni Bilgi Toplumu Stratejisi hazırlanarak hayata geçirileceği bildirildi.

Programa göre, elektronik haberleşme sektörünün hizmet yeteneğinin rekabetçi bir ortamda küresel düzeyde geliştirilmesi hedefi doğrultusunda; devletin düzenleyici rolünün etkinleştirilmesi, yapılan düzenlemelerin etkin şekilde uygulanması, alternatif altyapı ve hizmetlerin devreye girmesi, pazarın potansiyel gelişimi ve bilgi toplumu hizmetlerinin yaygınlaşmasını etkileyen sorunlara yönelik çözümlerin geliştirilmesi konularında çalışmalar yürütülecek.

Bu kapsamda, internet erişim ve kullanım oranlarının gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılmasına yönelik faaliyetler gelecek dönemde de sürdürülecek.

Kullanıcılara yüksek hızlarda genişbant erişim hizmeti sunulmasına imkan veren fiber optik şebeke alt yapılarının yaygınlaştırılması ve kurulumunun kolaylaştırılmasına yönelik tedbirlerin hayata geçirilmesi çalışmalarına devam edilecek.

Bilgi ve iletişim teknolojilerine (BİT) yönelik Ar-Ge, yenilik ve ihracat teşviklerinin, belirlenecek öncelikli alanlarda, odaklı ve etkileri ölçülebilir bir yapıda uygulanmasına yönelik çalışmalar yürütülecek.

-Doğu ve Güneydoğu'da 2 bin yerleşim yeri kapsama altına alınacak

İletişim teknolojileri alt yapısı, uygun kalite ve fiyatlarla hizmet sunumuna imkan verecek şekilde geliştirilecek. Başta fiber alt yapı olmak üzere, yüksek hızlı internet erişim imkanı sunan sabit ve mobil yeni nesil erişim şebekelerinin yaygınlaştırılması sağlanacak.

Bu çerçevede Elektronik Haberleşme Altyapı Bilgi Sistemi (EHABS) Projesi hayata geçirilecek.

Büyük kısmı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde olmak üzere, elektronik haberleşme alt yapısı olmayan köy, mezra ve benzeri yerleşim yerlerine telefon ve internet alt yapısının kurulması ve işletilmesi projesi kapsamında, yaklaşık 2 bin yerleşim yeri gelecek yıl sonuna kadar kapsama alanına dahil edilecek.

Mobil kapsama alanı bulunmayan yerleşim yerlerinde mobil haberleşme alt yapısının kurulması ve işletilmesi projesi kapsamında da yaklaşık 500 yerleşim yeri kapsama altına alınacak.

-Mobil oyun ve uygulamalarda Türkiye'de var olacak

FATİH Projesi başta olmak üzere, kamu projelerindeki BİT ürün ve hizmet alım süreçleri, yerli katma değerin artırılmasını ve KOBİ'lerin gelişimini gözeten bir anlayışla düzenlenecek.

Sayısal içeriğin gelişmesi ve ticarileşmesi amacıyla, başta oyun olmak üzere mobil uygulama, yazılım ve bilgi teknolojileri hizmetlerinin desteklenmesine yönelik çalışmalar yürütülecek.

-İnternetteki Türkçe içeriğin nicelik ve niteliği artırılacak

İnternetteki Türkçe içeriğin nicelik ve nitelik açısından gelişmesi ve erişilebilir olmasına yönelik faaliyetler sürdürülecektir.

KOBİ'lerin bulut bilişim teknolojilerinden yararlanabilmesi için hizmet sağlayıcılarıyla hizmeti alanlar arasında aracılık faaliyetlerinin geliştirilmesi sağlanacak.

Ayrıca gelecek yıl yüksek katma değerli internet girişimlerinin ortaya çıkması ve gelişimi de desteklenecek.

Programda yer alan bilgilere göre öte yandan e-Ticaretin hem yurt içinde gelişmesi hem de bu kanal vasıtasıyla ihracatın artırılmasına yönelik teşvik ve düzenlemelere ilişkin çalışmalar hayata geçirilecek.

-Kişisel veriler güvence altına alınıyor

Kişisel verilerin korunması ve ulusal bilgi güvenliği alanlarında hukuki alt yapının tamamlanmasına yönelik çalışmalar sürdürülecek.

Anayasada kişisel verilerin korunmasına ilişkin getirilen düzenleme çerçevesinde, kişilerin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı ile temel hak ve özgürlüklerinin korunmasını temin edecek olan elektronik sistemler aracılığıyla veya diğer yollarla işlenen kişisel verilerin korunmasına yönelik kanun hazırlık çalışmaları nihayetlendirilecek.

-Analog karasal yayınlar en geç 2015 yılında sonlandırılacak

Öte yandan karasal vericiler üzerinden sayısal yayıncılığa geçiş amacıyla sıralama ihalesinin RTÜK tarafından 2013 yılında gerçekleştirilmesi ve sayısal yayın lisanslarının verilmesiyle beraber analog ve sayısal karasal yayınlar paralel olarak sürdürülecek ve analog karasal yayınlar en geç 2015 yılında sonlandırılacak.

2014 yılında elektronik haberleşme ve bilgi teknolojileri pazarlarının 2013 yılına göre yüzde 10 oranında büyüyerek sırasıyla 18,6 ve 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Yine gelecek yıl mobil telefon abone yoğunluğunun da yüzde 90, genişbant abone yoğunluğunun ise yüzde 45 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :