• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 25 °C
 • Antalya 23 °C
 • Erzurum 7 °C
 • Bursa 22 °C

Ek Derslere Zam Komisyonda Görüşüldü

2616 sayılı kanun teklifiyle hafta sonu kurs ek ders ücretleri % 100 arttırılıyor.
Ek Derslere Zam Komisyonda Görüşüldü

2616 sayılı kanun teklifiyle hafta sonu kurs ek ders ücretleri % 100 arttırılıyor. Plan ve Bütçe Komisyonunda 29 Ocak 2015’te kanun teklifi görüşülmüştür. Muhalefet milletvekillerinin maddeyle ilgili önerileri komisyonda kabul edilmedi.

Komisyonda Kabul Edilmeyen Öneriler

*Tüm ek ders ücretlerinin iki katına çıkarılması.

*Öğretmenlere nöbet ücreti ödenmesi.

*Öğretmenlerin ek derslerinden vergi kesinti yapılmaması.

*Hafta sonu kurslarında görev alan hizmetli ve görevlilere mesai ücreti ödenmesi.

Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın Önergesi:

"MADDE 2- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 176 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir." Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 280, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 300 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenir. Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Yönergesi kapsamında görev alan yönetici öğretmenlere % 100 fazlasıyla ödenir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda öğretmenlerin aldığı ek ders ücretlerinden gelir vergisi kesintisi yapılmaz. Okullarda nöbetçi olarak görevlendirilen öğretmen ve yöneticilere haftalık altı saat ilave ek ders ücreti ödenir. Bu madde kapsamında ücretle ders vermek üzere yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına 2914 sayılı Kanun hükümlerine göre ek ders ücreti ödenir. Konferans ücreti her sene bütçe kanunlarında gösterilir."

Gerekçe: Madde ile ek ders ücretleri günün şartlarına uygun hale getirilmekte, hafta içi ve hafta sonu için belirlenen ek ders gösterge rakamları iki katına çıkarılmaktadır. Çalışma şartlarına bağlı olarak nöbetçi öğretmenlere haftalık 6 saat ilave ek ders ücreti ödenmesi için madde metnine bir hüküm eklenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda öğretmenlerin aldığı ek ders ücretlerinden gelir vergisi kesintisi yapılmaz.

Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve Hakkari Milletvekili Adil Zozani’nin Önergeleri:

“Madde 2 – Bu ücretler, Milli Eğitim Bakanlığı örgün ve yaygın eğitim kapsamında görevli öğretmen, yönetici ve diğer personele %100 fazlasıyla ödenir. Ayrıca buna ek olarak özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine, cezaevlerinde görevli öğretmenlere ve alanında tezli yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamış öğretmenlere % 25 fazla ödeme yapılır."

Gerekçe: Bu madde ile dershanelerin yerini alması planlanan hafta sonu kurslarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin ek ders ücretlerinin %100 fazlasıyla ödenmesi önemli olmakla birlikte, hafta sonları okullarda görev yapacak yardımcı hizmetlilerin fazla mesai ücretleri ile ilgili bir düzenleme yapılmamış olması önemli bir eksikliktir. Bununla beraber yoksulluk sınırının oldukça altında bir ücret alan öğretmenlerin hafta içi, ya da hafta sonu örgün ve yaygın eğitim kapsamında girdikleri tüm derslerin ek ders ücretlerinin %100 artırılması gerekmektedir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :