• BIST 95.852
 • Altın 189,374
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 26 °C
 • Antalya 25 °C
 • Erzurum 15 °C
 • Bursa 22 °C

Devletin resmi arması belirlenecek

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi armasının belirlenmesini içeren yasa teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.
Devletin resmi arması belirlenecek

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi armasının belirlenmesini içeren yasa teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

Komisyon'un, AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu başkanlığında gerçekleştirilen toplantısında, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Armağan Uslu ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifin görüşmeleri yapıldı.

"15 GÜN İÇİNDE KOMİSYON BELİRLENECEK"

Komisyonda kabul edilen teklife göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi armasının belirlenmesi amacıyla TBMM'de komisyon kurulacak.

Komisyon, Meclis Başkanı, yokluğunda ise her siyasi parti grubunun sırasıyla başkanlığında, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin kanunun yayımını takip eden 15 gün içinde TBMM Başkanlığı'na bildireceği üçer adaydan oluşacak. Komisyon üyelerinin seçimi, siyasi parti grupları tarafından önerilen adayların Genel Kurul'da işaret oyu ile onaylanması ile gerçekleşecek.

ARMA 3 AY İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

Komisyonun görev süresi 3 ay olacak. Bu sürenin ilk 2 ayı resmi armanın belirlenmesi amacıyla yapılacak ön hazırlık çalışmalarına ayrılacak. Son bir aylık sürede komisyonca belirlenecek yeterli sayıda uzmandan oluşan çalışma grubu tarafından armanın tasarımı tamamlanacak.

Gerektiğinde armanın tasarımına ayrılan çalışma süresi, iki ayı geçmemek üzere uzatılabilecek. Komisyon gerektiğinde uzmanlık alanları itibarıyla alt komisyonlar kurarak çalışabilecek.

Komisyon, göreviyle ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerden bilgi isteyebilecek, belge alabilecek.

Komisyon, üye tamsayısının salt çoğunluğu ile karar alabilecek.

Komisyonca özel ihtisas gerektiren konularda mütalaa ve hizmet satın alma işleri Başkanlık Divanı'nca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Arma tasarımının Komisyonca kabul edilmesi halinde resmi arma önerisi bir rapora bağlanacak.

Daha sonra resmi arma önerisi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek ve kabul edilmesi halinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi arması belirlenmiş olacak.

203 DEVLETTEN 201'İNİN RESMİ ARMASI VAR

Teklifin gerekçesinde, devlet armalarının her ülke için, o ülkenin bayrağından sonra sahip olduğu en temel sembollerinden ve ülkelerin saygınlığına katkı sağlayan unsurlar arasında yer aldığı belirtildi. Uluslararası sistemde yer alan 203 devletten, Türkiye Cumhuriyeti ve Dominik Cumhuriyeti dışındaki geri kalan 201 devletle ilgili yasal düzenlemelerle belirlenmiş ulusal bayraklarının yanı sıra ulusal armalar mevcut olduğuna işaret edildi.

Osmanlı İmparatorluğu'nca kullanılan Osmanlı Arması'nın saltanatın ilgası ve cumhuriyetin ilanı ile kaldırıldığı, 1927 yılında "Türkiye Arması" tesisi yönünde çalışmalar yapıldığı, ancak sebebi açıklanmaksızın resmileştirilmediği kaydedildi.

Gerekçede, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin armasının belirlenmesinin, devletin kurumsal kişiliğine katkı sağlayacağı vurgulandı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :