• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 23 °C
 • Antalya 22 °C
 • Erzurum 11 °C
 • Bursa 20 °C

Devlet memurlarına yiyecek yardımı başvurusu nereye?

Memurlar yiyecek yardımı almak için nereye başvuru yapmalı? Yiyecek yardımı almak isteyen memur hangi şartları yerine getirmeli?
Devlet memurlarına yiyecek yardımı başvurusu nereye?

Yiyecek yardımı almak isteyen memurlar nereye ve nasıl başvuru yapmalı? Kimlere yiyecek yardımı verilir? İşte cevabı...

Yiyecek yardımı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi çalışan tüm memurlara yapılır. Ancak 2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanuna göre tayın bedeli verilen personel bu yardımdan faydalanamaz.

YİYECEK YARDIMI NASIL YAPILIR?

sgkrehberi adlı sitenin araştırmasına göre, yiyecek yardımı devlet memurlarına yemek verilmesi şeklinde yapılır. Yani yiyecek yardımı kapsamında memurlara nakit ödemesi yapılmaz. Günün 24 saati çalışmayı gerektiren işlerde çalışan devlet memurlarına üç öğün olarak yiyecek yardımı yapılır.

YİYECEK YARDIMLARI NASIL FİNANSE EDİLİR?

Yiyecek yardımlarına ait giderler Kurum bütçelerinden karşılanır. Bu giderler yemek maliyetinin yarısını geçemez.

Yemek bedeli için bir kısım memurdan alınır diğer kısım ise Kurum’un bütçesinden karşılanır.

YİYECEK YARDIMI ALMAK İÇİN HANGİ ŞARTLARI YERİNE GETİRMEK GEREKİR?

Yemek servisi için yiyecek yardımından faydalanılabilmesi için memur sayısının 50 ve üzerinde olması ve atamaya yetkili amirin onay vermesi gerekmektedir.

Yataklı tedavi merkezlerinde tedavi gören memurlar yiyecek yardımından faydalanabilir mi?

Yiyecek yardımından yararlanacak personelden yataklı tedavi kurumlarında (üniversitelerin yataklı tedavi kurumları dâhil) ve yatılı sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapanlar, hastalar ve sosyal hizmet alanlar için oluşturulmuş yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanır.

ACİL SERVİS ÇALIŞANLARI

Yiyecek yardımından yararlanacak personelden Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personel (sözleşmeli personel dâhil), il sağlık müdürlüklerinin yemek servislerinden veya il sağlık müdürlüklerince belirlenen Sağlık Bakanlığına bağlı yataklı tedavi kurumlarının yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanır. Bu personelden hizmetin kesintisiz olması nedeniyle görev yerinden ayrılamayacak durumda bulunanlar kumanya verilmek suretiyle bu yardımdan yararlandırılabilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenir.

PEKİ YA GEÇİCİ GÖREVDEKİLER...

Yiyecek yardımından yararlanacak personelden ilgili mevzuatı uyarınca diğer kamu idarelerinde geçici olarak görevlendirilenler, geçici görevli bulundukları kamu idarelerinin yemek servislerinin bulunması halinde bu idarelerin yemek servislerinden emsali personel gibi yararlandırılır. Bu kapsamda bulunan personel için ilgili idareler arasında herhangi bir hesaplaşma yapılmaz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :