• BIST 90.383
  • Altın 144,498
  • Dolar 3,6117
  • Euro 3,9021
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 19 °C
  • Antalya : 17 °C
  • Erzurum : 1 °C
  • Bursa : 13 °C

Devlet Memurlarına Neler Yasak?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun çeşitli hükümleriyle doğrudan ya da dolaylı olarak Devlet memurlarına yasaklar getirilmiş olmakla birlikte, bu yasaklardan bazıları ise ayrı bir bölümde tek tek sayılmıştır.
Devlet Memurlarına Neler Yasak?

Devlet Memurları Kanununun “Yasaklar” başlıklı bölümünde, memurlar için yasak olan haller sayma yoluyla belirtilirken, diğer bazı hükümlerinde ise “yasaklar” bölümünde yer almayan çeşitli yasakların memurlar hakkında söz konusu olduğu görülmektedir.

657 sayılı Kanunun “yasaklar” bölümünde yer alan yasaklar

Kanunda, Devlet memurlarının yasaklarının düzenlendiği bölümde şu yasaklardan söz edilmiştir:

**Toplu eylem ve hareketlerde bulunma yasağı:Devlet memurlarının kamu hizmetlerini aksatacak şekilde memurluktan kasıtlı olarak birlikte çekilmeleri veya görevlerine gelmemeleri veya görevlerine gelip de Devlet hizmetlerinin ve işlerinin yavaşlatılması veya aksatılması sonucunu doğuracak eylem ve hareketlerde bulunmaları yasaktır.          

**Grev yasağı: Devlet memurlarının greve karar vermeleri, grev tertiplemeleri, ilan etmeleri, bu yolda propaganda yapmaları yasaktır.   

**Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.   Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve

**Hediye alma, menfaat sağlama yasağı: Devlet memurlarının doğrudan doğruya veya aracı eliyle hediye istemeleri ve görevleri sırasında olmasa dahi menfaat sağlama amacı ile hediye kabul etmeleri veya iş sahiplerinden borç para istemeleri ve almaları yasaktır.

**Denetimindeki teşebbüsten menfaat sağlama yasağı: Devlet memurunun, denetimi altında bulunan veya kendi görevi veya mensup olduğu kurum ile ilgisi olan bir teşebbüsten, doğrudan doğruya veya aracı eliyle her ne ad altında olursa olsun bir menfaat sağlaması yasaktır.

**Gizli bilgileri açıklama yasağı: Devlet memurlarının kamu hizmetleri ile ilgili gizli bilgileri görevlerinden ayrılmış bile olsalar, yetkili bakanın yazılı izni olmadıkça açıklamaları yasaktır.

Diğer bazı yasaklar

Devlet Memurları Kanununda “Yasaklar” başlıklı bölümde belirtilmemesine rağmen, Kanunun diğer hükümlerinde ise doğrudan ya da dolaylı olarak memurlar için çeşitli yasaklar getirilmiş olduğu da görülmektedir. Bu yasaklardan bazılarını aşağıdaki şekilde ifade edebiliriz.

Devlet memurlarının;

-Siyasi partiye üye olmaları, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunmaları, siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunmaları yasaktır.

-Belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranamazlar,

-Verilen emirlere itiraz edemezler, (hukuka aykırı emirler hariç)

-Borçlarını kasten ödemeyerek haklarında yasal yollara başvurulmasına neden olamazlar,

-Basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç vermesi yasaktır. (Yetkilendirilmiş olanlar hariç)

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim