• BIST 117.490
 • Altın 168,249
 • Dolar 3,9324
 • Euro 4,8448
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 20 °C
 • Antalya 18 °C
 • Erzurum 11 °C
 • Bursa 17 °C

Çocuklarda Terk Edilme Kaygısı

Halise Odabaş

ÇOCUKLARDA TERK EDİLME KORKUSU

İnsanlar kendilerini güvende hissedebilmek için kendi güçlerine ve yakınlarının desteğine güvenirler. Küçük ço­cukların kendi güçlerine güvenme imkânları yok, bu neden­le onların kendilerini güvende hissetmeleri için yakınlarının özellikle de annelerinin desteklerine ihtiyaçları bulunmakta­dır. Küçük çocukların varlıklarını sürdürebilmeleri ebeveyn­lerinin kendilerine gösterecekleri ilgiye bağlıdır. Bu nedenle çocukların başına gelebilecek en büyük felaket, ebeveynleri tarafından terk edilmektir.

"Yeni doğmuş bir bebek annesi ya da annesinin yerini tutan bir başka kişi tarafından sevilip sevilmediğini hissedebilme yeteneği ile donatılmıştır. Empathie (başkalarının duygulanın anlayabilme) diye adlandırdığımız bu yetenek, çocuğa hem güvenlik ve rahatlık, hem de korku ve endişe duygusu vermektedir."

Her insan gibi bebeklerin de sevilmeye ihtiyaçları var­dır. Anneleri onları okşadıkları, kucakladıkları ve onlarla şefkatli bir biçimde konuştukları vakit çok mutlu olurlar. Eğer anneleri onlara kızarlarsa, içlerinden çocuklarına karşı olumsuz duygular geçirirlerse çocuklar hemen endişeye kapılırlar. Empathie yoluyla annesinin bu olumsuz duygularını algılayan bebek, annesinin kendisini terk edeceği korkusuyla annesine sarılır. Ayrıca "anne onu emzirdiği sırada huzursuz ise, bebek bu durumda beslenme ve sindirim güçlüğü çekebilir."

 

Çocuğun zihin sağlığının bozulmaması, annesinin sev­gisinden emin olmasına bağlıdır. Eğer çocuk annesinin sev­gisinden emin olursa, annesinin belli sürelerde dışarıda ça­lışmasını kabul edebilir ve bakıcısına sorun çıkarmaz. Bebek­ler kendilerine özgü biyolojik saatleri ile annelerinin ne za­man işten dönüp kendilerini alacaklarını bilirler. Bu iş dönüş saatlerinde çok ciddi gecikmeler olmadığı takdirde, annenin bebeğini bakıcıya emanet etmesi bir sorun yaratmaz ve ço­cuğun zihin sağlığı ile ilgili olumsuzluklara neden olmaz.

Ne Yapmalı?

Çocuğunuzu kucağınıza alır almaz onun dışında hiçbir şey düşünmeyiniz. Onunla şefkatli bir biçimde konuşunuz. Göğsünüze bastırınız ve okşayınız. Onu emzirirken müm­kün mertebe sevmediğiniz kişileri aklınıza getirmeyiniz. Hatta onu emzirmekten mutlu olduğunuzu düşününüz. Ke­sinlikle içinizden onunla ilgili olarak olumsuz duygular geçirmeyiniz. "O küçücük bir bebektir hiçbir şey anlamaz." demeyiniz. Kötü hissiyatların evladınızda terk edilme korkusu oluşturabileceğini aklınızdan çıkarmayınız.

Çalışan bir anne iseniz çocuğunuzu bakıcısından mümkün mertebe aynı saatlerde almaya gayret gösteriniz. Geç kaldığınızda çocuk huzursuz olabilir. Çocuğunuzun tepkilerini iyice gözlemleyiniz. Olumsuz tepki verme durumlarında da kendi ilişki biçiminizi ve bakıcısının ilişki biçimini günü­birlik kontrol ediniz.

Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :