• BIST 101.742
 • Altın 227,796
 • Dolar 5,2959
 • Euro 5,9997
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 16 °C
 • Antalya 17 °C
 • Erzurum -5 °C
 • Bursa 13 °C

Çocuk ve Güven Duygusu

Halise Odabaş

ÇOCUĞUNUZA GÜVEN DUYGUSUNU NASIL VEREBİLİRSİNİZ?

 1. Önce kendinizden başlayınız. Eğer siz kendinize say­gı duyuyorsanız, başkalarına saygı duyuyorsanız, başkaları size saygı duyuyorsa ve başkaları size güveniyorsa, çocuğu­nuz için en iyi örnek sizsinizdir.

 

 1. Çocuğunuza, ona sahip olmaktan mutlu olduğunuzu gösteriniz. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul ediniz, ona inan­dığınızı ve güvendiğinizi hissettiriniz. Bu durumda, çocu­ğunuz tüm enerjisini sizin beklentinizi gerçekleştirmek için sarf edecektir.

 

 1. Çocuğunuzun gayretlerini olumlu karşılayınız. Çocu­ğunuz ne yapmaya kalkışırsa kalkışsın, ona önce yaptığı şe­yin iyi olduğunu ve yaptığı işi ilginç bulduğunuzu söyleyi­niz. Daha sonra yaptığı işi ustaca eleştiriniz ve işini geliştir­mesi için ona birkaç "ipucu" veriniz.

 

 1. Çocuğunuzu eyleme geçirecek sözlerinizi çoğaltınız. "Ben senin başarabileceğini biliyorum, bir defa daha dene”, "Sen kesinlikle bunu tek başına yapabilirsin, ben sana güve­niyorum". Bu sözler çocuğunuzun kafasına kazınır ve güç bir duruma düştüğünde onlardan yararlanabilir. "Annem bana yapabileceğimi söylemişti, o halde yapabilirim" diye­rek enerjisini toplayabilir.

 

 1. Çocuğunuzun "hayır"larına saygı duyunuz. Çocu­ğunuz, yapmasını istediğiniz bir etkinliği yapmak istemiyor­sa, onu çok fazla zorlamayınız, çocuğunuz onu yapmaya henüz hazır değildir. Çocuğunuzun kendi ritmine göre iler­lemesine yardımcı olunuz. Çok sık olarak çocuklardan he­nüz yapmaya hazır olmadıkları şeyleri yapmaları beklenir. Buna dikkat ediniz, bu durum çocukların kendilerine güven­lerini sarsabilir.

 

 1. Çocuğunuzun üstesinden gelebileceği bazı riskleri göze almasına izin veriniz. "Düşersin" veya "asla bunu ya­pamazsın" gibi sözlerle çocuğunuzu durdurmayınız. Eğer siz onu sürekli durdurursanız, çocuğunuz riske girmekten, sorumluluk almaktan uzak duracaktır. Dünyanın tehlikeli bir yer olduğunu düşünerek hareketsiz kalmayı yeğ­leyecektir.

 

 1. Çocuğunuzla alay etmeyiniz ve hatalarını başka­larının yanında söylemeyiniz. Çocuğunuz öz saygısını yitirir. Çocuğunuz gülünç duruma düşmekten korkarsa risk ala­maz.

 

 1. Çocuğunuz başarısız olduğunda, onun bunu ka­bullenmesinde yardımcı olunuz. Hayatta her şey her zaman başarılamaz! Aldanmak, bir anlamda hatamızın, yaptıkları­mızın geçersiz olduklarının farkına varmaktır ve dolayısıyla gelecek sefere daha güçlü olmaktır.

 

 1. Çocuğunuzu bağımsız olmaya ve kendi başının çare­sine bakmaya teşvik ediniz. 4 yaşına doğru, ertesi gün giyi­neceği elbiselerini seçebilir veya kendi odasını kafasına göre düzenleyebilir. Düşünmesini ve kendi başına hareket etme­sini öğrenen bir çocuk kendine saygısını geliştirir.

 

 

 1. Bırakınız çocuğunuz kendi davranışlarının sonuç­larını üstlensin. Beden eğitimi çantasını okulda unuttuğunda gidip çantasını kendisi alsın. Kendi işlerini kendisinin yap­masında ısrarcı olunuz, içinde bulunduğu durumu kendi başına düzenleyebileceği tarzda düşünmesine izin veriniz. Böylece kendi imkânlarını kullanmasını öğrenecektir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :