Halise Odabaş

ÇOCUĞUNUZA GÜVEN DUYGUSUNU NASIL VEREBİLİRSİNİZ?

  1. Önce kendinizden başlayınız. Eğer siz kendinize say­gı duyuyorsanız, başkalarına saygı duyuyorsanız, başkaları size saygı duyuyorsa ve başkaları size güveniyorsa, çocuğu­nuz için en iyi örnek sizsinizdir.

 

  1. Çocuğunuza, ona sahip olmaktan mutlu olduğunuzu gösteriniz. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul ediniz, ona inan­dığınızı ve güvendiğinizi hissettiriniz. Bu durumda, çocu­ğunuz tüm enerjisini sizin beklentinizi gerçekleştirmek için sarf edecektir.

 

  1. Çocuğunuzun gayretlerini olumlu karşılayınız. Çocu­ğunuz ne yapmaya kalkışırsa kalkışsın, ona önce yaptığı şe­yin iyi olduğunu ve yaptığı işi ilginç bulduğunuzu söyleyi­niz. Daha sonra yaptığı işi ustaca eleştiriniz ve işini geliştir­mesi için ona birkaç "ipucu" veriniz.

 

  1. Çocuğunuzu eyleme geçirecek sözlerinizi çoğaltınız. "Ben senin başarabileceğini biliyorum, bir defa daha dene”, "Sen kesinlikle bunu tek başına yapabilirsin, ben sana güve­niyorum". Bu sözler çocuğunuzun kafasına kazınır ve güç bir duruma düştüğünde onlardan yararlanabilir. "Annem bana yapabileceğimi söylemişti, o halde yapabilirim" diye­rek enerjisini toplayabilir.

 

  1. Çocuğunuzun "hayır"larına saygı duyunuz. Çocu­ğunuz, yapmasını istediğiniz bir etkinliği yapmak istemiyor­sa, onu çok fazla zorlamayınız, çocuğunuz onu yapmaya henüz hazır değildir. Çocuğunuzun kendi ritmine göre iler­lemesine yardımcı olunuz. Çok sık olarak çocuklardan he­nüz yapmaya hazır olmadıkları şeyleri yapmaları beklenir. Buna dikkat ediniz, bu durum çocukların kendilerine güven­lerini sarsabilir.

 

  1. Çocuğunuzun üstesinden gelebileceği bazı riskleri göze almasına izin veriniz. "Düşersin" veya "asla bunu ya­pamazsın" gibi sözlerle çocuğunuzu durdurmayınız. Eğer siz onu sürekli durdurursanız, çocuğunuz riske girmekten, sorumluluk almaktan uzak duracaktır. Dünyanın tehlikeli bir yer olduğunu düşünerek hareketsiz kalmayı yeğ­leyecektir.

 

  1. Çocuğunuzla alay etmeyiniz ve hatalarını başka­larının yanında söylemeyiniz. Çocuğunuz öz saygısını yitirir. Çocuğunuz gülünç duruma düşmekten korkarsa risk ala­maz.

 

  1. Çocuğunuz başarısız olduğunda, onun bunu ka­bullenmesinde yardımcı olunuz. Hayatta her şey her zaman başarılamaz! Aldanmak, bir anlamda hatamızın, yaptıkları­mızın geçersiz olduklarının farkına varmaktır ve dolayısıyla gelecek sefere daha güçlü olmaktır.

 

  1. Çocuğunuzu bağımsız olmaya ve kendi başının çare­sine bakmaya teşvik ediniz. 4 yaşına doğru, ertesi gün giyi­neceği elbiselerini seçebilir veya kendi odasını kafasına göre düzenleyebilir. Düşünmesini ve kendi başına hareket etme­sini öğrenen bir çocuk kendine saygısını geliştirir.

 

 

  1. Bırakınız çocuğunuz kendi davranışlarının sonuç­larını üstlensin. Beden eğitimi çantasını okulda unuttuğunda gidip çantasını kendisi alsın. Kendi işlerini kendisinin yap­masında ısrarcı olunuz, içinde bulunduğu durumu kendi başına düzenleyebileceği tarzda düşünmesine izin veriniz. Böylece kendi imkânlarını kullanmasını öğrenecektir.
Yazarın Diğer Yazıları
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
SON DAKİKA HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
FOTO GALERİ
YAZARLAR
VİDEO GALERİ
12345678
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :