• BIST 98.090
  • Altın 143,479
  • Dolar 3,5672
  • Euro 3,9865
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İzmir : 16 °C
  • Antalya : 18 °C
  • Erzurum : 6 °C
  • Bursa : 13 °C

Bülent Arınç: Dershane Taslağı Ocakta Meclis'te

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dersaneler taslağının ocak ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geleceğini söyledi.
Bülent Arınç: Dershane Taslağı Ocakta Meclis'te

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bakanlar KuruluToplantısı sona erdi. Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlenen toplantı yaklaşık 7,5 saat sürdü. Bakanlar Kurulu toplantısın sonuna, Irak'a yaptığı ziyaretin ardındanTürkiye'ye dönen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı. Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

İşte Arınç'ın açıklamasından satır başları...

Bakanlar Kurulu toplantımız bir süre önce bitti. Gündemle ilgili bazı konularda size bilgi sunayım. Bazı bakanlarımızın sunumları vardı. Onlarla ilgili görüşme yapıldı. İçişleri Bakanımızın yapmış olduğu yardım toplama kanun tasarısı görüşüldü, kabul edildi ve imzaya açıldı. Dernek kurucu sayıları düşürülmekte, Dernekler Genel Müdürlüğü yeniden yapılandırılıyor. Bu önemli kanunla dernekler yeniden düzenlenmektedir. Maliye Bakanımız iki tasarı sundu. Biri döner sermayeli işletmeler kanun tasarısıdır. Yine katma değer vergisi kanununda değişiklik yapılmasına dair üç maddelik bir kanun tasarısı sunuldu. Bazı iç ve dış konular üzerinde arkadaşlarımız ve Sayın Başbakanımız kapsamlı olarak durdular. Irak ve Suriye ile ilgili gelişen olaylar ele alındı."

DERSHANELER KONUSU

15 gün evvel Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konu üzerinde görüşüldüğünü ve paydaşlarla görüşürüp ele alınacağını söylemiştim. Bakanımız yaptığı çalışmaları tekrar Bakanlar Kurula getirildi ve düşüncemiz alındı.

Bazı basın organları dershanenin kapatılması üzerine yoğun bir şekilde yayın yapıyorlar. Dershaneler hür teşebbüsün unsurudur. İnsanlar ticari amaçlarla öğrencilerin üniversiteye hazırlanmasını sağlamaya yönelik bir kurumdur. Bu projenin adı bir dönüşüm projesidir. Dershanelerin özel okullara dönüşümüdür.

Sayın Başbakanımızın söylediği gibi buralarda çalışan elemanlar muhafaza edilecektir. Hatta inşaatını yapılacakken ek destekler sağlanacaktır. "Ben özel okul olamam" diyenler bu dershane faaliyetlerinden vazgeçmiş olurlar. Bugün üniversitelerin açık kalan kontenjanları fevkalade düşüktür. Bugün 180 üniversitemiz var. Bu sayı birkaç yıl içinde daha da artacak olursa her sınava giren istediği fakültelere girebilmiş olacak.

Eğitimde dönüşüm projesi başlattığımıza göre Türkiye'deki demokratikleşme dönemindeki dönüşüm projelerindeki gibi kabul etmek gerekir. Dershaneler çok faydalı işler yaptı. Kendi çocuklarımızı da dershanelere gönderdik.

Yani dershanelerin dönüşümü konusu Ocak ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelecek. Bu dönüşüm süreci için 2 yıl öngörüyoruz. Ekim 2015 yani 2015-2016 yılında dershanelerin okullaşma sürecinde son noktaya gelmesini arzu ediyoruz. Ocak ayından itibaren kendisini hazır hisseden dershanelere kısa sürede, hazır olmayanlara da söylediğim tarihlere kadar teşvik vereceğiz.

"HİZMET HAREKETİ'NİN PAYI YÜZDE 22"

Bu dershanelerin sahiplerinin tamamını Hizmet hareketi ya da Cemaat dediğimiz yapıya mal edemezsiniz. Hizmet Hareketi'nin payı yüzde 22'dir. Bu dershanelerin sahiplerinin arasında farklı siyasi görüşler, farklı inançlar var. Dershaneler kapatılıyor yandık , bittik diyenler sadece şu kadardır. Sayın bakanımızın ve bizim de temas ettiğimiz pek çok insan bu değişimi benimsiyor ve sadece bir geçiş sürecine ihtiyaçlarını söylüyor. Biz meseleye rasyonel bakıyoruz, bir tarafın penceresinden bakmıyoruz. 16 milyon gencimiz bugün eğitim çağında. Bu bizim zenginliğimiz. Biz buna karşı nitelikli eğitim vereceğiz.

"OCAK'TA YASA ÇIKIYOR, EYLÜL 2015'E KADAR SÜRE VAR"

Yani dershanelerin dönüşümü konusu Ocak ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelecek. Bu dönüşüm süreci için 2 yıl öngörüyoruz. Ekim 2015 yani 2015-2016 yılında dershanelerin okullaşma sürecinde son noktaya gelmesini arzu ediyoruz. Ocak ayından itibaren kendisini hazır hisseden dershanelere kısa sürede, hazır olmayanlara da söylediğim tarihlere kadar teşvik vereceğiz.

"YAKINDA BÜYÜK FİTNELER ÇIKACAK"

Ben bir Hadis-i Şerif'e çok önem veririm. "Yakında büyük fitneler olacak, o fitnelerde (yerinde) oturanlar ayaktakilerden, ayaktakiler yürüyenlerden, yürüyenler koşanlardan, daha hayırlı olacaklar. Kim o fitne içinde bulunmuş olursa, ondan uzak dursun. O zaman bir iltica yeri, sığınacak mekan bulursa ona sığınsın." Şimdi tam bir fitne zamanıdır. Bu fitneyi çıkaranlar, büyütmek isteyenler, bu ateşin içerisinden büyük zararlı sonuçlar çıkarmaya çalışanlar için inançlı olduğuna emin olduğumdan bu hadis-i şerifi okumak istedim.

Peygamberimiz şöyle buyuruyor; Fitne çıktığı zaman ayaktaysanız oturacaksınız, yürüyorsanız ayakta duracaksınız, koşuyorsanuz yürüyeceksiniz. Yani fitneyi uyandırmadan veya büyütmeden ne doğruysa onu yapacaksınız. Bu sözüm önce kendimize, asla bir fitnenin unsuru olmak istemeyiz. Ama hergün televizyonlarından, gazetelerinden, kalemlerinden hükümeti hedef tahtasına oturtarak, küçücük bir meseleyi cihanşümul bir mesele haline getirerek güzel insanların arasını açmaya çalışan, birbirlerini Allah rızası için sevenlerin arasına fitne koymaya gayret edenlere buradan istihram ediyorum; fitnenin aleti olmayalım, ne biz ne de siz. Bundan sonra yazacaklarınız, söyleyecekleriniz bu ateşi büyütmeye yaramasın, bu ateşin söndürülmesi için herkes, elindeki bir bardak suyu döküversin. Bu sözümün nereye gittiğini herkes çok iyi bilir. Şuanki yayınlara baktığımda okumakta ve dinlemekte zorlanıyorum. 10 yıl öncesine ait şeyleri çıkarıp, "daha heybelerimizi açmadık" demek fitne büyütür.

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim