• BIST 97.533
 • Altın 145,901
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul : 19 °C
 • Ankara : 11 °C
 • İzmir : 21 °C
 • Antalya : 20 °C
 • Erzurum : 8 °C
 • Bursa : 19 °C

Bayramda çalışanlar kaç para alacak?

Bayramda çalışmak zorunda kalanların ne kadar ücret alacağı merak konusu. Bayramda fazla mesai yapan çalışanların ne kadar ücret alacağı kanunlarla düzenlenmiş
Bayramda çalışanlar kaç para alacak?

Tatile gitmeyerek, bayram izni yapmadan bayramda çalışanların ne kadar ücret alacağı merak konusu. Bayramda çalışanlar için kanunlar ne diyor? Bayram çalışmak zorunlu mu? İşte cevabı...

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde, söz konusu günlerde çalışılması için işverence işçinin onayının alınması gerekiyor. İşçinin genel tatil günlerinde çalışmaya onay vermemesi durumunda, işçi anılan günlerde çalıştırılamıyor. İşçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerindeki ücretleri, çalışmadan yani bir iş karşılığı olmaksızın ödeniyor.

EĞER GÜNLÜĞÜ 70 LİRAYSA...

İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ilave olarak ödenir. Örnek: Ramazan Bayramının birinci günü çalışan işçi Ali Bey’in günlük ücreti 70 lira ise, Ali Bey’e Ramazan Bayramının birinci günü çalışması karşılığında ilave bir 70 lira daha olmak üzere toplam 140 lira ücret ödenmesi gerekiyor. Ali Bey Ramazan Bayramının 3 günü de çalışmış olursa üç günlük çalışması karşılığında toplam 420 lira bayram çalışması ücreti ödenmesi gerekiyor.

SÖZLEŞME İLE HAKLAR KALKMAZ


Toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmelerine ulusal bayram ve genel tatillerde işçilere tanınan haklara aykırı hükümler konulamaz. Bu hususlarda işçilere daha elverişli hak ve menfaatler sağlayan kanun, toplu iş sözleşmesi, iş sözleşmesi veya gelenekten doğan kazanılmış haklar saklıdır (İş Kanunu Md. 45). Toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmelerine ulusal bayram ve genel tatillerde işçilere tanınan haklara aykırı hükümler konulamaz. Aksi halde bu tür hükümler geçersiz olur.

Bayram Gününde Çalışan Fazla Ücret Alır

İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

Başka bir deyişle işçinin günlüğü 50 TL ise bayram günü çalışırsa o gün için yüzde yüz zamlı yani 100 TL alır.

Öte yandan bu bayram günü o ay içerisinde 45 saati aşan çalışma saatleri içinde ise (yani fazla çalışma ise) Yargıtay Kararlarına göre ayrıca fazla çalışma ücreti olan %50 zammı da ayrıca alacaktır (Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kurulu, 27.05.1958, 1957/15 E.-1958/5 K.).

Yani ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışılan her gün için haftalık 45 saatin üzerindeki bir çalışma ise bir günlük ücretin 2,5 katı ödenir. Örneğin bir günlük ücreti 50 TL brüt olan bir işçi, bayram gününde çalışması halinde çalıştığı gün için 125 TL brüt ücret hak eder.

İçinde çalışılmış olan bayram günü olan ayın maaşının hesaplanması sırasında çalışılanın bayram günü ücreti; normal günlük ücret üstüne (45 saatin aşılıp aşılmadığına bakılarak) ta 1 katı ya da 1,5 katı daha eklenerek hesaplanacaktır.

Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere de, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışanlara ayrıca çalıştığı her gün için bir günlük ücreti ödenir.
 

Bayram Tatili Zamlı Ücret Hakkı Zorunludur!

Kanunun size verdiği fazla mesai hakkı ile ve bayram ve genel tatillerde çalışma halinde alınacak ücret ile ilgili haklar sözleşmelerle kısıtlanamaz, mutlak haklardır.

Toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmelerine hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatillerde işçilere tanınan haklara, ücretli izinlere ve yüzde usulü ile çalışan işçilerin İş Kanunuyla tanınan haklarına aykırı hükümler konulamaz.

Bu hususlarda işçilere daha elverişli hak ve menfaatler sağlayan kanun, toplu iş sözleşmesi, iş sözleşmesi veya gelenekten doğan kazanılmış haklar saklıdır.

Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenmelidir.

Bayramda sizin rızanız yoksa işveren size fazla mesai de yaptıramaz. Bu takdirde ücret karşılığı olarak tatil yaparsınız.

İş Kanununa göre yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Tabii ki ayrıca yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretleri ayrıca ödenir.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim