• BIST 90.186
 • Altın 232,735
 • Dolar 6,1028
 • Euro 6,9689
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 30 °C
 • Antalya 27 °C
 • Erzurum 18 °C
 • Bursa 24 °C

Atademix, İlk Katılım Belgelerini Verdi

Atatürk Üniversitesi tarafından hayata geçirilen "AtademiX" çalışması sayesinde, Osmanlıca, Arapça, Bioistatistik derslerini online ortamda ücretsiz olan katılımcılar sertifikalarını aldı.
Atademix, İlk Katılım Belgelerini Verdi

Atatürk Üniversitesi bünyesindeki Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yürütmüş olduğu ve dünyada hızlı bir şekilde yaygınlaşan “İnternet Üzerinden Herkese Açık Kurs (İHAK)” hareketinin Türkiye’deki ilk kurumsal uygulaması olan AtademiX’in, Tanıtımı ve Katılım Belgesi Takdim Programı, Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonda gerçekleşti. Programa gelemeyen katılımcılar için program AtademiX platformu (web) üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Programa 3 Binden Fazla Öğrenci Katıldı

AtademiX, 29 Aralık 2014 tarihinde dört kurs ile öğretim sürecine başlayarak, Osmanlı Türkçesi, Biyoistatistiğe Giriş, Arapçaya Giriş ve Elektronik Ticaret isimli kursların öğretim süreci 3 bini aşkın öğrencinin katılımıyla tamamlandı.

Programın açılış konuşmasını yapan Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Açıköğretim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Karaman, AtademiX’in tanıtımını yapan bir konuşma yaptı. Doç. Dr. Selçuk Karaman: “Atatürk Üniversitesi’nin akademik bilgi birikimini paylaşma sorumluluğunun ve uzaktan eğitimdeki öncü görevinin bir gereği olarak oluşturduğumuz AtademiX kısa bir süre içerisinde büyük ilgi gördü. Dünyada internet üzerinden herkese açık kurs platformlarının benzer örneklerini inceleyerek, en iyi şekilde öğrenme ortamı oluşturabileceğimiz yeni bir model oluşturduk. Bu süreçte, Atatürk Üniversitesi yönetimi ve ATAUZEM (Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi) ekibinin gönüllü ve özverili çalışmalarının katkısı büyüktür. AtademiX’te bir sonraki hedefimiz farklı sektörlerle işbirliği yapmak, YÖK tarafından kabul edilen eğitimler ve belgeler verebilmek ve sosyal sorumluluk projelerinin eğitiminde yer almaktır” dedi. Karaman ayrıca AtademiX’te tamamlanan dört derse olan katılım ve başarı istatistiklerinden bahsetti.

Programda AtademiX katılımcılarının görüşlerinin yer aldığı videolar ve derslerden kesitlerin olduğu tanıtım videoları gösterilmesinin ardından, derslerdeki tecrübelerini paylaşmak ve AtademiX ruhunu paylaşmak amacıyla Arapçaya Giriş kursunu veren Doç. Dr. Mustafa Kaya ve Yrd. Doç. Dr. Muhammed Hâlid el-Fecr birer konuşma yaptılar.

Yrd. Doç. Dr. Muhammed Hâlid el-Fecr, Üniversitelerin kuruluşlarından itibaren daima bilginin odağını ve aydınlığın meşalesini temsil ettiğini belirterek, “Mesajını gücü yeten yetmeyen, imkânı olan olmayan bütün insanlara ulaştıran, hedefi farklı renkleriyle ve mensubiyetleriyle yalnızca insan olan nice üniversite vardır. Bu üniversiteler insanlar arasında ayrım yapmaz, onları eşit görür, öğrenim görme ve bilgiye ulaşma haklarını ve bilimin ışığının o insanların yurtlarında da yayılmasını kabul eder” dedi.

Doç. Dr. Mustafa  Kaya ise: “AtademiX bir rüyadır, bir aşk hikâyesidir. Yıllarca “keşke bir imkân doğsa da şu Arapçayı; Allah’ın dininin dilini ulaşabildiğim kadar çok kimseye öğretmenin hayalini gerçekleştirebilsem” diyerek arayış içerisinde olan benim rüyam… Bugün bu rüya artık bir aşka bir tutkuya dönüştü. Bundan sonra bu rüyayı gören herkes, hepimiz bu aşkı doya doya yaşamak için hiçbir fırsatı kaçırmamak ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmamak gerektiğinin bilincindeyiz” şeklinde konuştu.

Uzaktan Eğitime Büyük Önem Veriyoruz

“Rektörlüğümün yedinci yılında, belki de en çok gurur duyduğum ve haz aldığım programlardan birisindeyiz”  sözleriyle konuşmasına başlayan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, AtademiX programında ders alan, ders veren, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Rektör Koçak Atatürk Üniversitesi’nin kuruluş amacından bahsederek, üniversitenin öncelikle bir bölge üniversitesi olarak düşünüldüğünü ve bu bölgeyi kalkındırması için kurulduğunu belirtti. “Her üniversitenin bir kuruluş misyonu ve gayesi var. Ancak Atatürk Üniversitesi biraz daha farklı. Bu farklılıklardan birisini de bugün birlikte yaşıyoruz” diyen Prof. Dr. Hikmet Koçak konuşmasına şöyle devam etti: “Bir konuda ve bir meslekte ilerlemek isteyen öğrencilerimiz, önce kitap okurlar ve o konuda eğitim almış kişilerin yanına giderek, öğrenmek isterler. Öğrendikten sonra da kendilerini ispat etmek, en azından öğrendiğini başkalarına da öğretmek ister. Aslında insanoğlunun en büyük haz aldığı duygu da; kendisine ait olan bir bilgiyi meccanen başkasına aktarmaktır. Esasında bir para veya iş karşılığı verilen bilgi ve tecrübeler insana o kadar haz vermez. Bu noktada AtademiX programımız hep gönüllülük esasına göre yürüdüğü için arkadaşlarıma tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Bilgi Birikimi Adına Türkiye’deki Öncü Üniversitelerden Birisiyiz

Atatürk Üniversitesi olarak örgün öğretimde belli bir aşamadayız. Ama geldiğimiz noktada eğitim uzakta değil dedik ve Açıköğretim Fakültemiz oluştu. Yine Uzaktan Eğitim ile Türkiye’nin en çok öğrencisi olan ve mezun eden bir merkezimiz var. Yani bilgi birikimi adına Türkiye’deki öncü üniversitelerden birisiyiz. Bunun için takip edilen bir üniversite olmak durumundayız. AtademiX sayesinde hiç üniversite hocasıyla karşılaşmamış, ders almamış öğrencilerimiz bu hazzı ve heyecanı yaşadılar. ” dedi.

Çanakkale Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle Anıyorum

18 Mart Çanakkale Zaferi’ne değinen Rektör Koçak: “Biz Bugün burada rahatsak, rahat konuşabiliyorsak, ülkemiz huzur içindeyse, bunu şehitlerimize borçluyuz. Onlar canlarıyla, kanlarıyla savaşarak bu ülkeyi bizlere miras bıraktılar. Bize düşen de bu mirasa sahip çıkıp, korumaktır. Üniversiteler olarak bizlerde ülkemizi, bilimle, araştırmayla, teknolojiyle koruyup daha iyi noktalara getireceğiz. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

Programda başarılı olan katılımcılara Osmanlı Türkçesi, Biyoistatistiğe Giriş, Arapçaya Giriş ve Elektronik Ticaret derslerini veren öğretim üyeleri tarafından katılım belgeleri verildi. Ayrıca Prof. Dr. Hikmet Koçak, AtademiX’in ilk döneminde ders vererek katkıda bulunan öğretim üyelerine günün anısına bir hediye ve teşekkür belgesi verdi.

AtademiX SertifikalarıAtademiX Sertifikaları

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :