• BIST 102.270
  • Altın 148,843
  • Dolar 3,5367
  • Euro 4,1883
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 19 °C
  • Antalya 26 °C
  • Erzurum 16 °C
  • Bursa 21 °C

Askerlik süresi memurun terfi tarihini değiştirir mi?

Askerlik süresi memurun terfi tarihini değiştirir mi?
Askerlik süresi memurun terfi tarihini değiştirir mi?

Soru : Merhabalar...Ben Askerlik yapan bir memurun askerlik görevi sırasındaki kademe ilerlemesi hakkında bir soru soracağım.

Bir Memur 29 Eylül 2002 kademe tarihi itibari ile 7/1 iken Temmuz 2003-Ocak 2004 arasında kısa dönem askerlik yapmışsa, askerlik süresi kademe ilerlemesinde dikkate alınır mı? Diğer bir deyişle 2003 yılındaki hak ettiği 1 kademeyi alır mı? Bazı kurumlar " 83.madde görev içinde askerlik" gerekçesi ile bunu gerçekleştirmiş. Bazı kurumlar da askerlik süresinin dikkate alınamayacağını ve kademe tarihinin değişmesi gerektiğini söylüyor. Yani 29 Eylül üzerine 6 ay askerlik süresini ekleyip yeni bir kıdem tarihi üzerinden olur diyorlar. Bu durumda memurun 6 ay kaybı oluyor. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu Farklı yorumlamalarından mı kaynaklanıyor bilemiyorum. Ben sizin bu konudaki fikrinizi öğrenmek istiyorum...Yardımlarınız için şimdiden Teşekkür ediyorum.

Cevap : 657 sayılı Devlet memurları Kanunun 83 üncü maddesinde "Devlet memuru iken muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınanlardan askerlik görevini tamamlayıp memuriyete dönmek isteyenler, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumlarına başvurmak ve kurumları da başvurma tarihinden itibaren azami 30 gün içinde ilgilileri göreve başlatmak zorundadırlar.

Bunların muvazzaf askerlikte geçen süreleri muvazzaf askerliğe ayrıldıkları sırada iktisap etmiş oldukları derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir. Bu gibilerin muvazzaf askerliğe ayrılmadan önce işgal ettikleri kadroda kazandıkları kademe ilerlemeleri ayrıca göz önünde bulundurulur. Askerlik öncesi kademe ilerlemeleri ile askerlikte geçen süre toplamının 3 yılı aşan kısmı usulü dairesinde üst dereceye terfi ettikleri zaman bu derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir." hükmü yer almakta olup, söz konusu hüküm gereğince muvazzaf askerlik süresi devlet memurluğunda değerlendirilmektedir. Bu itibarla, muvazzaf askerlik süresi dışında göreve devamsızlığı olmayan devlet memurunun terfi tarihinin değişmesi mümkün bulunmamaktadır.

Ancak, 657 sayılı Kanunun 83 maddesi hükmü uyarınca müracaat ve göreve başlatmak için tanınan 30' ar günlük süre kullanılması halinde bu süre kadar terfi tarihinin değişmesi mümkündür.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel :