• BIST 104.539
  • Altın 163,342
  • Dolar 3,9376
  • Euro 4,6999
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C
  • Antalya 13 °C
  • Erzurum -6 °C
  • Bursa 12 °C

Askerden dönen işçiye iyi haber

Vatani görevini yaptıktan sonra daha önce çalıştığı işyerine tekrar girmek isteyen işçiyi, işveren işe almazsa 3 aylık tazminat vermek zorunda
Askerden dönen işçiye iyi haber

İşçi vatani görevini yapmak için işinden ayrıldığında tazminatını alır ve dönmek istediğinde iş veren işe almazsa 3 aylık maaşı tazminat olarak vermek durumunda.

Çalışan, askerlik dönüşü iki ay içinde eski işverenine başvurup çalışmak istediğini bildirmeli. Patron bu işçiye tazminatını verse bile uygun bir pozisyonda çalıştırmak zorunda.

İşte Akşam gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül'un askerden dönen çalışanlar için önemli haberi;

SORU: Yayınlarınızda tazminatını alıp çıkanlar için tekrar işe alma mecburiyeti var mı bunu bulamadım. Üç yıl boyunca çalıştığım işyerimden, askerlik sebebiyle kıdem tazminatımı alarak ayrıldım. 6 aylık askerliğim sonrası eski işyerimin beni tekrardan alması mecburiyeti var mı? Almazsa 3 aylık brüt maaşım kadar tazminat vermesi zorunlu mu?

3 AYLIK TUTARINDA TAZMİNAT VERMEK ZORUNDA

CEVAP: 4857 sayılı İş Kanunu'nun 31. maddesi uyarınca askerlik nedeniyle işinden ayrılan işçiler, askerden döndükten sonra iki ay içerisinde eski işverenine başvurup çalışmak istediklerini bildirirlerse işverenleri bu kişiler işe almak durumunda. Eğer bu tarihte işyerinde boş bir pozisyon yoksa işveren pozisyon açıldığında bu kişilere öncelik vermek durumundadır. İşveren bu yükümlülüğe uymazsa işçiye 3 aylık ücreti tutarında tazminat ödemek zorundadır. Askere giderken kıdem tazminatı alınarak ayrılınmış olması bu açıdan herhangi bir fark yaratmamaktadır. Askere giderken tazminatınızı almış olsanız bile döndüğünüzde işvereniniz sizi uygun pozisyon olması halinde hemen, uygun pozisyon yoksa pozisyon açıldığında işe almak zorundadır. Burada önemli olan sizin askerden döndükten sonra iki ay içerisinde gerekli başvuruyu yapmış olmanızdır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel :