• BIST 99.791
 • Altın 141,878
 • Dolar 3,5039
 • Euro 3,9143
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 33 °C
 • Antalya 34 °C
 • Erzurum 20 °C
 • Bursa 31 °C

Anne memur ve işçilere doğum izni düzenlemesi

Kadın memur ve işçilerden anne olanlar ya da anne adayı olanlara müjde... Doğum yapan çalışanlar artık iş hayatından kopmayacak. İsterse doğum izni sonrasında yarım gün çalışıp, yarım gün çocuğuyla ilgilenebilecek.
Anne memur ve işçilere doğum izni düzenlemesi

Çalışan anneler son dönemde önemli imkanlara kavuştu. 10 Şubat'ta yürürlüğe giren yasa sayesinde, anneler doğum izni sonrasında isterse maaş alarak yarım gün çalışabilecek.

İsteyen anneler de çocuğu okula gidene kadar yarım gün çalışıp yarım maaş alabilecek. Böylece anneler, hem çocuklarıyla ilgilenebilecek hem de iş hayatından kopmayacak. Hatta babalara da önemli imkanlar var.

İşte çocuk sahibi olanlara sağlanan imkanların detayları:

İŞÇİLER DE AVANTAJLI

Doğum yapan işçiler, analık izni sonrasında birinci doğumda 60, ikinci doğumda 120, sonraki doğumlarda ise 180 gün süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar izin kullanabilecek. 3 yaşını doldurmayan çocuğu evlat edinenler de bu imkandan yararlanabilecek.

Bu dönemde çalışılan sürenin prim ve ücretlerini işveren, çalışılmayan sürenin prim ve ücretlerini İşsizlik Sigortası Fonu karşılayacak. Yarım çalışma ödeneğinin günlük miktarı, günlük asgari ücretin brüt tutarı kadar olacak. Kadın işçinin yarım çalışma ücretinden yararlanabilmesi için adına son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması şart...

Analık izni ve yarı zamanlı çalışma sonrasında çocuğun mecburi ilköğretim çağına gelmesine kadar ebeveynlerden birinin, İş Kanunu'nda düzenlenmiş olan kısmi süreli çalışma hakkı talepleri karşılanacak. Bu durum iş sözleşmesinin feshinde geçerli sebep oluşturmayacak. Eşi çalışmayan ebeveynler düzenlemeden yararlanamayacak. Kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi aynı çocuk için bir daha bu haktan faydalanmamak üzere tam zamanlı çalışmaya dönebilecek. Bu düzenlemeden evlat edinenlerden de yararlanacak.

Evlat edinen memura doğum izniErken-geç ve ölü doğum hallerinde doğum izni hakkı nasıl değişir?

MEMURLARA YARIM GÜN

Doğum yapan memurlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2, ikinci doğumda 4, sonraki doğumlarda ise 6 ay günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Bu süre içinde mali ve sosyal haklarda kesinti yapılmayacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere 1'er ay eklenecek. Bebeği engelli doğan kadın memur ise 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışabilecek. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşleri de verilen 8 haftalık iznin bitiminden itibaren bu haklardan yararlanacak.

Memurlara çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı da getirildi. Çocuğu olan veya evlat edinen memur anne ve baba, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Yarı zamanlı çalışmada, ödemelerin yarısı yapılacak. Fiili çalışmaya bağlı ödemeler ise devam edecek.

İşte Milliyet yazraı Cem Kılıç'ın çalışan annelerle ilgil bugünkü kritik yazısı:

Anneler Günü’nü kutladık. Bu özel günde anneliğin ne kadar zor bir görev olduğunu tekrar hatırladık... Biz de bu haftaki yazılarımızı çalışan annelerin haklarının neler olduğu konusuna ayırdık.

Tüm annelerimiz, özellikle de çalışan annelerimiz, hem evin yükünü üstleniyorlar, hem de iş hayatında yer alarak evlerinin geçimi için mücadele veriyorlar. Evin direği olan anneleri çalışma yaşamında ayrıcalıklı kılmak toplumun sağlığı ve huzuru bakımından son derece önemli. Çalışma yaşamında yer alan kadınlarımızın yasalardan kaynaklanan ve pozitif ayrımcılık olarak nitelenecek çok sayıda avantajları bulunmakta. Bu avantajlar ve haklar aile birliğinin sağlanması açısından son derece önemli.

- İlk olarak henüz anneliğe aday olmuş, ancak evine gelir kazandırmak için çalışmaya devam eden annelerin haklarını inceleyelim... Bu kadınlarımız için iş yasamız koruyucu düzenlemeler getirmiştir. Gebe olduğunu sağlık raporuyla belgeleyen anne adayları sadece gündüz çalışması yapabilirler. Hiçbir şekilde gece çalıştırılamazlar. Diğer yandan yeni doğum yapmış, ardından yasal sürenin sonunda işe geri dönen annelerin de doğumu izleyen 1 yıl içerisinde gece çalıştırılmaları yasaklanmıştır. 

Hemen ifade etmekte fayda var, bu 1 yıllık sürenin dolmasının ardından çalışan annenin gece çalışması yapmasında sağlığı açısından riskli bir durum olduğu doktor raporuyla ortaya konulursa, raporda belirtilen dönem boyunca da gece çalışması yapması mümkün değildir.

ÇALIŞMA SAATLERİNDE 7,5 SAAT SINIRI
- Anne olacağını öğrenen veya henüz yeni anne olmuş ve çocuğunu emziren çalışan annelerin çalışma süreleri bakımından da bir takım hakları vardır. Bu kadın çalışanlarımızın günde 7.5 saatten fazla çalıştırılmaları yasaklanmıştır. İşveren belirtilen kadın çalışanları bu süreden daha fazla çalışmaya zorlayamaz. Eğer bu yönde bir işveren baskısı ortaya çıkarsa, kadın çalışan kıdem dâhil tüm haklarını alarak işinden ayrılabilir.

GEBE İŞÇİLERİN MUAYENE HAKKI
- Gebe işçiler çalıştıkları sürelerde doktor muayenelerine gidebilmeleri için ayrıcalıklı kılınmışlardır. Kadın çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilir. Bu iznin ne kadar süreceği konusunda bir sınır çizilemez, izin süresinde belirleyici olan muayene ve tetkiklerin alacağı zamandır. Kadın işçinin bu izin hakkını nasıl ve ne zaman kullanacağı konusunda işverenin herhangi bir zorlaması olamaz, önemli olan kadın işçiyle doktoru arasında yapılan muayene planlamasıdır.

ANALIK İZİNLERİ
- Anne adayı, gebe çalışan kadın işçilerimizin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık sürede çalıştırılmamaları gerekir. Eğer anne adayı ikiz, üçüz yani çoğul gebelik yaşıyorsa bu durumda doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak anne adayının istemesi ve sağlık durumunun uygun olması kaydıyla, doktor raporuyla çalışmasında sakınca bulunmayan kadın işçiler doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerlerinde çalışabilirler. Böyle bir durumda kadın işçilere gece çalışması yaptırılmaz ve gebe işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere ilave edilir. Yani doğumdan önce kullanılmayan 5 haftalık süre doğum sonrasında kazanılan 8 haftalık süreye eklenerek, doğum sonrasında 13 hafta analık izni kullanma hakkı ortaya çıkar.
Diğer yandan ifade edelim ki, bu analık izin süreleri yasada belirtilmiş olmakla beraber, doktor raporuyla, çalışan annenin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre gerekirse artırılması da mümkündür.


ANNELER ÜCRETSİZ İZİN ALABİLİR Mİ?
Analık izinlerinin yasada öngörülen haliyle kullanılmasının ardından yeni anne olmuş kadın işçinin ücretsiz izin kullanması da mümkündür. İşveren hiçbir şekilde yasayla tanımlanmış bu hakkı kısıtlayamaz. Nitekim kadın çalışanın istemesi durumunda, işverenince kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre yıllık ücretli izin hesabında dikkate alınmaz.

EMZİREN ANNE NE YAPACAK?
Çocuğunu emziren ancak aynı zamanda çalışmak durumunda kalan anneler için emzirme için işverenin izin vermesi gerekir. Kadın işçilerin bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1.5 saat izin hakları vardır. Bu izin süresinin gün içerisinde hangi saatler aralığında ve kaça bölünerek kullanılacağı konusu kadın işçinin tasarrufundadır. İşveren bu konuda belirleyici olamaz. Ayrıca bu süre günlük çalışma süresi içerisinde sayılır.

ANNELER SABAH İŞE 1,5 SAAT GEÇ GELEREK EMZİRME SÜRESİNİ DEĞERLENDİRİYORLAR
Günümüzde birçok anne bu emzirme iznini ev uzak olduğu için işten 1.5 saat önce erken çıkarak kullanmakta veya sabah işe 1.5 saat geç gelerek değerlendirmektedir. Ne var ki bazı işyerlerinde bu günlük 1.5 saat izinler birleştirilmekte ve haftanın bir günü işe gelmeme olarak kullanılabilmektedir. Bu uygulama maalesef yasaya aykırıdır. Bu konuda iş müfettişleri denetim esnasında bir tespit yaparlarsa işyerine idari para cezası keserler. Aslında bu konunun yeniden ele alınmasında ve farklı bir uygulamaya geçilmesinde fayda bulunmakta. Günümüzde giderek büyüyen şehirlerimizde anne çalışanın evine gidip gelmesi 1.5 saatlik zaman diliminde hiç de mümkün değil. Bu nedenle yasanın değişmesi ve gerekirse uygulamada olduğu gibi, boş bir gün kullanımına izin verilmesi yerinde olur.

Ajanslar

Etiketler: , , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :