• BIST 97.533
  • Altın 145,745
  • Dolar 3,5801
  • Euro 4,0019
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İzmir : 17 °C
  • Antalya : 20 °C
  • Erzurum : 9 °C
  • Bursa : 16 °C

ALES sınavı pazar günü yapılacak

2016 ALES sınavı ne zaman yapılacak? ALES sınav giriş belgesi sorgulama nasıl yapılır? İşte ALES hakkında ayrıntılı bilgiler...
ALES sınavı pazar günü yapılacak

2016 ALES sınav yerleri açıklandı. ALES  İlkbahar dönemi giriş yeri ve belgesi nasıl çıkarılır? 8 Mayıs Pazar 2016 ÖSYM ALES ilkbahar dönemi sınav yerleri nasıl öğrenilir? ALES giriş belgesi nasıl alınır ve çıkarılır? ALES hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde.
 
ALES sınav yerleri ve sınav giriş belgeleri kısa bir süre önce açıklandı. 28 Nisan tarihinde ÖSYM tarafından erişime açılan sınav belgesi çıkarma işlemini sınav tarihi olan 08.05.2016 9:45'e kadar sürecek. 2016 ALES Bahar dönemi sınavı 8 Mayıs Pazar günü yapılacak.

Sınav tarihinin yaklaşması nedeniyle sınava girecek olan adaylar ALES sınav yerleri nasıl öğrenilecek merak ediyorlar. Yıl içerisinde sonbahar ve ilkbahar dönemi olmak üzere iki dönem halinde yapılan ALES 2016 Bahar dönemi sınavı 8 Mayıs Pazar günü ÖSYM tarafından yapılacak olan ALES sınav giriş yerleri sınava girecek olan yüksek lisans adaylarının erişimine açıldı.

Akademik kariyerine devam etmek isteyen lisans mezunu adayların gireceği ALES sınav giriliş belgelerini haberin devamından ya da ÖSYM’nin resmi internet sitesi  ais.osym.gov.tr  adresinden öğrenebilecekler. 

ALES SINAV YERİ VE BELGELERİ AÇIKLANDI

Bahar döneminde yapılacak olan 2016 ALES sınavına az bir süre kala ÖSYM tarafından sınav giriş belgeleri açıklandı. ALES sınav yerlerini öğrenmek isteyen adaylar ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden açıklanan sınav giriş yeri ve belgelerini ais.osym.gov.tr Aday İşlemleri Sistemi olan AİS üzerinden elde edebilecekler.  8 Mayıs 2016 da yapılacak olan sınavın sonucu 25 Mayıs 2016 tarihinde açıklanacak.  

ALES SINAV BELGESİ NASIL ÇIKARILACAK?

İlkbahar dönemi ALES sınavı bu hafta sonu yapılacak. 08 Mayıs Pazar günü yapılacak olan sınavın giriş yerleri ve sınav giriş belgeleri kısa bir süre önce ÖSYM Aday İşlemleri sistemi AİS üzeriden erişime açıldı. Adaylar 28 Nisan tarihinde yayınlanan sınav giriş belgelerini sınavın olduğu gün olan 08 Mayıs pazar günü saat 09.45'e kadar www.osym.ais.gov.tr adresine giriş yaparak çıkarabilecekler.

ALES SINAVI MAYIS AYINDA YAPILACAK

Ales başvuruların 17 Mart tarihi itibari ile başlamasında sonra, ALES sınavının yapılacağı tarihin ne zaman olduğu merak edilmeye başlandı. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES sınavı ÖSYM’nin 2016 sınav takvimine göre, mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek.

2015 yılının sonlarında yayımlanan ÖSYM 2016 sınav takvimine göre, ALES 2016 sınav başvuru tarihi 17 Mart 2016 tarihinde başlayıp 30 Mart tarihinde sona erecek. ALES Başvuruların sona ermesinden sonra 08 Mayıs 2016 da yapılacak olan sınavın sonucu 25 Mayıs 2016 tarihinde açıklanacak.

ADAYLARIN, SINAVA GİRERKEN YANLARINDA BULUNDURMASI GEREKEN BELGELER

a) İLGİLİ SINAV DÖNEMİNE AİT 2016 - ALES SINAVA GİRİŞ BELGESİ:

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Adayların bu belgeyi, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden, sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere edinmeleri gerekmektedir.

Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunmaktadır. Hiçbir aday Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir salonda sınava giremez. Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır. Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacıyla sınav gününden önce gidip görmesi sınav günü kendisine kolaylık sağlayacaktır. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar İnternet’ten edinebileceklerdir.

Adaylar İnternet’ten edinecekleri bu belgelerin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundumak zorundadır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde adayın fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidirler. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. 

DİKKAT: Başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmez.

b) NÜFUS CÜZDANI/TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİK KARTI VEYA SÜRESİ

GEÇERLİ PASAPORT:

Adayın, sınava girebilmesi için Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya pasaportunun da yanında bulunması zorunludur. Nüfus cüzdanı/ Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya pasaport dışında, askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı özel kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.

Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.

Üzerinde soğuk damga, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (T.C. kimlik numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır.

Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı hâlde Sınav Koordinatörlerinin, bina ve salon görevlilerinin veya ÖSYM Temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, bu adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından, adayların sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç getirmemeleri gerekmektedir. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava, şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim