• BIST 108.474
  • Altın 153,014
  • Dolar 3,8240
  • Euro 4,5048
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara -2 °C
  • İzmir 9 °C
  • Antalya 11 °C
  • Erzurum -15 °C
  • Bursa 4 °C

4-C'liye kadro çıkacak mı? Bakan açıkladı!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Memurları Kanunu'nun 4-C maddesine göre istihdam edilen geçici personelin, kadroya geçirilmesi yönünde bir çalışmalarının bulunmadığını bildirdi.
4-C'liye kadro çıkacak mı? Bakan açıkladı!

Şimşek, CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli'nin, Devlet Memurları Kanunu'nun 4-C maddesine göre çalışan geçici personele ilişkin soru önergesini cevaplandırdı.

Çıkarılan kararnameyle, özelleştirme uygulamaları sonucunda işsiz kalan işçilerin kamu idarelerine geçici personel statüsünde istihdam edilmesine imkan sağlandığını anımsatan Şimşek, istihdam edilen personele yapılacak ödemeler, çalışma esas ve usullerinin de çeşitli kararnamelerle düzenlendiğini belirtti.

Şimşek, 2010'da Bakanlar Kurulu kararıyla, geçici personelin ücret ve çalışma koşullarında önemli iyileştirmeler yapıldığını, yıllık çalışma sürelerinin 10 aydan 11 aya çıkarıldığını, ücretlerinde eğitim durumlarına bağlı olarak yüzde 18,2 ile yüzde 21,3 arasında artış sağlandığını, geçici personelin yıllık ve mazeret izin sürelerinin artırıldığını, iş sonu tazminatından yararlanabildiklerini kaydetti.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun 2012'deki kararıyla, normal çalışma saatleri dışında fiilen çalışan geçici personele, çalışma karşılığında 50 saati geçmemek üzere, yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücreti tutarında fazla çalışma ücreti ödendiğinin altını çizen Şimşek, geçici personelin mazeret ve süt izni sürelerinin artırıldığını, yapılan değişiklikle personelin çalışma süresinin 11 ay 28 güne çıkarıldığını ifade etti.

Şimşek, bu yıl, geçici personelin aile yardımı ödeneğinden yararlandırıldığını, eğitim durumlarına bağlı olarak ücretlerinde yıllık yüzde 21,8 ile yüzde 26,7 arasında artış yapıldığını anımsattı.

Bu yıl çalıştırılabilecek en fazla geçici personel sayısının, Bakanlar Kurulu kararı ekinde 47 bin olarak belirlendiğine işaret eden Şimşek, "Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesinin C fıkrasına göre istihdam edilen geçici personelin, söz konusu maddenin A fıkrasına göre istihdam edilen memur kadrosuna geçirilmesi yönünde bakanlığımız tarafından yapılan bir çalışma bulunmamaktadır" bilgisini verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
      Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2017 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
      Tel :