• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -2 °C
  • İzmir : 8 °C
  • Antalya : 14 °C
  • Erzurum : -14 °C
  • Bursa : 8 °C

31 Mart'ta öğretmenler ek ders ücreti alacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçtiğimiz günlerde 30 Mart yerel seçimlerinden dolayı 31 mart Pazartesi günü okulların tatil olacağını duyurdu.
31 Mart'ta öğretmenler ek ders ücreti alacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yerel seçimlerden sonraki gün 31 Mart’ta okulların tatil olacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı bir televizyon programında 30 Mart’taki yerel seçiminde oy sayımının geç saatlere kadar süreceğini, bu yüzden okulların 31 Mart tarihinde tatil olacağını açıkladı. Seçim sonrası sınıfların yeniden eski haline getirilmesi için bir günlük süre gerektiğini belirten Avcı, okulların bir gün tatil edilmesi kararı aldıklarını kaydetti.

PEKİ ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ VERİLECEK Mİ?

Resmi gazetede yayımlanan metinde yer alan;

"Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller

Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler...... bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Hükmü bulunmaktadır.

Buradan da anlaşılacağı üzere öğretmenler o gün okula gitmiş kabul edilerek ek ders ücretlerini alacaklardır.

Burada genellikle iş yapmadan ücret alınıyor eleştirisi gelmektedir. Bir noktaya vurgu yapmakta fayda vardır. 2006 yılına kadar Bir sınıf öğretmeni bir gün okula gelmediğinde o gün yapamadığı 6 saatlik dersin 3 saati maaş 3 saati de ek ders karşılığı sayıldığından sadece 3 saat ek dersi kesilmekteydi. 2006 yılından sonra bu durum değiştirilmiş ve sadece bir gün göreve gelmeyen bir sınıf öğretmeni o gün 6 saat derse girmediği halde 7 saat ek dersi kesilmektedir. Yani tamamı ek dersten kesilmektedir. Bu durumu daha açık halde belirtmek için şöyle söyleyelim: 2,5 gün dini bayram nedeniyle tatil olan bir haftada bir sınıf öğretmeni tatil olmayan 2,5 gün okula gitse bile hiç ek ders ücreti almamaktadır. Aynı haftada 2,5 gün izinli olduğu 2,5 gün de raporlu olduğu için hafta boyu hiç gelemeyen öğretmen de hiç ücret almamaktadır. 2,5gün gelen ile hiç gelmeyenin eşit olduğu bir sistemle karşı karşıya kalındığını hatırlatmak isteriz.

Sonuç olarak; toplu sözleşme gereği 31 Mart 2014 tarihinde okulların tatil olması nedeniyle tüm öğretmenler ek ders ücretlerini başkaca bir işleme gerek kalmaksızın alacaklardır.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
    Diğer Haberler
  • Öğretmen adaylarına müjde!28 Eylül 2016 Çarşamba 20:41
  • Düzce'de 11 öğretmen tutuklandı24 Eylül 2016 Cumartesi 18:01
  • Tarih öğretmeni 6.kattan ölüme atladı17 Eylül 2016 Cumartesi 10:02
  • Milli Eğitim Bakanlığı'ndan FETÖ açıklaması17 Eylül 2016 Cumartesi 09:09
  • Görevden alınan 419 MEB personeli geri döndü17 Eylül 2016 Cumartesi 01:10
  • FETÖ’nün eğitim haritası!15 Eylül 2016 Perşembe 20:15
  • İhraç edilen öğretmenlerin il il dağılımı15 Eylül 2016 Perşembe 08:04
  • EBA kurs başvuruları MEB açıkladı14 Eylül 2016 Çarşamba 11:03
  • Öğretmen açığa almalar başladı işte sayı!10 Eylül 2016 Cumartesi 16:34
  • Sadece o ilde 4 bin 313 öğretmen görevden alındı10 Eylül 2016 Cumartesi 13:05
  • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim