• BIST 96.400
  • Altın 144,302
  • Dolar 3,5616
  • Euro 4,0009
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 18 °C
  • Antalya : 17 °C
  • Erzurum : 9 °C
  • Bursa : 16 °C

3003'ler 5 Bin Atama Bekliyor!

Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakilleri...
3003'ler 5 Bin Atama Bekliyor!

Adalet bölümü mezunları , on binlerce kişinin atama beklediğini belirterek merkezi atamalarda 5 bin kadro talebinde bulunmaktadırlar. Son üç yılda merkezi alımlarda Adalet bölümüne toplam 750 kadro ayrıldığını belirten adaylar, Adalet Bakanlığı'nın personel alımlarını Adalet bölümünden yapması gerektiğini belirtmektedirler.

En Fazla Yığılma Adalet Bölümünde!

2014 Ön Lisans KPSS'ye giren 776 bin 426 kişi arasından derece olarak Türkiye çapında ilk 2 bin önlisans mezunu arasına 400'den fazla Adalet bölümü mezunu girmiştir. Bu sınavda 80 üzeri puan alan önlisans adaylarının en az 3 bini Adalet bölümü mezunudur.ÖSYM'den alınan sayısal verilere göre an fazla yığılma Adalet bölümündedir.

Adalet Bakanlığı Adalet Bölümüne Öncelik Vermelidir!

Bakanlık personel alımlarını merkezi atama dışında kurumsal olarak ve mülakatla yapmaktadır. Zabıt Katipliği , İnfaz Koruma Memurluğu, Mübaşir, Şoför, Tekniker gibi unvanlarda belirli aralıklarda alımlar yapılmaktadır. Kanun ve yönetmeliklere göre Adalet bölümüne ve bazı bölümlere alımlarda öncelik tanınmalıdır. Adalet bölümü mezunları, Merkezi atamalarda en az 5 bin kadro istemektedirler. Ayrıca Adalet Bakanlığı'nın yaptığı açıktan atamalardaki mülâkatlarda, kanun ve yönetmeliklerde geçen ve uygulanmayan maddelerin, Adalet bölümü lehine uygulanmasını talep ediyorlar. Sağlık Bakanlığı'nınsağlık ile ilgili bölümlerden alım yapmasını hatırlatarak Adalet Bakanlığı'nın alımlarında da Adalet bölümlerinin tercih edilmesi şart olduğunu ifade ediyorlar.

Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama Ve Nakil Yönetmeliği

Madde 9 - Adalet komisyonlarının teklifi üzerine atama yapılacak kadroların; yeri, sınıfı, unvanı, derecesi ve sayısı Bakanlıkça belirlenir.

(Değişik ikinci fıkra:RG-9/10/2010-27724) Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az yetmiş puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya gerektiğinde uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler. Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.

Hâkimler VeSavcılar Kanunu

Madde 114 - (Değişik madde: 22/12/2005-5435 S.K./36.mad)

Adalet komisyonlarınıngörevleri şunlardır:

a) Atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılanlar dışındaki adlî ve idarî yargı ile ceza infaz kurumları ve tutukevleri personelinin;

1) İlk defa Devlet memurluğuna atanacaklardan merkezî sınavda başarılı olanların ilgili yönetmelik hükümlerine göre düzenlenecek sözlü ve gerektiğinde uygulamalı sınavlarını yapmak, hukuk fakültesi ve adalet meslekyüksek okulu mezunlarına öncelik tanımak kaydıyla başarılı olanların atanmalarını teklif etmek.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim