• BIST 98.653
  • Altın 143,637
  • Dolar 3,5674
  • Euro 3,9918
  • İstanbul : 18 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Erzurum : 10 °C
  • Bursa : 20 °C

10 yıl çalışmayla emekli olma fırsatı!

AYM kararıyla, 18 Ocak’a kadar yasal boşluk doldurulmazsa, 10 sene memuriyet yapıp işten çıkarılarak veyahut yaş haddinden kendi isteğiyle ayrılanlar emeklilik hakkı kazanacak
10 yıl çalışmayla emekli olma fırsatı!

Anayasa Mahkemesi, 2013 seneninde vermiş olduğu bir karar ile memuriyette 10 sene doldurmuş daha sonra çıkarılmış veyahut yaş haddinden kendi istekleriyle ayrılmış olanlara emeklilik yolunu açtı. 18 Ocak 2015 tarihine kadar bir legal tertip etme yapılmadığı takdirde, 10 sene memuriyet yapmış olanlar, 50 ve daha yukarıya yaşlarda iseler, memuriyetten atıldıklarında emekli aylığına hak kazanacaklar. Anayasa Mahkemesi’nin 13 Haziran 2013 tarihinde Emekli Sandığı Yasayı’nun Geçici 206. maddesiyle alakalı verdiği iptal kararı sebebiyle. Anayasa Mahkemesi iptal kararını verirken, yasal boşluk doğmaması için bir yıllık müddet tanıdı.

POLİS VE ASKER DE FAYDALANABİLİR

Bir yıllık sürenin dolmasına iki hafta kaldı. 18 Ocak 2015 tarihine kadar iptal edilen maddenin yerine yeni bir tertip etme yapılmadığı takdirde, 19 Ocak 2015 Pazartesi gününden itibaren kimi şartlarda memurlara, yalnızca 10 yıllık hizmet süresiyle emeklilik hakkı doğacak. 6 Ocak’a kadar Meclis tatil olduğu ve daha sonra da sırada başka tertip etmeler bulunduğu için mevzubahis boşluğu doldurmak için yeterli vakit kalmayabilir.

Bu da daha çok polisler ile subay ve astsubayların işine yarayacak. Polislikten veya silahlı güçten atılmış olanlar bu yasal boşluk sayesinde emekli aylığı alabilecekler.

Diğer taraftan, 10 yıllık hizmet süresini doldurduktan sonra geçmişte silahlı güçten veya polislikten atılmış olanlar da bu yasal boşluktan yararlanarak emekli aylığına hak kazanabilecekler.

1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlayanlar için yaş haddi 61 olarak uygulanıyor. Memuriyete geç başlamış bir kişi, 10 yıllık süreyi doldurmuşsa, daha fazla çalışmasına gerek kalmadan 61 yaşında emekli aylığı bağlatabilecek.

Çalışma Bakanlığı, önceden bu konudaki sual önergesine verdiği cevapta, kaç kişinin kapsamda olduğuna değin bilgi bulunmadığını belirtip, Anayasa Mahkemesi kararıyla, 8 Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlamış olma şartının kaldırıldığını dile getirmiş.

İPTAL KARARIYLA MADDE NASIL DEĞİŞTİ

5434 sayılı Emekli Sandığı Yasayı’nun AYM’nin iptal kararına konu Geçici 206. Maddesi şöyle (Altı çizili bölüm, iptal edildi): “8.9.1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olanlardan 50 ve daha yukarıya yaşlarda bulunanlar, yaş haddi hasebiyle istekleri üzerine veya re’sen emekliye ayrıldıklarında fiilî hizmet sürelerinin 10 senenini doldurmuş olmak koşuluyla emekli aylığına hak kazanırlar.”

IKRAMIYEDE 30 YAŞ HUDUDU IÇIN ESKILER DAVA AÇMALI

Anayasa Mahkemesi, memurların yıllardır karşı karşıya olduğu bir haksızlığa bitirdi. Emeklilik yaşının yükseltilmesinden sonra daha da manasız hale gelen emekli ikramiyesinde 30 sene hududu kaldırıldı. En çok merak edilen, iptal kararından, önceden 30 sene üzerinde çalışarak emekli olmuş kişilerin istifade edip istifade edemeyeceği. Bu kişilerin vaziyeti yargıda çözülecek. Her ne kadar Anayasa Mahkemesi kararlarının geçmişe uygulanamayacağı kaidesi varsa da Danıştay’ın önceden benzer konularda memurlar lehine vermiş olduğu kararları bulunuyor. Danıştay, AYM kararının geçmişe uygulanması istikametinde kararlar vermişti. Danıştay’ın bu kararları da emsal gösterilerek geçmişe dönük emekli ikramiyesi almak olası olabilecek. Ancak, bu sıralarda emekliliği düşünenlerin davayla uğraşmamak için emeklilik arzuhalini bekletmesinde fayda var.

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim