• BIST 97.859
  • Altın 145,775
  • Dolar 3,5783
  • Euro 3,9984
  • İstanbul : 24 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 19 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Erzurum : 21 °C
  • Bursa : 24 °C

10 milyon liralık destek geliyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'de ilk defa orta yüksek ve ileri teknoloji alanlarında yapılan Ar-Ge projelerinin yatırım ve üretime dönüşmesi için yeni bir yatırım destek programı başlatacaklarını belirtti.
10 milyon liralık destek geliyor!

Bu projeler için 3 milyon 600 bin lirası hibe olmak üzere, toplam 10 milyon liraya kadar destek sağlanacak" dedi.Ergün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 2. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, iki gün boyunca gerçekleştirilecek bu zirvede, inovasyon ekosistemi içerisinde Ar-Ge merkezlerinin rolünün masaya yatırılacağını belirterek, zirvenin bir başka öneminin de Ar-Ge merkezlerinde üretilen ürünlerin sergilenecek olmasının olduğunu kaydetti.

Sergide görülecek proje ve ürünlerin yeni Türkiye'nin bir başka açıdan ifadesi olacağını dile getiren Ergün, "Yönetim anlayışımızda konuyla ilgili tüm paydaşların görüşlerini ve fikirlerini dikkate almak büyük önem taşıyor. Zirvenin Ar-Ge merkezleriyle ilgili önümüzdeki dönemde atacağımız adımlara ışık tutacağını vurgulamak istiyorum. Türkiye çok mesafeler katetmesine rağmen halen arzu ettiğimiz seviyede değil" diye konuştu.

Bakan Ergün, Türkiye'nin son 11 yıldaki gelişimini ifade ederek, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerinin ulaşılması zor ama gerçekleşmesi mümkün olduğunu dile getirdi.

- "Türkiye'de 1.000 kişiye 1 tam zamanlı araştırmacı düşüyor"

Bakan Ergün, bireylerin, firmaların ve ülkelerin bu tür hedefler belirlemesi gerektiğine işaret ederek, "Türkiye'nin de 2023 hedeflerine ulaşmasına sağlayacak kaynak genç, dinamik, iyi eğitilmiş nüfus potansiyelidir. Bizim zenginliğimiz kendi insanımızın, aklı, beyni ve akıl teridir" dedi.

Türkiye'nin ekonomik ve sosyal hedeflerine ulaşmasını sağlayacak alanların başında bilim ve teknoloji alanının geldiğini ifade eden Ergün, şunları kaydetti:

"Çok şükür Türkiye son yıllarda diğer alanlarda olduğu gibi Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji gibi alanlarda da ivme artırdı. Ar-Ge harcamalarında kamunun payı azalırken, özel sektörün payı artmaktadır. 2023 sonunda Ar-Ge harcamalarının 3'te 2'sinin özel sektör tarafından yapılması sonucunu doğuracaktır. Yani 40 milyar dolarlık bir harcamayı özel sektörün yapmasını bekliyoruz. 1.000 kişiye düşen tam zamanlı araştırmacı sayımıza baktığımızda ABD, Güney Kore, Almanya gibi ülkelerin bir hayli gerisindeyiz. Bizde bu rakam 1.000 kişiye 1 tam zamanlı araştırmacı düşmektedir. Halbuki adı geçen ülkelerde 1.000 kişiye 4-5 tam zamanlı araştırmacı düşmektedir. Biz de tam zamanlı araştırmacı sayımızı artırmalıyız."

Ergün, araştırmayı özendirirken, araştırmacılığın da özendirilmesi gerektiğini anlatarak, "Ar-Ge merkezlerine çok önemli teşvikler verdik. Ar-Ge faaliyetlerinin maliyetlerini azaltmaya çalıştık. Ar-Ge merkezi kurma potansiyeline sahip olan firmalarımızı davet ediyorum. Küçük işletmelerimizi de bir araya gelerek rekabet öncesi iş birliği projesi olarak Ar-Ge merkezi kurmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Bakanlık olarak Ar-Ge merkezleriyle yakın bir temas halinde olduklarını belirten Ergün, "Ar-Ge merkezleriyle yaptığımız çalıştayda ve görüşmelerimizde iki konu ortaya çıkıyor. Bunlardan biri Ar-Ge merkezi kurmak için 50 tam zamanlı araştırmacı sayısının biraz daha düşürülmesi, daha fazla firmanın Ar-Ge merkezi kurabilmesi, diğeri de araştırmacıların Ar-Ge merkezi dışında geçirdiği sürenin muafiyet kapsamına alınmasındır" şeklinde konuştu.

- "50 tam zamanlı araştırmacı sayısının 30'a düşürülmesi planlanıyor"

Ergün, 50 tam zamanlı araştırmacı sayısının düşürülmesi için kanuni düzenleme yaptıklarını, yakın zamanda bunu da parlamento gündemine getireceklerini ifade ederek, bu sayıyı 30 araştırmacı sayısına çekmeyi planladıklarını, Ar-Ge merkezleri dışındaki sürenin muafiyet kapsamına alınması için yönetmelik değişikliği çalışmasının da başlatıldığını kaydetti.

Teknoloji geliştirme bölgeleriyle ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere hazırlıklarının tamamlandığını dile getiren Ergün, Bakanlık olarak gerek teknoloji geliştirme bölgelerinde gerekse Ar-Ge merkezlerinde bugüne kadar sayıyı artırmaya, farkındalık meydana getirmeye öncelik verdiklerini söyledi.

Teknoparklarda ve Ar-Ge merkezlerinde 40 bine yakın araştırmacını çalışmasının önemli olduğunu belirten Ergün, "2 bin 500'den fazla firma teknoparklarda projeler üzerinde araştırma yapıyor. 148 Ar-Ge merkezinde 3 bin 600 proje üzerinde araştırmalar devam ediyor. Sayısal olarak ilerliyoruz. Bu güzel bir şey. Ama bundan sonraki adımlarımız daha farklı olacak. Artık etki analizleri ve performans endeksleri oluşturarak ve bunları kullanarak nitelik artırmaya öncelik veriyoruz. Hem Ar-Ge merkezleri hem de teknoloji geliştirme bölgeleri açısından yeni bir evreye geçmiş bulunuyoruz. Artık yavaş yavaş çıktıları almak, ürünleri ve hasılatı toplamak zamanı geldi" diye konuştu.

Ar-Ge merkezlerinin ve teknoparkların niteliğinin artırılması konularına bundan sonraki süreçte daha fazla ağırlık vereceklerini vurgulayan Ergün, "Teknoparklarla ilgili hazırladıkları performans kriterlerini ve endeksi daha önce yayımladık. Ar-Ge merkezleriyle ilgili hazırladığımız performans endeksinde patent, istihdam, işbirliği, proje, ticarileşme gibi değişik kriterleri göz önüne aldık. Bu endeks şu anda hazır durumda ancak rekabet kuralları gereği kamuoyu ile paylaşmama kararı aldık ancak endeks sonuçlarını firmalarla paylaşacağız" değerlendirmesinde bulundu.

- "Yeni yatırım destek programı başlatacağız"

Bakan Ergün, Türkiye'de ilk defa orta yüksek ve ileri teknoloji alanlarında yapılan Ar-Ge projelerinin yatırım ve üretime dönüşmesi için yeni bir yatırım destek programı başlatacaklarını belirterek, "Bu program kapsamında, toplam 50 milyon liraya kadarlık olan projeler desteklenecek. Bu projeler için 3 milyon 600 bin lirası hibe olmak üzere, toplam 10 milyon liraya kadar destek sağlanacak. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu programa da son şeklini vermiş olacağız" dedi.

Bu programın özellikle sermaye sorunu yaşayan tekno girişimcilerin ve KOBİ'ler için isabetli olacağını ifade eden Ergün, son 11 yıl içinde elde edilen kazanımların Türkiye için çok güçlü bir zemin hazırladığını söyledi.

- Bakan Ergün, yeni çipli kimlik kartını aldı

Açılış konuşmasının ardından Bakan Ergün, firmalara Ar-Ge Merkezi Belgelerini vererek aile fotoğrafı çektirdi. Törenin ardından firmaların Ar-Ge merkezlerinde ürettikleri çalışmalarının sergilendiği stantları gezen Ergün, Ford standında sergilenen yeni ticari araçları inceledi ve HEXAGON Studio standında yer alan elektrikli taksiye bindi.

Daha sonra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) standını da ziyaret eden Ergün'e burada yeni yıldan itibaren dağıtımına başlanacak yeni çipli kimlik kartı sunuldu.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2016 Kamu Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : | Haber Yazılımı: CM Bilişim